قول مدیرعامل دخانیات به نمایندگان گیلان:

عایدی فروش املاک دخانیات گیلان را صرف تولید می‌کنیم

به گزارش سوما؛ مدیرعامل دخانیات ایران در نشست مشترک با تعدادی از مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با تشریح آخرین وضعیت این شرکت برای وکلا به آن‌ها اطمینان داد که عایدی فروش املاک مازاد در گیلان را صرف به‌روزرسانی خطوط تولید و افزایش سرمایه شرکت می‌کند.

شرکت دخانیات ایران بنا بر فرصت مغتنم مولدسازی پیش‌تر طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که در نظر دارد در راستای طرح مولدسازی نسبت به فروش و واگذاری تعدادی از املاک مازاد خود از طریق برگزاری مزایده عمومی یک مرحله‌ای اقدام کند.

فروش املاک دخانیات ایران در رشت به ارزش ۱۱۴۷ میلیارد تومان

دخانیات در اطلاعیه خود، نام دو ملک در گیلان را به میان آورده بود که یکی از آن‌ها ملک قدیمی انبار دخانیات در میدان فرهنگ با بیش از ۶۰ هزار متر زمین و ۲۰ هزار متر ساختمان، به قیمت پایه ۸۸۰ میلیارد تومان و از سویی دیگر، ۲۶۷ میلیارد تومان قیمت پایه برای ملک دخانیات در خیابان سعدی رشت با بیش از ۹ هزار متر زمین و چهار هزار و ۵۰۰ متر ساختمان است، تعرفه تقریباً ارزان املاک با ارزش در دل شهر رشت که به نظر می‌رسید قیمت‌گذاری‌های آن (یک هزار و ۱۴۷ میلیارد تومان) نیازمند بازنگری است.

در پی انتشار خبر مزایده املاک دخانیات ایران، خبرگزاری فارس گیلان چندین گزارش به جهت توقف در ارزان‌فروشی، پیشگیری از تاراج املاک سرمایه‌ای استان و همچنین جلوگیری از تکرار تلخ تاراج صنایع گیلان نظیر رشت الکتریک منتشر و خواستار توجه و ورود جدی دستگاه‌های نظارتی، امنیتی و قضایی در همین رابطه شده بود.

دستور دادستانی بر توقف فوری فروش املاک دخانیات ایران

دادستان عمومی و انقلاب رشت در امور حقوق عامه نیز طی نامه‌ای به آشتیانی، مدیرعامل دخانیات ایران بر توقف فوری مزایده املاک این شرکت در رشت، تأکید کرد.

در متن نامه علی‌اصغر عسکری، معاون دادستان عمومی و انقلاب رشت در امور حقوق عامه آمده بود «نظر به تشکیل پرونده قضایی در خصوص نظریات کارشناسی اخیر مربوط به ارزش املاک شرکت دخانیات ایران مشتمل بر دو ملک انبار ناصریه در میدان فرهنگ و همچنین اداره پخش و فروش مجتمع دخانیات گیلان در میدان شهرداری رشت، مقتضی است تا زمان تعین تکلیف پرونده قضایی مذکور نسبت به توقف فوری فرایند مزایده املاک مذکور اقدام و نتیجه به این دادسرا گزارش شود».

نشست مشترک مدیرعامل دخانیات ایران با تعدادی از مجمع نمایندگان گیلان

در پی اعتراضات مردمی، صنفی، سیاسی، نظارتی و همچنین تقنینی، نشست مشترک نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی با مدیرعامل شرکت دخانیات ایران، هفته گذشته در حوزه ریاست مجلس برگزار شد.

در این نشست که با درخواست مدیرعامل شرکت دخانیات و موافقت مجمع نمایندگان استان صورت گرفت، جبار کوچکی‌نژاد، سیدعلی آقازاده، محمدرضا احمدی، رسول فرخی‌، مهرداد گودرزوند چگینی، ابراهیم نجفی و پرویز محمدنژاد حضور داشتند و نمایندگان دغدغه‌ها و نظرات خود را در موضوعات «جذب بی‌ضابطه نیروی انسانی در سال‌های گذشته»، «وضعیت مالی و برنامه پرداخت بدهی‌های شرکت»، «مشکلات و چالش‌های فعالیت مجتمع دخانیات گیلان» و «موارد مصرف درآمد حاصل از مولدسازی املاک مازاد دخانیات در استان گیلان» مطرح کردند.

مواجه‌شدن دخانیات با عائله سنگین و گسترش بی‌رویه تشکلات سازمانی در بخش غیرتولیدی

مهدی آشتیانی مدیرعامل دخانیات کشور در نشست مذکور با اشاره به دغدغه‌های نمایندگان در خصوص جذب بی‌ضابطه‌ی نیروی انسانی در شرکت، از دخانیات به‌عنوان یکی از ستون‌های صنعت بومی کشور یادکرد و گفت: دخانیات از ظرفیت خوبی برای اشتغال‌زایی به‌ ویژه در حوزه‌های صنعت و کشاورزی برخوردار است و معتقدیم توسعه و افزایش اشتغال پایدار در صنعت بومی دخانیات از رهگذر توجه جدی به «صنایع پایین‌دستی»، «تنوع‌بخشی به محصولات» و «اهتمام به صادرات محصولات دخانی»، کاملاً قابل تحقق است، ولی آنچه در گذشته و در عمل اتفاق افتاده، سنگین کردن عائله دخانیات و گسترش بی‌رویه تشکیلات سازمانی در بخش‌های غیرتولیدی بوده است.

وی با تأکید بر اینکه توقف در رخدادهای گذشته، تنها فرصت‌های پیشرو را تحت شعاع قرار می‌دهد، افزود: آنچه در حوزه جذب منابع انسانی شرکت روی‌داده است، حتماً مطلوب نبوده و این رویه از ابتدای حضور بنده در دخانیات متوقف‌شده و در حال طراحی نظام جذب و نگهداشت منابع انسانی هستیم.

تعدیل نیرو نداریم؛ منابع انسانی را به سمت تولید و بازرگانی سوق می‌دهیم

مدیرعامل دخانیات ایران با بیان اینکه معتقدیم اصلاح این روند تنها از مسیر تعدیل نیروی انسانی نمی‌گذرد، تصریح کرد: افرادی که هرچند مدت‌زمان کوتاهی است که با ما همکار شده‌اند، عضو خانواده بزرگ دخانیات هستند و حفظ و صیانت از حقوق تک‌تک اعضای این خانواده، وظیفه مسؤولان شرکت است و بر این اساس تلاش خواهیم کرد، با افزایش ظرفیت در بخش‌های تولیدی و بازرگانی و سازمان‌دهی مجدد منابع انسانی، این چالش را مدیریت کنیم.

توضیح مدیرعامل دخانیات ایران پیرامون مزایده املاک این شرکت در گیلان

آشتیانی همچنین با اشاره به حواشی به وجود آمده در جریان مولدسازی املاک دخانیات گفت: اجرای این طرح تنها معطوف به آن بخش از املاک دخانیات است که سال‌هاست، خارج از فرآیندهای تولیدی شرکت قرار داشته و تأسیسات موجود در آن‌ها نیز مستهلک‌ شده‌اند و با نقدینگی حاصل از فروش این سرمایه‌های راکد، می‌توان بخش‌های تولیدی را تقویت کرد.

 

اولویت اول دخانیات با به‌روزرسانی و تکمیل چرخه تولید است

وی با بیان اینکه بر اساس هدف‌گذاری صورت گرفته، شرکت متعهد است در کنار تأمین وجه برای بخشی از بدهی‌های اجتناب‌ناپذیر، بخش عمده نقدینگی حاصل از این طرح را صرف سرمایه‌گذاری‌های جدید و آماده‌سازی مجدد (اورهال) دستگاه‌های موجود کند، افزود: به‌عنوان یک مجموعه صنعتی، اولویت اول شرکت، به‌روزرسانی خطوط و تکمیل چرخه‌های تولیدی است.

اطمینان مدیرعامل دخانیات ایران به دغدغه مندان گیلانی

مدیرعامل دخانیات ایران با اشاره به اینکه مردم شریف گیلان خاطره‌های تلخی از تعطیلی صنایع پرآوازه استان در گذشته دارند، بیان کرد: به افکار عمومی استان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی حق می‌دهیم که نگران تولید و اشتغال در استان باشند، ولی اطمینان می‌دهیم، فروش املاک مازاد دخانیات گیلان در شرایطی رخ می‌دهد که خطوط تولیدی مجتمع دخانیات استان، امروز با تمام ظرفیت کار می‌کند و علاوه بر کشش و تقاضای بازار داخلی، ما با فهرست‌های جدیدی از تقاضا برای صادرات به خارج از کشور هم روبرو هستیم و تلاش می‌کنیم از رهگذر فروش املاک مازاد، سرمایه در گردش شرکت را افزایش داده و در بخش‌های سرمایه‌ای بیشتر هزینه کنیم تا ظرفیت تولید بالاتر برود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=13281

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: