معاون آموزش و پژوهش سازمان پدافند غیر عامل کشور:

۲۷ هزار هنرمند در۴۲ رشته صنایع دستی گیلان فعالیت دارند

به گزارش گروه رسانه ای ایران – گرا؛ ولی جهانی در آئین تجلیل از پیشکسوتان هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه این صنایع روایتگر صنعت و هنر نیاکان ما و بیانگر هنر و ذوق این ملت است، گفت: چهره صنایع دستی و هنرهای سنتی استان بعد از ثبت جهانی قاسم آباد رودسر به عنوان روستای جهانی صنایع دستی با محوریت چادرشب‌بافی دگرگون شد و صادرات صنایع دستی استان در فاصله سالهای ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ به پنج برابر رسید.

وی ادامه داد: دولت سیزدهم توجه جدی به حوزه صنایع دستی داشته و آمار و عملکرد سه سال گذشته نشان می‌دهد این حوزه از رشد چشمگیری برخوردار بوده است. دستور شهید آیت الله رئیسی برای برپایی بازارچه صنایع دستی در ورودی تمامی شهرها، بیمه ۱۰ هزار هنرمند صنایع دستی و تاکید بر تحقق شعار «هر خانه یک کارگاه» مهمترین محورهای نگاه حمایتی رئیس جمهور شهید به این حوزه بود.

جهانی تصریح کرد: بیش از ۲۷ هزار هنرمند در۴۲ رشته مختلف به تولید صنایع دستی و محصولات هنرهای سنتی گیلان مشغولند و هفت شهر و روستای استان نیز با برندهای ملی و جهانی به عنوان شهر و روستاهای صنایع‌دستی معرفی شده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی گیلان نیز در این آئین از تلاش برای برقراری ارتباط بین هنرمندان صنایع دستی استان و کشورهای عربی خبر داد و اظهار کرد: اتاق بازرگانی آماده همکاری همه جانبه در صنایع دستی است و برای ایجاد ارتباط بین بانکها، تولیدکنندگان و صاحبان حرف مختلف در حوزه صنایع دستی تلاش‌های لازم را خواهد داشت تا بتوانند تسهیلات مورد نیاز این هنرمندان را برای گسترش هنرشان فراهم کنند.

قاسم رضائیان اضافه کرد: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می تواند مردمی سازی اقتصاد را از صنایع دستی آغاز کند چون فعالیت در این حوزه هیچ محدودیتی ندارد. وی با بیان اینکه صنایع دستی می‌تواند در اقتصاد استان بسیار تاثیرگذار باشد، خواستار تشکیل انجمن صنایع دستی و نیز انجمن فرش شد./

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=11537

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: