مدیرکل میراث همزمان با آغاز ماه محرم:

۱۸ اثر ناملموس ملی گیلان مربوط به آئین های عاشورایی است

سومانیوز؛ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان گفت: از یکصد آئین ثبت شده استان در فهرست آثار ناملموس ملی مرتبط با حوزه عاشورایی ۱۸ مورد آن آئین های عاشورایی است.

به‌ گزارش گروه رسانه ای ایران – گرا؛ به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان ولی جهانی افزود: میراث ناملموس عاشورایی، در زمره مهمترین مواریث فرهنگی ناملموس اسلامی قرار دارد و این میراث مهم تاریخی، که در رثا و عزای سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله حسین (ع) ظهور وبروز یافته با محوریت واقعه عظیم کربلا و روایت‌های سوزناک آن شکل گرفته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان با اشاره به ثبت ملی مراسم سنتی علم واچینی ماسوله (فومن)، خاطرنشان کرد: مراسم تعزیه گیلان، تعزیه در دیلمان، علم واچینی، محرم در باورها و آئین‌های مردم، تعزیه در ضیابر از جمله آثار ثبت ملی شده است.

جهانی، مراسم تاسوعای آقا سیدشرف شاه دارسرا، مراسم تشت برکرده (تشت گذاری) اسالم، مراسم چهل منبر لاهیجان، مراسم هف کوگاه گیلان، نظام مدیریت سنتی مراسم عزاداری دهه اول محرم در ماسوله، مراسم کرب زنی در لاهیجان، آئین یازدهم محرم در رودبنه، مراسم علم بندی روستای فوشازده آستانه اشرفیه، صبح عزا(صبح اذان) در شهرستان شفت، آئین زار زار شهرستان رودسر و آئین سنتی عَلَم جوش «عَلَم جوشَه، عَلَم پَرَه» آستارا و باورهای مربوط به آن را از دیگر آثار ثبت ملی شده بر شمرد و تاکید کرد: مراسم تعزیه در رشت دهه نخست محرم نیز در رشت برگزار می‌شود.

جهانی مراسم مجمع بران «مجمه بران» روستای نوده پسیخان را از دیگر آئین‌های مرتبط با این ماه دانست و از آمادگی استان برای میزبانی از گردشگران مذهبی خبر داد و گفت: برگزاری مراسم آئینی محرم آغاز شده و در راستای حفظ حرمت این ماه هیچ گونه اجرای موسیقی در مراکز گردشگری برگزار نمی‌شود.

وی بیان کرد: گردشگرانی که در ایام محرم به گیلان سفر می‌کنند اغلب گردشگران مذهبی هستند که برای حضور در آئین‌های متعدد و کهن محرم به این استان سفر می‌کنند و باید خدمات مطلوبی به آنان ارائه شود.

وی اظهار کرد: در این راستا آماده سازی و نظارت بر اماکن اقامتی و پذیرایی به لحاظ کمی و کیفی با همکاری جامعه تخصصی تاسیسات گردشگری در ایام محرم انجام می شود.

بیش از سه هزار واحد تاسیسات گردشگری آماده خدمات رسانی به گردشگران مذهبی در گیلان هستند.

گفتنی است همه آثار و آئین هایی که مدیرکل میراث استان با نام منطقه ای از مناطق گیلان اشاره دارد و ثبت ملی شده است در سراسر استان و در بسیاری از بخش ها و روستاها شرق و غرب و جنوب استان در ایام محرم اجرا و انجام می شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=11822

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: