گیلان افزون بر یک هزار کادر پرستاری کمبود دارد

به گزارش سوما؛ مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: افزون بر یک هزار کادر پرستاری شامل پرستار، کارشناس پرستاری، هوشبری در این استان کمبود داریم.

طاهره زاهد صفت روز سه شنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران در رشت با بیان این که در زمان حاضر، پنج هزار و ۷۰۰ پرستار در مراکز دولتی و خصوصی استان گیلان مشغول به ارائه خدمات به بیماران هستند، افزود: از این تعداد سه هزار و ۹۰۰ نفر در مراکز دولتی و بقیه در مراکز خصوصی فعال هستند. وی اظهار داشت: پرستاران در ۲۵ مرکز درمانی در بیمارستان های استان گیلان به صورت شیفت و گردش کاری به ارائه خدمات می پردازند و به رغم مشکلات به لحاظ کمبود کادر پرستاری صبورانه مشغول به کار هستند.

مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان بیان داشت: با توجه به گردشگر پذیری گیلان، به تامین نیرو برای کمبود کادر پرستاری در این استان نیاز است، ضمن این که با بازنشستگی نیروهای پرستاری باید نیرو جایگزین شود. وی با اشاره به برنامه جذب پرستار در کشور خاطر نشان کرد: بر اساس پی گیری های سازمان نظام پرستاری، در سال گذشته در کمیسیون بهداشت قرار شده بود ۱۸ تا ۲۰ هزار پرستار در کشور جذب شود که به دلیل کمبود منابع، برای جذب ۹ هزار و ۵۰۰ پرستار در کشور در دو مرحله با برگزاری آزمون تصمیم گرفته شد. وی با بیان این که آزمون استخدامی مرحله اول آبان ماه امسال برگزار شد، اظهار داشت: سهم گیلان در این مرحله ۱۷۰ کادر پرستاری شامل ۱۲۵ پرستار اعلام شد، ضمن این که آزمون مرحله دوم اسفندماه سال جاری برگزار می شود که سهم گیلان مشخص نشده است.

زاهد صفت با بیان این که ارتقاء کیفیت خدمات پرستاری مورد توجه است، بیان داشت: با توجه به این که پرستاران نقش مهمی در سلامتی بیماران و ایجاد امید و آرامش در آنها دارند، ارتقاء کیفیت خدمات اهمیت بسزایی در این باره دارد. وی با اشاره به مطالبات معوقه پرستاران اظهار داشت: هر ساله به مناسبت روز پرستار برنامه ریزی های مختلفی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می شود، امسال نیز به مناسبت این روز دستور داده شد که معوقات باقیمانده سال ۹۷ و ۹۸ (اسفند پارسال تا کنون) را تسویه کنند.

فردا یازدهم دی ماه ولادت حضرت زینب روز پرستار نام گرفته است. گیلان افزون بر ۳۰ بیمارستان دولتی و خصوصی دارد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=11242

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: