سهند سلامت بخش مدیر کتابفروشی آسمان رشت؛

کتاب زاویه دید انسان به زندگی را تغییر می دهد

اختصاصی سوما؛ سهند سلامت بخش مدیر کتابفروشی آسمان رشت گفت: گیلان از پیشگامان فعالیت فرهنگی است اما هنرمندان جوان گیلانی چندان مورد حمایت قرار نمی گیرند.

در گفتگوی خبرنگار سوما با مدیر کتابفروشی آسمان رشت، به برخی از مشکلات هنرمندان گیلان پرداختیم که با خواندن این گفتگو آثاری را به علاقمندان کتاب نیز معرفی خواهیم کرد.

* لطفا یک معرفی از خود داشته باشید و پیشینه فعالیت کتابفروشی آسمان را برایمان بازگو کنید.

– سلام، سهند سلامت بخش هستم مدیریت کتابفروشی آسمان. شروع فعالیت ما از سال ۱۳۹۶ در چند حوزه بزرگسال، کودک و نوجوان، بازی های آموزشی و فکری بوده و در حال حاضر هم ادامه دارد.

* آیا صرفا علاقه شما به کتاب دلیل فعالیتتان در این حرفه بود؟

– تنها چیزی که موجب شد وارد این حرفه شوم، علاقه شخصی من به کتاب و کتابخوانی بود و هدفم این بود که در حد توانم به علاقمندان به کتاب خدمات عرضه کنم.

* به نظر شما و با توجه به سابقه فعالیت تان وضعیت کتابخوانی در گیلان به خصوص رشت نسبت به چندسال گذشته چطور ارزیابی می کنید؟

– گیلان همیشه در کار فرهنگی پیشرو بوده و هست. مثلا در سطح نمایشگاه های کتاب، گیلان بعد از تهران حدودا دومین استان برتر است که البته به خوزستان هم میشود اشاره کرد.

* مردم بیشتر از چه کتابهایی استقبال می کنند؟

– اکثرا کتابهای داستان و رمان، پر مخاطب تر از سایر کتابها هستند.

* آثار مفاخر و هنرمندان گیلانی چقدر مورد توجه قرار می گیرد؟

– متاسفانه خیلی کم، حتی کمتر چیزی که شما فکرش را هم بکنی و دلیلیش هم این است که ذائقه مردم متفاوت شده. در حال حاضر مولف های فارسی ما کمتر کمتر کتابهایشان به فروش می رسد و به جز چند نفر که انگشت شمارند. در آثار گیلانی تبلیغات کمتری هست و کمتر شناخته می شوند.

* آیا این تبلیغات باید بیشتر توسط شخص نویسنده صورت بگیرد یا یک سازمان یا سیستم؟

– خب قاعدتا هم نیازمند همکاری و حمایت یک سازمان یا سیستم است و هم خود نویسنده البته این نکته را نباید فراموش کنیم که مردم خودشان قضاوت می کنند. در سال تنها چند کتاب فاخر ایرانی به چاپ می رسد اما در دنیا هر ساله شاهکارهای زیادی بوجود می آید.

* دلیل اینکه درسال تعداد کمی اثر خوب داریم چیست؟

– دلیلش واضح است؛ خودتان ببینید در دنیا چند نفر از نویسندگان جهانی می شوند؟ به نظر من آمار ثابت می کند که چقدر این کشورها از ایران که از ادبیاتی غنی برخوردار است پیشرو تر هستند و چندین اثر در دنیا هست که در سال شاید به ۳۰ زبان ترجمه می شوند اما ما چند اثر فارسی داریم که در دنیا مخاطب پیدا کند؟ خیلی کم؛ مثلا پارسال یک کتاب مصطفی مستور به ایتالیایی و امسال یک کتاب کیهان خانجانی به زبان عربی ترجمه شد.

* حمایتی که از هنرمندان جوان ایرانی به خصوص گیلانی می شود را چطور ارزیابی می کنید؟

– در حقیقت حمایت کردن از کار فرهنگی بسیار سخت است. حمایت مستلزم درآمدزایی است و کار فرهنگی درآمدزایی کمی دارد و همین سختی کار را دوچندان می کند مگر این که کسانی معروف شوند و ناشرین قوی تری روی آنها سرمایه گذاری کنند که البته این درصورتی است که بدانند آینده کاری خوبی پیش روی آنهاست.

* لطفا از هنرمندان و مفاخر گیلانی چند مورد نام ببرید

– در حقیقت کارهای پژوهشی گیلان همیشه قوی تر است مثلا تیم پژوهشی زیر مجموعه دکتر هاشم موسوی رئیس دانشکده گیلان شناسی در سال چندین کار پژوهشی قوی ارائه می کنند و یا دکتر جهاندیده امسال پژوهشی انجام دادند که در کشور مقاله ایشان دوم شد. از این حیث مفاخر بسیارند.

در زمینه هنری نیز می توان به هوشنگ ابتهاج، لنگرودی و  رنجبر اشاره کرد که واقعا دغدغه فرهنگی دارند. البته حوزه کودک گیلان فعالیت بیشتری دارد مثلا جباری و کلانتر و گروهشان که (گروه فرهنگی نارنگی) نام دارد از فعالین این حوزه هستند.

*یک نمونه از آثار تاثیرگذار ایرانی و غربی را معرفی کنید

– یکی از آثاری که به آشنایی با تاریخ و فرهنگ ایران بسیار کمک می کند کتاب «روزگاران» «زرین کوب» است، پیشنهاد می کنم هر کسی که می خواهد درباره فرهنگ و تاریخ ایران اطلاعاتی کسب کند این کتاب را مطالعه کند که برعکس سایر کتب تاریخی یک جلد است. اما نویسنده ای که باعث علاقمندی من به کتاب شد آثار میلان کوندرا بود. شاید از وقتی آثار ایشان را خواندم کتاب و ادبیات را بهتر درک کردم.

* پروفروش ترین کتاب سال شما؟

– کتابهای پرفروش ما آثاری بودند که ذوق خواندن را در مخاطبان بوجود آوردند هر چند که شاید خیلی هم بزرگ نبودند مثلا کتاب ملت عشق و خودت باش دختر.

* و کلام آخر

– افراد زیادی را دیده ام که به دلایل گوناگونی میل به کتاب و کتابخوانی ندارند اما خواندن حتی کم کتاب بهتر است نخواندن آن است .کتاب به روح انسان

آرامش می دهد و زاویه دید انسان را نسبت به موضوعاتی مثل زندگی تغییر می دهد.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=10419

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: