رئیس سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری رشت:

پیشرفت ۲۳درصدی مرمت عمارت بلدیه رشت / سربندی بام بلدیه پیش از بارندگی به اتمام رسید

امید اکبری با اعلام این خبر گفت: سربندی بام عمارت بلدیه رشت پیش از آغاز بارندگی ها در زمستان به اتمام رسیده و بزرگترین پروژه مرمتی شمال کشور، تاکنون ۲۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

امید اکبری با اعلام این خبر گفت: سربندی بام عمارت بلدیه رشت پیش از آغاز بارندگی ها در زمستان به اتمام رسیده و بزرگترین پروژه مرمتی شمال کشور، تاکنون ۲۳درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

رئیس سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری رشت، با اشاره به زمان آغاز فاز دوم پروژه مرمت شاخص ترین بنای میراثی گیلان، اظهار کرد: ۲۸ شهریورماه، کارگاه مرمت عمارت بلدیه، تحویل پیمانکار پروژه شده است و خوشبختانه پیمانکار طرف قرارداد با سرعت عملیات اجرایی مرمت را به پیش می برد و تاکنون مراحل مختلف مرمت، پیشرفت فیزیکی مطلوبی داشته است.

اکبری، با بیان اینکه مدت پروژه ۱۸ ماه برآورد شده است، افزود: برای جلوگیری از نفوذ نزولات جوی به بنا، پس از واچینی سقف اصلی، حلب پوششی بعنوان سقف موقت با داربست بر روی بام قرار گرفت تا کارگران بتوانند چوب های پوسیده بام را به راحتی تعویض کنند. وی در ادامه در فاز نخست، بام یال شرقی مرمت شده بود و در فاز دوم، بام یال غربی برچیده شد و با تعویض چوب های پوسیده سربندی، مرمت صندوق چوبی بام یال غربی و سربندی بام بخش میانی انجام شده است.

رئیس سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری رشت، همچنین گفت: دودکش های بلدیه، سال های گذشته با اجرای شوفاژکاری ساختمان مسدود شده بود. در پروژه مرمت، تلاش برای بازگرداندن اصالت بناست. بنابراین دودکش های آجری بام مجدد اجرا شده و همچنین لوژنک بام یال غربی نیز مرمت و احیا گردید. وی با اشاره به حذف دیوارهای الحاقی – که در گذر زمان به بنا تحمیل شده بود- اضافه کرد: اندودها و لایه های فرسوده از روی دیوارهای داخلی و بدنه نمای اصلی ساختمان به دقت تراشیده شده است و پس از حذف دیوارهای الحاقی، اجرای اندود گچی دیوارهای داخلی آغاز شده است.

اکبری با اشاره به نظارت بر پروژه از سوی حوزه بازآفرینی سازمان عمران گفت: عمارت بلدیه رشت به عنوان شاخص ترین بنای میراثی مرکز گیلان است و با توجه به اینکه تاکنون مرمت اساسی و اصولی در این بنا صورت نگرفته بود، پروژه مهمی است و تمامی مراحل مرمت از سوی اداره کل میراث فرهنگی گیلان، به عنوان ناظر عالیه رصد می شود. وی ابراز امیدواری کرد؛ پس از پایان مهلت اعلام شده برای مرمت، عمارت بلدیه رشت به عنوان موزه مردم شناسی و بلدیه تغییرکاربری یابد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=14841

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: