«پیروز» تلف شد

به گزارش سوما؛ «پیروز»، توله‌یوز محبوب ایرانی در ۱۰ ماهگی بر اثر نارسایی کلیوی تلف شد.

تلاش دامپزشکان ایرانی در اتاق عمل بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران برای دیالیز فرزندِ «ایران» که با مشاوره‌های خارجی صورت می‌گرفت، بی‌نتیجه ماند و «پیروز»، توله‌یوز محبوب ایرانی در ۱۰ ماهگی بر اثر آنچه نارسایی کلیوی عنوان شده است، تلف شد.

یازدهم اردیبهشت امسال بود که «ایران»، یوزپلنگ ماده ایرانی، سه توله خود را در پارک ملی توران به دنیا آورد. دو توله اول در روزهای اول تلف شدند؛ اما توله سوم با تلاش متخصصان زبردست کشورمان زنده ماند و پیروز نام گرفت.

«پیروز»، حاصل نخستین تجربه سزارین یک یوزپلنگ ایرانی در اسارت با توان داخلی متخصصان کشورمان بود و برخی کارشناسان، از ابتدا هم این نتیجه را پیش‌بینی کرده‌ بودند که پس از عدم پذیرش توله‌ها توسط مادرشان، «ایران»، این یوزها دچار مشکلات جدی شوند.

شماری از علاقه‌مندان به محیط‌زیست و دوستداران حیات‌وحش نیز در پی شنیدن این خبر، در صفحات شخصی شبکه‌های اجتماعی خود نوشته‌اند: «خیلی ناراحتیم، ولی تلاش‌ها و موفقیت‌ها همچنان شایسته تقدیر است. مهم، جسارت ایرانیان برای انجام چنین اقدامی بود که شایسته تقدیر است. دوم، تلاش تیم‌های دامپزشک و محیط‌زیست برای نگهداری پیروز بود که قابل تقدیر است».

یوزپلنگ آسیایی یا همان یوز ایرانی تنها گونه خاص از این گربه‌سان است که فقط در زیست‌گاه‌های ایران یافت می‌شود.

این تیزپای ایرانی که در معرض انقراض قرار دارد، چالش‌های بسیاری را برای بقا پشت سر گذاشته و چند سالی‌ است در کشورمان مورد توجه قرار گرفته است./فارس

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=11040

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: