سردار سلامی:

نام فوتبالیست‌ها از دوران راهنمایی برای من مقدس بود

فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: به واسطه ورزشکاران با غیرت، با تعصب، شریف و سختکوش‌مان، یک کهکشان ستاره روی زمین داریم.

سردار سرلشکر حسین سلامی در مراسم دیدار با ملی‌پوشان و اعضای فدراسیون فوتبال اظهار داشت: برای بنده حقیر حضور در میان جمعی از ستاره‌های آسمان افتخارات ایران عزیز، لحظه‌های فوق‌العاده دلنشین و جذاب و دل‌انگیزی است. ما به واسطه ورزشکاران با غیرت، با تعصب ،شریف و سختکوش‌مان یک کهکشان ستاره روی زمین داریم. حضور در جمع شما یک انرژی فوق‌العاده، یک نشاط معنوی و روحی می‌دهد و یک بهجت درونی ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: احساسم این است که در جمع بهترین فرزندان ایران اسلامی حضور دارم. به همه شما خواهران گرانقدر و برادران عزیز میلاد خجسته و نورانی سیده زنان اهل بهشت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن و مادر را به بانوان محترم و عزیزی که حضور دارند، صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. احساس می‌کنم اکثر شما هم پدرتان و هم مادران‌تان در قید حیات هستند، تا هستند قدر آنها را خیلی بدانید. گاهی اوقات فکر می‌کنم خبرنگاری از من سوال بپرسد که قوی‌ترین و درونی‌ترین آرزوی شما چیست، می‌گویم فقط یک لحظه پدر و مادرم جلوی چشمم مجسم شوند و یک لحظه آنها را ببینم.

فرمانده کل سپاه با یادآوری خاطره‌ای از زمان اعزام به جبهه عنوان کرد: وقتی جبهه می‌رفتم و می‌آمدم، لحظه خداحافظی این تصور برایم ایجاد می‌شد که این آخرین سفر است و بدون بازگشت خواهد بود. در زمان حضورم در خانه بدون اینکه پدر و مادرم متوجه شوند، چشم از روی آنها برنمی‌داشتم و با خودم می‌گفتم بگذار هرچه می‌توانم از دیدن آنها اشباع و سیر شوم. انگار ذخیره می‌کردم و وقتی بیرون می‌آمدم که خداحافظی کنم مادرم یک کاسه آب می‌آورد و پشت سرم می‌ریخت و تا وقتی که دید داشتم، برمی‌گشتم و این چهره را می‌دیدم و این تصاویر را تاکنون در ذهنم دارم.

وی با اشاره به ۱۳ دی، سالروز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی اضافه کرد: شهادت سردار آسمانی و اسطوره جاودان و فراموش‌نشدنی تاریخ ایران و اسلام را تسلیت می‌گویم. من سال‌های زیادی با این شخصیت از نزدیک آشنا بودم و همسایه دیوار به دیوار یکدیگر هستیم. او شخصیتی استثنائی، شبه افسانه‌ای، اسطوره‌ای و متمایز بود. هنوز نمی‌توان داستان‌های حقیقی و شگفت‌انگیز زندگی شهید سلیمانی را بیان کرد و او در بسیاری از اتفاقات، نقشی تعیین‌کننده داشت.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تشکر از مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال افزود: از رئیس فدراسیون فوتبال تشکر می‌کنم که این فرصت و توفیق را به من عنایت کرد. ورزشکاران تمثال زیبای هویت فرهنگی جامعه ما هستند و ورزش، بازتاب‌دهنده فرهنگ و هویت یک جامعه است. ورزشکاران مظاهر و نشانه‌های درخشان فضیلت‌های یک جامعه و محبوب‌ترین چهره‌ها میان مردم هستند. آنها فقط متعلق به خودشان نیستند و به‌عنوان یک الگو، تکثیرپذیر هستند.

سردار سلامی با بیان اینکه رفتار، منش و ظاهر ورزشکاران به‌سرعت در جامعه ترویج می‌شود، اظهار داشت: خیابان‌ها به‌خاطر نگاه کردن به ساق پای شما تعطیل و کم‌ترافیک می‌شود. حتی من که فرمانده سپاه هستم و مسائل حیاتی و امنیتی کشور را دنبال می‌کنم، گاهی ساعات کاری خودم را به‌خاطر دیدن مسابقات شما تنظیم می‌کنم. نام فوتبالیست‌ها از دوران راهنمایی برای من مقدس بود؛ از علی پروین، حسن روشن، علی جباری، همایون بهزادی و جعفر اشرف کاشانی تا الان.

وی با اشاره به چند بازیکن تیم ملی بیان کرد: اغلب شما را به نام کوچک می‌شناسم که شاید شما اینطور فکر نکنید، مثلاً من می‌دانم روزبه چشمی آنجا نشسته؛ این بازیکنان هم علیرضا بیرانوند، مهدی ترابی و تیموریان هستند. سال نوی میلادی را به شما تبریک و درگذشت غم‌انگیز خانم ملیکا محمدی را هم تسلیت می‌گویم.

فرمانده کل سپاه پاسداران با نقل خاطره‌ای از دیدار خاطره‌انگیز تیم‌های ملی ایران و آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ یادآور شد: حین برگزاری آن مسابقه در لبنان بودم. هر خانواده‌ای در این کشور که از تیمی طرفداری می‌کند، پرچم آن تیم را به پنجره منزلش می‌آویزد که در خیابان‌ها فقط پرچم‌های برزیل و جمهوری اسلامی ایران آویزان بود. ما در هواپیما بودیم و نمی‌توانستیم مسابقه را تماشا کنیم.

سردار سلامی ادامه داد: کمک خلبان نتیجه را به ما می‌گفت و به کابین می‌رفت. اولین بار گفت ایران یک – آمریکا هیچ. او سپس گفت ایران ۲ – آمریکا هیچ و گل آخر (گل آمریکا) را هم نگفت! وقتی به ایران رسیدیم، دیدیم چه غوغایی در کشور برقرار است و انگار همه مردم در خیابان بودند. این اثر پاهای شماست. فوتبال یا هر ورزش دیگری موفقیت محصول چند چیز است؛ از جمله آمادگی جسمانی.

وی همچنین با مقایسه فوتبال و جنگ تاکید کرد: ما با جنگ زندگی می‌کردیم و فوتبال شبیه جنگ، مسابقه‌ای دوطرفه است. البته در فوتبال شرایط، تعداد بازیکنان و ساعت بازی برابر است. تیم‌ها را به بازی جوانمردانه دعوت می‌کنند. در فوتبال داور و معیارهایی برای خطا وجود دارد و تلاش می‌شود عاقلانه قضاوت شود؛ این یعنی رفتار خطی.

فرمانده کل سپاه پاسداران همچنین ادامه داد: در جنگ همه چیز غیرخطی است و هیچ قاعده‌ای وجود ندارد. همه سعی می‌کنند در حداکثر تمرکز قوا به طرف مقابل آسیب بزنند، ولی در فوتبال توصیه می‌شود کسی به کسی آسیب نزند. این جزو اصول فوتبال است. اگر شما نگاه کنید این اصول خیلی مهم است. یک مفهومی به نام قدرت داریم، یعنی انرژی درونی شما برای یک لحظه. مثلاً یک کشتی‌گیر و وزنه‌بردار قدرتمند است. یک مفهوم دیگر به نام مقاومت؛ یعنی شما چقدر می‌توانید در طول زمان صاحب قدرت باشید، این می‌شود مقاومت. فوتبال ورزشی است که هم قدرت در آن نقش دارد و هم مقاومت. برای همین همیشه توصیه می‌شود در فوتبال از ذخیره انرژی استفاده کنید. به خاطر همین است که گفته می‌شود از ذخیره انرژی در فوتبال استفاده کنید و هیچ دامنه حرکت اضافه نداشته باشید.

سردار سلامی افزود: در یک ربع آخر هر کسی جان داشته باشد و بدود معمولاً می‌تواند نتیجه بازی را تغییر بدهد، پس قدرت جسمانی محصول تمرین بیش از حد و پشتکار است. من احترامی که برای شما قائلم بیشتر به این خاطر است که عضویت شما در تیم ملی حاصل همین پشتکار است. شما کار کردید، آنقدر عضلات خود را پرورش دادید که دارای هوش عضلانی شدید. ما یک هوش داریم که نتیجه فعل و انفعال ذهن است، ولی وقتی شما خیلی تمرین می‌کنید این هوش از ذهن در عضلات توزیع می‌شود. یعنی بدون اینکه شما تصمیم بگیرید، عضلات شما توپ را به حرکت درمی‌آورد. بچه‌هایی که خیلی قوی هستند اینها کسانی هستند که هوش‌شان به مهارت تبدیل شده است. کسانی هم که در دنیا خیلی قوی عمل می‌کنند به خاطر همین تمرین و مهارت است.

وی یادآور شد: نکته بعدی این است که فوتبال محصول تمرکز ذهن است. به طور کلی هیچ واقعیتی برون از ذهن انسان نیست. یعنی هر چیزی شما بیرون می‌سازید، اول در ذهن می‌سازید. این یعنی اعتمادبه‌نفس و توکل، نترسیدن. هیچ وقت از شکوه نام‌ها نترسید. هیاهوی تماشاگر نباید تمرکز شما را به‌هم بزند، چون موفقیت شما در گرو اتصال تاکتیک به استراتژی است. در جنگ هم همینطور است. تاکتیک حرکات فردی شماست. یعنی حلقه‌های جدای یک زنجیر. استراتژی و راهبرد منطقی است که تاکتیک‌ها را به‌هم پیوند می‌زند تا یک فضای عمومی از بازی شکل بگیرد. تاکتیک را بازیکن می‌سازد، استراتژی را مربی. شما وقتی می‌توانید تاکتیک‌های را به‌هم گره بزنید که دارای تمرکز ذهن باشد و حریف آن را به‌هم نزند. چطور این اتفاق می‌افتد که انسان دچار اضطراب بیش از حد نشود. چیزی که من احساس کردم اضطراب ایجاد می‌کند توجه بیش از حد به رسانه‌ها و فضای مجازی است. گاهی اینها با یک تیتر یک تیم را به‌هم می‌زنند. گاهی با یک پیامک آرامش یک تیم به‌هم می‌خورد. اینها به نظر من می‌رسد.

فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به اینکه «من یک آدم آماتور هستم و فوتبالیست نیستم»، اظهار داشت: فوتبالیست‌ها را هم بیش از فوتبال دوست دارم. شما تمرکز خود را به‌هم نزنید. من یک فرمول دیگر هم برای رفع اضطراب دارم؛ آن چیزی که قرآن می‌گوید. برنده باید با فضیلت و با تواضع برخورد کند و بازنده با وقار. هر وقت گل می‌خورید اصلاً به‌هم نریزید. من یک تماشاگر هستم و هیچ‌وقت انتظار ندارم هرگز گل نخورید. قرار نیست همیشه یک تیم برنده باشد. اگر اینطور بود هیچوقت فوتبالی شکل نمی‌گرفت. برد و باخت جزو ذاتی بازی است. هیچ کشوری نیست که باخت نداشته باشد. شما آلمان و برزیل را دیدید؛ ۷ بر یک آلمان حریفش را شکست داد، آنهم در زمین خودش. این واقعاً شگفت‌انگیزترین بازی است که من دیدم، ولی برزیلی‌ها را از این جهت دوست دارم که وقتی می‌بازند دچار استرس نمی‌شوند و بدرفتاری نمی‌کنند.

وی افزود: این را من از منظر یک آدم معمولی می‌گویم که بدانید مردم چه توقعی دارند. لذا وقتی می‌برید اصلاً خوشحالی بیش از حد نکنید. این ظرفیت شما برای برد باید خیلی بالا باشد و تیم مقابل را تحقیر نکنید. وقتی هم می‌بازید افسرده نشوید. می‌دانید وقتی انسان می‌بازد محبوب‌ترین کار سرزنش داور است. این کار را هم نکنید و با داوران درگیر نشوید. امکان ندارد بازیکنی با داور درگیر شود و بعد داور نظرش را تغییر دهد، ولی ممکن است داور در دلش احساسی پیدا کند و بعد جایی آن را جبران کند. اینها خیلی مسائل مهمی است، اخلاق ورزشی، بازی خوب و رفتار جوانمردانه. این رفتار جوانمردانه خیلی مهم است.

سردار سلامی در پایان تاکید کرد: همیشه شما را به خدا می‌سپاریم. ان‌شاءالله خوشبخت و سعادتمند باشید و بهترین زندگی را داشته باشید با آینده‌ای درخشان. به شما افتخار می‌کنیم. ما برای امنیت شما با همه قطره‌های خون‌مان معامله می‌کنیم و اگر تکه تکه هم شویم اجازه نمی‌دهیم ذره‌ای سرزمین شما،‌ خانه شما و خیابان شما ناامن شود. در دنیا محکم باشید؛ شما بهترین مردمان این عالم هستید. التماس دعا.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=14452

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: