نامزدهای انتخابات مجلس در گیلان با تایید صلاحیت ۳۹ نفردیگر به ۳۹۳ نفر رسید

دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات گیلان گفت: با تایید صلاحیت ۳۹ نفر دیگر از سوی شورای نگهبان، تعداد نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این استان به ۳۹۳ نفر رسید.

جواد شفیعی ثابت اظهار کرد: بر این اساس سه نفر در حوزه انتخابیه آستارا، ۲ نفر آستانه اشرفیه، ۶ نفر بندرانزلی، هفت نفر رشت و خمام، یک نفر رودبار، پنج نفر رودسر و املش، سه نفر صومعه سرا، ۲ نفر تالش، رضوانشهر و ماسال، پنج نفر فومن و شفت، سه نفر لاهیجان و سیاهکل و ۲ نفر از حوزه انتخابیه لنگرود توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند. وی با بیان اینکه بررسی صلاحیت داوطلبان از سوی شورای نگهبان تا بیستم ماه جاری ادامه دارد، اضافه کرد: اسامی تایید شدگان جدید امروز (دوشنبه) از سوی فرمانداری‌ها به داوطلبان ابلاغ می‌شود.

مدیرکل سیاسی انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری گیلان خاطر نشان کرد: پیش از این ۳۵۸ نفر در گیلان از سوی هیات نظارت صلاحیت نامزدی دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را به دست آورده بودند. وی با بیان اینکه پس از تائید صلاحیت مرحله اول هیات نظارت تا امروز (دوشنبه) چهار نفر از نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی انصراف داده‌اند، اضافه کرد: از این تعداد سه نفر از حوزه انتخابیه رشت و خمام و یک نفر از رودسر و املش انصراف خود را به طور رسمی به فرمانداری‌ها اعلام کرده‌اند.

دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات گیلان با بیان اینکه در زمان حاضر، حداقل ۳۰ نفر برای هر کرسی مجلس در استان گیلان در حال رقابت هستند، اضافه کرد: شاهد رقابتی ترین انتخابات مجلس ادوار به لحاظ میزان تعدد نامزدها برای هر کرسی هستیم.

مدیرکل سیاسی انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری گیلان خاطر نشان کرد: تاکنون یک نفر درخواست انتقال حوزه انتخابیه از رودسر و املش به تهران داشته که هنوز مورد موافقت هیات اجرایی مقصد قرار نگرفته است. وی اظهار کرد: با توجه به شایعات و خبرسازی های کذب برخی رسانه ضمن تکذیب حضور یا تغییر حوزه انتخابیه برخی نامزدها؛ تاکنون در سامانه ستاد انتخابات فقط ۲ تقاضا ثبت شد که مراحل بررسی و اعلام نظر هیات نظارت پس از بررسی مجدد بند ۶ ماده ۳۱ درباره عدم سو شهرت در حوزه انتخابیه مقصد نتایج اعلام می‌شود.

دبیر ستاد انتخابات گیلان خاطر نشان کرد: با اعلام اسامی جدید تایید شدگان از سوی شورای نگهبان در تمامی ۱۱ حوزه انتخابیه استان فضای کاملا رقابتی مشهود بوده و هم جناح‌های سیاسی و سلایق و دیدگاه‌های مختلف مدیریتی و تحولی قابل مشاهده و استناد است.

استان گیلان در مجلس خبرگان رهبری چهار نماینده و در مجلس شورای اسلامی ۱۳ کرسی دارد؛ ششمین دوره انتخابات خبرگان رهبری به همراه دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۱۱ اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود.

همچنین ۱۷ داوطلب نمایندگی در ششمین دوره انتخابات خبرگان رهبری در حوزه انتخابیه گیلان ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۲ نفر سابقه داوطلبی انتخابات در مجلس خبرگان رهبری دارند ضمن اینکه سه نفر از داوطلبان این دوره، نمایندگان‌ فعلی هستند.

۴۵ هزار نفر از عوامل اجرایی و نظارتی برای برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز یازدهم اسفندماه امسال مشارکت می‌کنند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=15055

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: