مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان :سیمای میراث فرهنگی گیلان در آیینه دولت سیزدهم درخشان است

به‌گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان، ولی جهانی در جلسه شورای اداری استان گیلان که در پنجمین روز از هفته دولت با عنوان « دولت مردم؛ عدالت، شفافیت و مبارزه با فساد» در سالن جلسات این اداره برگزار شد، ضمن تبریک هفته دولت و گرامی‌داشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، اظهار کرد: هفته دولت فرصتی است که مدیران باید به درستی دستاوردها، عملکرد و اقدامات خود را برای مردم تبیین کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان ادامه داد: هم اکنون ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار به مناسبت هفته دولت و به منظور حفظ و احیاء بناهای تاریخی فاخر استان گیلان صرف شده یا در حال هزینه (سرمایه) شدن است.

جهانی افزود: هویت ملی هر کشوری موجبات فخر و مباهات آن ملت است و به همین منظور ، حفظ ، احیاء و بهره برداری بهینه ی بناهای تاریخی از اولویت های دولت سیزدهم می باشد.

او با اشاره به فعالیت کارگاه های مختلف مرمت از آثار تاریخی در سراسر استان گفت :در حال حاضر با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال، ساماندهی ۳۸ بنای تاریخی گیلان توسط بخش های دولتی، عمومی و خصوصی آغاز شده و این مهم با نظارت کارشناسان فنی اداره کل همچنان ادامه دارد.

بازسازی مشارکتی چند بنا در شهرک تاریخی ماسوله تعریف کاربری مناسب به تعدادی دیگر از ساختمان ها همچون خانه های شیرازی، خسرو آبادی، اشکوری، زری دوست و غیره اقدامات قابل اعتنا بوده که آن ها نیز مراحل پایانی خویش را سپری می کند.

او ادامه داد :اگر چه تحریم های ظالمانه ، محدودیت هایی را برای کشور ایجاد نموده ، اما خوشبختانه با اقدامات انقلابی و فرهنگی بهنگام دولت مردمی ایران قوی رئیس جمهور محترم ، تنگناها در حوزه میراث فرهنگی کمتر احساس شده بگونه ای که علاوه بر اعتبارات دولتی ، با برنامه ریزی بخش های خصوصی ، خیرین و مالکان بناها به سرمایه گذاری در این حوزه علاقمند شده و اقدامات بسیار خوبی در حال انجام است .

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان اظهار نمود :با اغتنام فرصت پیش روی و نگاه ویژه جناب آقایان  دکتر رئیسی و مهندس ضرغامی به حوزه‌ی میراث فرهنگی، امید است تا حدود زیادی بافت ها و بناهای تاریخی استان ساماندهی شده و به بهره برداری برسد.

او یکی از راه‌های برون رفت از چالش‌های اقتصادی پیش روی را توجه ویژه به صنعت گردشگری دانست و اظهار نمود: صیانت از بناهای تاریخی لازمه‌ی رونق گردشگری است و در این راستا سیاست اداره‌کل ذیل سیاست کلان وزارتخانه تعریف گردیده و به همان میزان از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است.

جهانی با اشاره به مرمت بناهای تاریخی موزه میراث‌روستایی، شهرک تاریخی ماسوله، قلعه رودخان، مدرسه فروغ، کاخ دادگستری شهر بندرانزلی، میل راهنمای روستای اُمام، خانه‌های عضدی، قدیری، محصصی، نصرتیان، هتل ایران و ده ها ساختمان تاریخی دیگر  که در این راه با کوشش های بی دریغ دولت مردمی، رسیدن به اهداف مورد نظر از دسترس دور نخواهد بود ابراز امیدواری نمود همچون دو سال گذشته با اختصاص اعتبار لازم و مرمت بهنگام آثار بتوان امانت گذشتگان را سالم به آیندگان سپرد با دولت مقتدر انقلابی سیزدهم چندان دور از انتظار نیست.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=12648

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: