وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

لایحه جامع روزنامه‌نگاری در حال بررسی نهایی و ارسال به مجلس است

به گزارش سوما؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: لایحه جامع روزنامه‌نگاری در حال بررسی نهایی در دولت است و پرونده آن تا پایان ماه جاری (دی‌ماه ۱۴۰۱) به مجلس شورای اسلامی ارسال می‌شود.

محمدمهدی اسماعیلی روز پنجشنبه در حاشیه آیین گرامیداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این لایحه در کمیسیون فرهنگی دولت به تصویب رسیده است و قرار بود آذرماه در هیات دولت بررسی و به مجلس ارسال شود اما دولت و همه وزارتخانه ها در این مدت به صورت شبانه روزی درگیر نشست های فشرده تنظیم لایحه بودجه ۱۴۰۲ بودند و به همین دلیل اندکی تاخیر شد.

وی ادامه داد: به طور قطع و در دی ماه جاری تلاش خواهیم کرد این لایحه جامع رسانه ای که می تواند به بسیاری از چالش ها و مشکلات جامعه مطبوعاتی و اهالی رسانه پاسخ مثبت دهد در هیات دولت بررسی نهایی شده و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در این لایحه کار بسیار بزرگی برای خبرنگاران صورت گرفته و به مطالبه چند دهه‌ای اهالی رسانه توجه شده است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه این لایحه در کمیسیون فرهنگی دولت تدوین شده است، تصریح کرد که در لایحه جامع روزنامه‌نگاری، مشکلات و تنگناهای فعلی اهالی رسانه شناسایی و راهکارهای خوبی برای امنیت شغلی، حمایت و پشتیبانی از روزنامه‌نگاران و اهالی رسانه ارائه شده است و تلاش می شود این لایحه در دولت انقلابی سیزدهم به سرانجام برسد.

در لایحه جامع رسانه ای که پس از حدود ۲۰ سال در دستور کار و بررسی ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته به مسایل صنفی، اقتصادی و امنیت شغلی خبرنگاران پرداخته شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مشکلات برخی از خبرنگاران برای عضویت در سامانه جامع رسانه ای و صندوق اعتباری هنر هم گفت: معاونت مطبوعاتی پس از احراز صلاحیت خبرنگاران مجوز عضویت آن‌ها در صندوق اعتباری هنر را صادر می‌کند.

اسماعیلی با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم فجر هم تاکید کرد: همه جشنواره‌های فرهنگی و هنری فجر، به خوبی در حال برگزاری است و با حضور اهالی فرهنگ و هنر، امسال یک دوره درخشان تر و پربارتر را تجربه خواهیم کرد.

تاکید بر عدلت فرهنگی، رویکرد دولت و وزارت ارشاد

وی با بیان اینکه در سفرهای استانی و شهرستانی به دنبال احصا مشکلات، رفع چالش ها و دغدغه های حوزه فرهنگ هستیم، تاکید کرد: “عدالت فرهنگی” در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شده است که در معنای عملیاتی آن، همه نقاط کشور به طور مساوی از امکانات دولتی بهره‌مند می‌شوند.

اسماعیلی اظهار کرد: به همه معاونت ها و زیرمجموعه ها تاکید شده است که استعدادهای فرهنگی و هنری در شهرستان‌های مختلف کشور را مورد توجه قرار دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در حوزه آموزش فرهنگی نیز کارهای مهمی با محوریت قرارگاه محرومیت زدایی انجام شده است، اظهار داشت: این قرارگاه تا کنون نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر را در حوزه فرهنگ و هنر آموزش داده است که این افراد دوره‌های کارورزی را گذرانده‌اند و دارای گواهینامه مهارتی هستند.

وی با اشاره به اینکه شهرستان تویسرکان مفاخر فرهنگی و هنری بسیاری دارد، افزود: عقب‌ماندگی‌هایی در حوزه های مختلف این شهرستان‌های وجود دارد که در سفر امروز مورد بررسی قرار گرفت.

اسماعیلی ادامه داد: برخی از این مشکلات در سفر امروز برطرف می‌شود و با برنامه‌ریزی دقیق، برای آینده حوزه فرهنگ و هنر این شهرستان و استان همدان همچون دیگر نقاط کشور تصمیم‌گیری و اقدام های لازم به فراخور نیازها و ضرورت های منطقه ای نیز انجام خواهد شد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=10379

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: