قوی سپید تیمار و در گیلان رهاسازی شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به رهاسازی قوی فریادکش و باکلان بزرگ در یکی از زیستگاه های طبیعی استان گفت: در سال جاری هیچ‌گونه مجوزی برای شکار پرندگان یا حیات وحش از سوی این سازمان صادر نشده و در صورت مشاهده، با متخلفان برخورد می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به رهاسازی قوی فریادکش و باکلان بزرگ در یکی از زیستگاه های طبیعی استان گفت: در سال جاری هیچ‌گونه مجوزی برای شکار پرندگان یا حیات وحش از سوی این سازمان صادر نشده و در صورت مشاهده، با متخلفان برخورد می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، حمزه عشوری اظهار کرد: ۲ قطعه پرنده حفاظت شده شامل قوی فریادکش و باکلان بزرگ‌ که توسط دوستداران طبیعت به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل داده شده بود، پس از تیمار و آماده‌سازی در یکی از تالاب های استان رهاسازی شدند. وی با بیان اینکه بر اساس قانون شکار و صید هر گونه شکار و یا زنده‌گیری حیات وحش از جمله پرندگان وحشی جرم است و قانون‌گذار برای آن مجازات تعیین کرده است، از دوستداران محیط زیست و حیات وحش درخواست کرد تا در صورت مشاهده هر گونه تخلف در حوزه شکار و صید، موارد را به نزدیک‌ترین اداره حفاظت محیط زیست و پاسگاه محیط ‌بانی گزارش دهند.

عشوری افزود: دوستداران حیات وحش و محیط بانان بصورت شبانه‌روزی با حضور در مناطق تحت مدیریت، تالاب‌ها و آبگیرهای استان به حفاظت از پرندگان مهاجر زمستان گذران تا پایان فصل مهاجرت می پردازند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان اظهار کرد: پرندگان رهاسازی شده از کلینیک بازپروری حیات وحش در پارک طبیعت پردیسان تهران که زیر نظر مرکز مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست کشور قرار دارد پس از تیمار و اطمینان از سلامتی به استان گیلان برای رها سازی به زیستگاه طبیعی شان انتقال داده شده اند.

عشوری با اعلام اینکه تالاب‌های استان گیلان مهم‌ترین زیستگاه زمستان‌گذرانی قوهای فریادکش در کشور هستند، اضافه کرد: استان گیلان همه ساله بخشی از جمعیت اصلی قوهای فریادکش حوزه خزر را پذیرا است و قوها و غازها با پناه آوردن به شبکه ای از مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان، با آرامش زمستان گذرانی می کنند.

قوی فریادکش دارای جثه بزرگتری نسبت به دیگر اعضای این خانواده است و از بزرگ‌ترین و زیباترین پرندگان آبزی جهان به شمار می‌رود؛ این پرندگان مانند دیگر اعضای خانواده اردکیان گیاهخوار هستند و از گیاهان آبزی تغذیه می‌کنند؛ آنها موجودات ریز زیرآبی و به ندرت ماهی‌ها را نیز می‌خورند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=14884

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: