به قلم فرانک غفاری؛

قانون فرزندآوری مشوق زاد و ولد یا عامل بازدارندگی مادران شاغل

دو سالی است که قانون فرزند آوری در کشور ما به تصویب هیات وزیران و مجلس رسیده است ولی در این قانون تخلفات چه بسا آشکاری به وضوح قابل لمس است که سازمان های دولتی زیر بار آن نرفته و در پرداختی ها کوتاهی می کنند و اگر اسم آن قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت است پس چرا با توجه به نقض قانون و تخلف به این بزرگی کسی پاسخگو نمی باشد.

برای نمونه در ماده ۱۷ قانون جوانی جمعیت به صراحت اعلام شده که مدت مرخصی زایمان با پرداخت تمام حقوق و فوق­ العاده­ های مرتبط به نه ماه تمام افزایش یابد و در صورت درخواست مادر تا دو ماه از این مرخصی در ماه­ های پایانی بارداری قابل استفاده است و این در حالی است که مرخصی مزبور برای تولد دو قلو و بیشتر، دوازده ماه می­ باشد. در مواردی که مرخصی زایمان موجب اخلال در کار بخش خصوصی گردد، پس از تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هزینه تحمیل شده توسط دولت جبران خواهد شد و این در صورتی است که سازمان تامین اجتماعی فقط به دادن دو سوم آن هم حداقل حقوق اکتفا کرده و از آن بدتر که پس از سه ماه از زایمان تازه یک برج حقوق را به حساب مادری که تازه سه ماه از زایمان او می گذرد واریز می کند!

سوال خاص از تامین اجتماعی این است که با توجه به تصویب قانون و تشویق زوجین برای فرزند آوری چرا پرداختی ها به این صورت است؟! چرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان مرجع قانون گذاری که وظیفه نظارت بر حسن اجرای قانون وضع شده را دارند و یا حتی بخش های نظارتی دولت حرکتی مبنی بر اینکه یک مادر باردار با وجود درد و تالم پس از زایمان که به دلیل به دنیا آوردن فرزند از نظر روحی آسیب دیده نیز شده و افسردگی دارد، باید در این برهه از زمان فشار اقتصادی و مالی هم قدرت جسمی و روحی او را بگیرد!؟! آن چه مسلم است تمامی کسانی که سهل انگاری می کنند و دستگاه های نظارتی هیچ گونه نظارتی در این مهم انجام نمی دهند، قطعا دختر یا فرزندی در اطراف خود دارند که ببینند چقدر پس از زایمان، فشار مالی روی زوجین سبب تالم خاطر می گردد! بنابراین این قانون علاوه بر این که زوجین را تشویق به فرزند آوری نمی کند، بلکه دل زده کرده و فقط باعث نگرانی مادر شاغلی شده که قرار است پس از زایمان شیره جان خود را با استرس و فشارهای عصبی و مالی به کودک دلبندش بدهد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=12871

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: