در نشست بررسی مسائل و ظرفیت‌های توسعه‌ای گیلان مطرح شد

قالیباف: معضل پسماند گیلان را باید با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی حل کرد

به گزارش سوما؛ رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر پیمانکاران حرفه‌ای در حوزه دفع زباله داریم که هم‌اکنون در کشورهای منطقه فعالیت می‌کنند، گفت: آن‌ها دفع و تبدیل زباله را به بهترین شکل اجرا می‌کنند و نمونه‌های خوبی برای آن در تهران، مشهد و کرمانشاه وجود دارد که می‌توان از تجربه و توان آن‌ها استفاده کرد‌.

حل معضل پسماند استان‌های شمالی با تکیه بر بخش خصوصی

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امکان حل معضل پسماند استان‌های شمالی از طریق پیمانکاران حرفه‌ای و بخش خصوصی وجود دارد، اظهار کرد: حتی بدون هزینه اعتبارات دولتی می‌توان دفع زباله را از طریق بکارگیری ظرفیت سرمایه گذاران بخش خصوصی برطرف کرد.

وی با اشاره به موضوع زباله و پسماند در استان‌های شمالی گفت: بحث زباله علیرغم جلسات زیادی که گذاشته شد به درستی پیگیری نشد، من به مسئولان این موضوع را نیز گفته بودم که حدود ۱۳ سال وقت گذاشتیم تا دانشگاه تهران موضوع شیرآبه منطقه کهریزک را حل و فصل کند لذا در گیلان نیز باید معضل زباله را به صورت فنی و تخصصی حل کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: می‌توان در این حوزه بخش خصوصی را وارد کرد و هر جا مطمئن شدیم ۵۰۰ تن زباله در روز جمع می‌شود بخش خصوصی را وارد مزایده کنیم و با تسهیل حضور سرمایه‌گذار زمینه مساعدی برای فعالیت بخش خصوصی در این عرصه ایجاد کرد.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر پیمانکاران حرفه‌ای در حوزه دفع زباله داریم که هم‌اکنون در کشورهای منطقه فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: آن‌ها دفع و تبدیل زباله را به بهترین شکل اجرا می‌کنند و نمونه‌های خوبی برای آن در تهران، مشهد و کرمانشاه وجود دارد که می‌توان از تجربه و توان آن‌ها استفاده کرد‌.

قالیباف تصریح کرد: با تمهید روش‌های مناسب برای جذب سرمایه‌گذار برای حل موضوع دفع زباله نه‌تنها پول خرج نمی‌کنید بلکه بعد از ۲۰ سال این موضوع تبدیل به سرمایه‌ای برای استان می‌شود.

وی در همین زمینه ادامه داد: اگر برای حل موضوع دفع زباله صرفا پیمانکار متخصص و توانمند برای آن را پیدا کنیم، آن‌ها روش کار را می‌دانند و می‌توانند مردم را قانع کنند، آن‌ها زباله را از مردم می خرند و ایجاد اشتغال نیز خواهد داشت.

وی تاکید کرد: البته باید منطقه دفع زباله جایی باشد که نه مردم آن را ببینند و نه بوی آن آزاردهنده باشد و از پسماند آن نیز به عنوان کود استفاده شود و به دنبال آن اشتغالزایی نیز ایجاد شود.‌

۷۰۰ روستای گیلان زباله‌های خود را تفکیک می کنند

اسدالله‌عباسی استاندار گیلان در این جلسه با خوش آمد به رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه لازم است منابع اتصال راه آهن رشت- آستارا تامین شود، عنوان کرد: قرار است این راه آهن از جنوب تالاب عبور کند تا بر مسائل محیط زیستی اثر نگذارد.

وی در ادامه با بیان اینکه ۳۸سال است از محل پسماندهای سراوان دچار آسیب شده‌ایم، یادآور شد: تاکنون طرح‌های مختلفی برای حل این مشکل ارائه شده ولی تا پیش از دولت سیزدهم عملیاتی نشده است.

استاندار گیلان در ادامه با بیان اینکه هم‌اکنون دو شهر استان گیلان به لحاظ تفکیک و امحای زباله نمونه شده و ۷۰۰ روستا از مجموع روستاهای استان، زباله‌های خود را تفکیک می‌کنند، اظهار کرد: در حوزه کود آلی دو خط داشتیم که تعطیل بود اما مجدداً راه‌اندازی شد و قرار شد با تکنولوژی تست سرد و گرم این کود را نیز داشته باشیم که تا ۲۲ بهمن به بهره برداری می‌رسد.

وی در ادامه با اشاره به بهسازی پسماندهای سراوان، عنوان کرد: برای کنترل شیرآبه تکنولوژی تاسیساتی داشتیم که جواب نداد لذا قرار شد تکنولوژی دیگری از طریق پرتودهی گاما دریافت کنیم.

عباسی در ادامه با اشاره به تعامل خوبی که بین مقامات استان و مجمع نمایندگان گیلان درباره مسائل مختلف وجود دارد، عنوان کرد: این استان به لحاظ اقتصاد کشاورزی، اقتصاد دریا محور و اقتصاد گردشگری ظرفیت‌های بالایی دارد که می‌تواند در اعتلای استان تاثیرگذار باشد.

اقتصاد کشاورزی که پایه اصلی رشد و توسعه استان است

وی در ادامه با اشاره به اقتصاد کشاورزی که پایه اصلی رشد و توسعه استان است، بیان کرد: لازم است به موضوعات کشت مرکبات همچون کیوی و کشت برنج و چای توجه شود، همچنین مشکل آب استان به لحاظ حق‌آبه باید برطرف شود.

مشکل سد شفارود به دلیل پیمانکار آن است

عباسی در ادامه با اشاره به مشکلات سدهای منطقه بیان داشت: مشکل سد شفارود به دلیل پیمانکار آن است و دو سال است که این موضوع حل نشده، همچنین سد پل رود تنها ۸۰ درصد رشد داشته که سال آینده برای تامین آب موردنیاز مزارع برنج با مشکل مواجه می‌شویم از این رو باید به کشت گلخانه‌ای توجه شود.

استاندار گیلان در ادامه با اشاره به گردشگری این استان که در شش ماه نخست سال اخیر ۴۲ میلیون نفر در آن اقامت داشتند، بیان کرد: موضوع گردشگری باید توسعه یافته و زیرساخت‌های آن تامین شود، همچنین حدود ۷۰۰ تن تولید مرغ منطقه آزاد نیازمند تامین زمین است در حالی که سرمایه‌گذار آن وجود دارد.

مجلس یازدهم برخلاف سایر دوره‌های مجلس به اولویت ها توجه کرد

آیت‌الله فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت نیز در این نشست با بیان اینکه وفاق میان مسئولان در عرصه‌های پیگیری مسائل پسماند و آسیب آن به محیط زیست بسیار خوب است، گفت: عمده مشکل پسماندها شیرآبه است به خصوص که زمین استان‌های شمالی آب دارد و این شیرآبه‌ها وارد این آب ها می‌شود.

زیرساخت‌های خوبی در حوزه بهداشت، سلامت و درمان نداریم

آیت الله رسول فلاحتی در ادامه با بیان اینکه زیرساخت‌های خوبی در حوزه بهداشت، سلامت و درمان نداریم، عنوان کرد: تعداد بیمارستان‌های خصوصی در استان زیاد است اما تامین هزینه درمان از این طریق نیز برای مردم بالا است.

نماینده ولی فقیه در این استان در ادامه با بیان اینکه تالاب با دریا ارتباط دارد و بخشی از درآمد مردم منطقه از طریق دریا است، عنوان کرد: ۲ رودخانه از میان استان می‌گذرد که با ورود سرمایه گذاران می توان آن را به منشا خیری برای استان تبدیل کرد.

کارخانه سیمان جز ویران‌گری و آسیب به محیط زیست خیری نداشت

وی در ادامه با بیان اینکه در یک دوره ای کارخانه سیمانی احداث شد که جز ویران گری و آسیب به محیط زیست چیز بیشتری نداشت، گفت: جاده‌های منطقه به واسطه این کارخانه آسیب بسیاری دید، این در حالی است که کارخانجات زیادی در استان تعطیل شد و چند هزار کارگر بیکار شدند.

آیت الله فلاحتی در ادامه با بیان اینکه مجلس یازدهم برخلاف سایر دوره های مجلس به اولویت ها توجه کرد، اظهار داشت: هم آوایی میان قوای سه گانه در این دوره ایجاد شد و گفتمان‌های آن بسیار خوب است، همچنین امروز عرصه مدیریت با افرادی مواجه است که صاحب ایده هستند لذا با معادله قوی مواجه هستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه تقابل جمهوری اسلامی با غرب تقابل ایمان و کفر است، افزود: من در دولت گذشته نیز گفتم از اروپا دست بردارید که یدک کش آمریکا است لذا این تقابل همواره وجود دارد و به دلیل حرکت نظام در مسیر اسلام، ما را رها نمی کنند؛ در اغتشاشات اخیر نیز تیر آن ها به سنگ خورد.

۲۵ هزار هکتار زمین در ارتفاع ۱۱۰ متر حل موضوع زباله را دشوار کرده است

محمدرضا احمدی سنگری رئیس مجمع نمایندگان گیلان و نماینده رشت و خمام نیز در ادامه خاطرنشان کرد: استان گیلان ۲۵ هزار هکتار زمین در ارتفاع ۱۱۰ متر دارد که حل موضوع زباله آن را دشوار کرده است.

در این نشست همچنین دیگر نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی عمده ترین مسائل و موضوعات استان را بیان کردند./۸دی

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=10770

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: