مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گیلان:

صادرات ۵۴۱ میلیون دلار کالا از گیلان

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گیلان از صادرات ۵۴۱ میلیون دلاری کالا شامل انواع محصولات کشاورزی، صنعتی، معدن و صنایع مدنی، پتروشیمی و پایه نفتی طی ۹ ماهه امسال خبر داد

تیمور پورحیدری گفت: طی این مدت ۹۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۵۴۱ میلیون دلار از استان صادر شده که نسبت به سال ۱۴۰۱ که در همین زمان ۸۵۰ هزار تن کالا به ارزش ۵۳۷ میلیون دلار بود به لحاظ وزنی ۶ درصد و ارزشی هفت دهم درصد افزایش دارد. وی تصریح کرد: بیشترین صادرات انجام شده در بخش کشاورزی ۲۳۲ میلیون دلار، صنعت ۱۹۴ میلیون دلار، معدن و صنایع معدنی ۶۳ میلیون دلار، پتروشیمی و پایه نفتی ۵۲ میلیون دلار بوده‌است.

پورحیدری بیان کرد: میزان واردات کالا به استان گیلان در ۹ ماهه امسال هزار و ۹۶۲ تن کالا به ارزش هزار و ۵۴۶ میلیون دلار بود که در مقایسه با سال قبل که این میزان یک هزار و ۱۵۶ هزار تن به ارزش هزار و ۷۱ میلیون دلار بود از نظر وزنی ۷۰ و از نظر ارزشی ۴۴ درصد رشد داشته‌است. وی تصریح کرد: عمده کالاهای وارداتی شامل محصولات کشاورزی به ارزش ۵۱۹ میلیون دلار، صنعتی ۹۳۹ میلیون دلار، معدن و صنایع معدنی ۸۳ میلیون دلار و پتروشیمی و پایه نفتی پنج میلیون دلار بوده است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گیلان ادامه داد: طی ۹ ماهه امسال ۹ نمایشگاه جهیزیه، صنعت ساختمان، مبلمان و صنایع چوب، تاسیسات و سیستم های سرمایشی و گرمایشی، شیرآلات و تجهیزات ساختمانی، کیف و کفش و پوشاک، ‌صنعت آب و تاسیسات، موتورسیکلت و قطعات یدکی خودرو و ماشین آلات و نهاده های کشاورزی برگزار کردیم که اقبال خوبی هم از آن شد. وی تعداد کارت‌های بازرگانی صادره و تمدیدی را نیز در این مدت ۳۲۰ مورد اعلام کرد و افزود: این تعداد در مقایسه با سال قبل ۱۵۴ درصد افزایش دارد.

پورحیدری اظهارکرد: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا پایان آذرماه ۱۴۹ کارت صادر شد که در مقایسه با سال ۱۴۰۱(۶۵ کارت) ۱۲۹ درصد افزایش داشت؛ تعداد کارت‌های تمدیدی نیز در این بازه زمانی ۱۸۱ کارت بود که نسبت به سال قبل با ۶۱ مورد ۱۹۷ درصد افزایش یافت. وی گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا پایان آذرماه جاری ۶۰ کارت بازرگانی نیز تعلیق شد که نسبت به ۱۵ کارت تعلیق شده در مدت مشابه سال قبل دراین بخش با ۳۰۰ درصد رشد روبرو بودیم.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=14565

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: