شناسایی پنج هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری در گیلان

به گزارش سوما؛ سرپرست اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی گیلان از شناسایی پنج هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری در استان خبر داد.

مرتضی یوسفیان روز سه شنبه اظهار داشت : بازآفرینی شهری رویکردی جدید در نوسازی بافت های فرسوده است و ارتقای  کیفیت زندگی در شهرها را بدنبال دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون از ۵۲ شهر دارای بافت ناکارآمد شهری؛ ۲۷ شهر دارای بافت ناکارآمد مصوب است، تصریح کرد: مابقی نیز در شرف تهیه و ارائه جهت تصویب می باشد که  برای رفع مشکلات موجود در این مناطق و احیاء و بازسازی محلات مورد نظر ورود تمامی دستگاههای عضو ستاد بویژه دستگاههای خدمات رسان و شهرداری ها در این مقوله  بسیار مهم است.

دو هزار هکتار بافت ناکارامد شهری در رشت

سرپرست اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری اداره کل راه وشهرسازی گیلان گفت:  در حال حاضر رشت با  دو هزار هکتار بیشترین بافت ناکارآمدشهری را در بین ۵۲ شهر استان دارد.

یوسفیان  با بیان اینکه محله های بافت فرسوده دارای مشکلات رو بنایی و زیرساختی هستند،  این محلات و بافت‌ها را  از یک سو دارای ریشه‌های سکونتی ارزشمند با غنای فرهنگی، اجتماعی و معماری دانست و از سوی دیگر به  دلیل  فرسودگی شدید، نبود دسترسی مناسب به خدمات شهری و بهداشتی، وجود مشکلات اجتماعی ، امنیتی و آسیب‌پذیری در برابر زلزله، سیل و آتش سوزی و نیز تطابق نداشتن با زندگی امروز شهری و شهرسازی مدرن ، دارای مشکلات رو بنایی و زیر ساختی هستند.

به گفته یوسفیان؛ به دلیل فقر ساکنان و مالکان،  امکان نوسازی خود به خودی وجود نداشته و سرمایه گذاران  نیز انگیزه ای برای سرمایه گذاری در آن ندارند؛  از این رو نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده شهری در سال های گذشته به یکی از مهمترین دغدغه های دولت تبدیل شده است.

سرپرست اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری اداره کل راه وشهرسازی گیلان خاطر نشان کرد: این امر دولت را بر آن داشته است تا با اتخاذ راهکارهای موثر، زمینه نوسازی عرصه های آسیب پذیر در مقابل زلزله را فراهم کند.

وی  همچنین با اشاره به اجرای پروژه های شاخص این حوزه تصریح کرد : اقدامات بازآفرینی در پنج شهر استان به عنوان اولین گام بازآفرینی و به لحاظ وجود پروژه های نیمه تمام در شهرهای رشت ، انزلی ، لاهیجان ، آستانه اشرفیه و لنگرود انجام شده و یا در حال اجراست.

سرپرست اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری این اداره کل با اشاره به اعتبارات تخصیصی حوزه باز آفرینی شهری در استان گفت: در سال ۹۷ از محل صندوق توسعه ملی مبلغ پنج میلیارد تومان تخصیص داده شد که این رقم با احتساب آورده دیگر دستگاههای عضو به مبلغ  هفت میلیارد تومان رسید که در راستای بهسازی، نوسازی، احیاء، کف سازی و بدنه سازی  و بهسازی معابر و روشنایی معابر هزینه شده است.

وی به بازسازی و احیاء محدوده اطراف حرم خواهر امام تا بازارچه ساغریسازان رشت نیز اشاره و بیان کرد : این محدوده که در بافت فرسوده و تاریخی شهر رشت واقع شده است با همکاری و مشارکت شهرداری و با اعتباری بالغ بر چهار میلیارد تومان در شرف احیاء و بازسازی بوده که پس از اتمام موجب افزایش کیفیت و رونق بخشی به مناطق مجاور خواهد شد.

یوسفیان جمع آوری آبهای سطحی چالکیاسر لنگرود ، پیاده راه سازی هشت بهشت لاهیجان ، ساماندهی اطراف حرم آقاسید جلال الدین اشرف آستانه اشرفیه ، ایجاد پیست دوچرخه سواری و پیاده سازی دور استخر عینک رشت ، احداث خانه سلامت سلیمانداراب و خانه سلامت عینک رشت ، تاسیس نهاد توسعه محله و پل عابر پیاده عینک رشت را از جمله اقداماتی برشمرد که  توسط این اداره کل به اتمام رسیده یا در حال انجام می باشد.

وی افزود: در قانون، میزان سهم تعیین شده جهت تخصیص اعتبار برای راه و شهرسازی در قالب برنامه جامع اقدام مشترک در محلات هدف حدود پنج  درصد است که در برخی پروژه ها از سوی راه وشهرسازی تامین اعتبار به  ۱۰۰ درصد نیز رسیده است.

معرفی۷۸۶ واحد بافت فرسوده برای دریافت تسهیلات به بانک عامل در سالجاری

سرپرست اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری اداره کل راه وشهرسازی گیلان در ادامه از ارائه تسهیلات به متقاضیان ساخت و ساز در محلات بازافرینی خبر داد و گفت: با توجه به مصوبات هیئت وزیران و در راستای تحقق قانون ساماندهی، حمایت از تولید و عرضه مسکن و قانون حمایت از احیاء، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و عرصه‌های ناکارآمد شهری، ارائه تسهیلات در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: بر  همین اساس  تمامی اشخاصی که در محدوده مصوب بافت فرسوده شهری(ناکارآمد میانی)مبادرت به احداث و نوسازی بنا کنند، برای دریافت تسهیلات با بهره کم به بانک عامل معرفی می شوند.

وی تصریح کرد :این تسهیلات با مبلغ ۴۰ تا ۶۰ میلیون تومان و با سود مشارکت ۹ درصد و باقیمانده ۱۸ درصد ارائه شده که ۸۰۸ واحد در سال  گذشته ( سال ۹۷) و تاکنون برای امسال ۷۸۶ واحد جهت دریافت تسهیلات به بانک عامل معرفی شده اند.

یوسفیان  پرداخت تسهیلات برای بافت‌های فرسوده شهری را فرصتی مناسب برای نوسازی و بهسازی این محدوده‌ها دانست و ابراز امیدواری کرد :با توجه به سیاست‌های ابلاغی دولت در زمینه‌های مختلف به ویژه یارانه تسهیلات پرداختی شاهد ارتقاء کمی و کیفی زندگی ساکنان محلات هدف در شهرهای استان گیلان باشیم.

اختصاص قیر یارانه ای به پروژه های باز آفرینی شهری

یوسفیان هم چنین از اختصاص قیر یارانه ای به پروژه های بازآفرینی شهری خبر داد و گفت:  طی سال گذشته ؛ یک هزار و ۶۰۰  تن قیر جذب و اختصاص داده شد که برای تسهیل در امرباز آفرینی شهری و نوسازی محلات ، حداقل ۵۰ درصد هزینه پروانه ساختمانی از سوی شهرداری به متقاضیان تخفیف عوارض داشته که در همین راستا ، طی دو سال اخیر این اداره کل ۹ میلیارد تومان به شهرداریها بدین منظور  بصورت یارانه پرداخت کرده است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=11272

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: