رشت میزبان آلاله‌های عاشق:

روایتی از فاطمیه شهدایی در رشت/ یک مهمانی با شکوه برای ۲ نسل

مردم رشت و گیلان پس از تشییع باشکوه و آبرومندانه پیکر ۶ شهید گمنام دفاع مقدس و یک شهید گیلانی مدافع امنیت آنها را برای سپردن به آرامگاه ابدی به شهرستان‌های گیلان بدرقه کردند.


به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی آوای لطیف ؛بهرام قربانپور: این روزها عطر حضور ۶ شهید گمنام خوشنام به
گیلان ۸ هزار شهید گلگون کفن فضای معنوی و روح بخشی را به دیار میرزا کوچک خان جنگلی بخشیده است. ۶ شهیدی که شهر به شهر منزل به منزل گیلان سرافراز را پر کشیدند و در طول مسیر با گریه‌ها و ضجه های مادران و خانواده‌های شهدا خاطره بازی کردند و به یاد مادران منتظر گریستند و هم نوای این چشم‌های غم زده و اسوه‌های صبر و استقامت شدند.
شهدایی که با آمدنشان کوچه پس کوچه‌های شهرمان را در ایام حزن و اندوه شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) شهدایی کردند و ندای «شهید گمنام سلام» از کوچه و خیابانی بلند شد.

رشت میزبان آلاله‌های عاشق

ساعت از صبح گذشته و آفتاب نور و گرمای مهربانی اش را بر پیکر سرد و بی جان رشت دمیده است، شهری که حالا میزبان ۶ شهید گمنام خوشنام دوران دفاع مقدس و یک شهید گیلانی امنیت است شهدایی از نسل دیروز و امروز که برای ما پیام‌ها و درس‌های فراوانی دارند.

وارد میدان پل عراق یا همان سپاه ناحیه مرکزی رشت می‌شویم جمعیت از زن و مرد، پیر و جوان و نوزادان کالسکه سوار دور تا دور محوطه به انتظار و احترام ایستادند تا مهمانان از راه رسیده را بر دوش بگیرند و نفس و روحی تازه به شهر بدمند.

مهمان داریم چه مهمانی

محفل شهدایی رشت علاوه بر ۶ شهید گمنام یک مهمان ویژه هم داشت «شهید مدافع امنیت حسن بابانیا» شهیدی که در حمله اخیر تروریستی به مقر انتظامی راسک سیستان و بلوچستان به خیل یاران شهیدش پیوست و آسمانی شد.

نمی دانم حسن آقای قصه ما چه دعایی خواند که در ایام شهادت و عروج ملکوتی اش با تشییع ۶ شهید گمنام خوشنام و ایام حزن و اندوه فاطمیه رقم خورد و حالا او تنها تشیع نمی‌شود و ۶ شهید دیگر قصه «۷ مقدس» را برای ما معنا کردند.

هر چه به سمت ظهر نزدیک تر می‌شویم هوا هم مانند جمعیت عاشق رشت خوی تابستانه می‌گیرد انگار نه انگار چند روز دیگر یلدا است و پاییز دارد رخت از این تقویم پرتکرار می‌بندد

تقارنی پر معنا

تلاقی و تقارن تشییع پیکر شهدای دو نسل به میزبانی رشت حاوی درسنامه های رنگ به رنگ است که باید به آن دقیق شد تا از لابلای تار و پود و بند بند پندنامه شهدای دفاع مقدس و شهدای امنیت آموخت.

وجه تمایز و اشتراک شهدای این دو نسل آن است که هر دو برای حفظ آرامش، امنیت و آسایش جان ناقابلشان را بر کف دست گذاشتند و شجاعانه، دلیر مردانه و هوشمندانه جنگیدند و شهید شدند.

شهدای دیروز برای استقلال کشور، حفظ تمامیت ارضی و پاسداری از انقلاب رفتند و شهدای امنیت امروز هم حالا عَلَم شهدای دیروز را بر دوش کشیدند و برای حفظ امنیت درون مرزی و برون مرزی مرزها و آرامش مردم لباس شهادت بر تن کردند.

مردم رشت و گیلان امروز با دیدگانی اشکبار، دلی غم دیده و صورتی خیس به میزبانی شهدایی از دو نسل آمدند تا بگویند که قدردان رشادت‌های این عزیزان هستند و تا توان و نفس در جان دارند از آرمان‌های مقدسشان دفاع می‌کنند.

۶ شهید از ۷ شهید گلگون کفنی که امروز روی بال‌های شهر تشییع می‌شوند از شهدای گمنام خوشنام دفاع مقدس بوده که نیازی به معرفی ندارند و نامشان در آسمان معرفت، عشق و دلدادگی الهی می‌درخشد اما یک شهید گیلانی مدافع امنیت که همراه ۱۱ شهید امنیت دیگر در حمله تروریستی راسک زاهدان شهید شد را بهتر است کمی بیشتر بشناسیم.

گریزی بر حسن آقای قصه

«شهید مدافع امنیت حسن بابانیا» در هفت شهریور سال ۱۳۷۴ در یک خانواده مذهبی و کشاورز دیده به جهان گشود که با یک خواهر کوچک‌تر در شیشارستان املش با پدر و مادرش زندگی می‌کرد، این شهید والامقام پس از اتمام دوران دبیرستان و در سال ۱۳۹۳ به دلیل علاقه‌ای که به نظام داشت وارد نیروی انتظامی شد و در تاریخ ۲۴ آذر سال جاری و در حالی هنوز یک دهه از خدمتش در لباس سبز انتظامی نگذشته بود به همراه ۱۲ همرزم دیگر توسط گروه تروریستی به شهادت رسید.

عشق به میهن، شهادت طلبی و برقراری امنیت سبب شده بود تا پای حسن قصه ما از املش گیلان به راسک زاهدان باز شود.

منطقه راسک زاهدان از جمله مناطق مرزی و حساس کشور است که کمتر افرادی برای خدمت به آن منطقه مرزی، لباس مرزبانی می‌پوشند اما حسن آقای قصه ما با علم و آگاهی از خطرات ناشی از ناامنی منطقه، املش را به سمت راسک ترک کرد و سرانجام هم به خواسته قلبی اش که همان «شهادت است» رسید.

مغناطیس شهدایی در پیاده راه فرهنگی رشت

برگردیم به رشت شهر باران‌های نقره‌ای که امروز آسمان به احترام آلاله‌های عاشقی، رنگ آبی به تن کرده است و خورشید را برای نورافشانی این مهمان به خط کرده است.

بعد از ساعتی خاطره بازی رشتوندان با پیکرهای شهدای دو نسل امروز و دیروز به میدان شهدای ذهاب یا همان «پیاده راه فرهنگی رشت» رسیدیم جایی که تمام مناسبت‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی را در خود می بیند اما این مهمانی برایش فرق دارد و اصلاً این مهمانی برای رشت و رشتوندان «ویژه» است.

از بالا که میدان شهدای ذهاب رشت را به نظاره می‌نشینید می‌بینید که مردم همانند مغناطیس جذبه داری حول محور پیکر شهدای گرانقدر می‌گردند و قربان صدقه‌اش می‌روند مگر می‌شود این لحظات ناب را به تفسیر و تصویر کشید!!

وداع و بدرقه اشک آلود

مردم رشت و گیلان پس از تشییع باشکوه و آبرومندانه پیکر ۶ شهید گمنام خوشنام دفاع مقدس و یک شهید گیلانی مدافع امنیت آنها را برای سپردن به آرامگاه ابدی به شهرستان‌های گیلان بدرقه کردند

منبع:
بهرام قربانپور –  خبرگزاری مهر

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=13909

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: