به قلم احمدرضا روح اله زاد؛

دست رد یهودیان اوکراینی به سینه رژیم صهیونیستی

اختصاصی سوما؛ تحولات روزهای اخیر در اوکراین یک واقعیت دیگر را برای سران رژیم صهیونیستی برملا ساخت که شاید چندان برای آن آماده نبودند. یهودیان اوکراینی با وجود رویارویی با شرایط کاملا جنگی تمایلی برای مهاجرت به اراضی اشغالی را ندارند، این یعنی اسرائیل به عنوان یک فضای ناامن برای یهودیان جهان دیگر جذابیت های گذشته را برای مهاجرپذیری ندارد.

از طرفی این مساله یک واقعیت دیگر را نیز بر ملا ساخت؛ اینکه وجهه نازیبا و کریه رژیم آپارتایدی صهیونیستی باعث  شده که یهودیان اوکراینی، شوق و اشتیاقی برای ورود به اسرائیل نداشته باشند، چه آنکه حتی ترجیح دهند که شرایط جنگی را تحمل کنند اما وارد سرزمین های اشغالی نشوند.

براساس آخرین آمارها تا پیش از آغاز بحران در اوکراین حدود ۲۵۰ هزار یهودی در این کشور زندگی می کردند. در مجموع یهودیان دو دهم درصد از جمعیت ۴۱ میلیونی اوکراین را شامل می شوند.

این در حالی است که در چند دهه اخیر ۱۰ تا ۱۵ هزار یهودی از اراضی اشغالی به دلایل مختلف به اوکراین مهاجرت معکوس داشته اند که اصل تمرکز صهیونیستها بر بازگرداندن همین تعداد یهودی متمرکز شده است.

تلاش ناکام برای غلبه جمعیتی بر فلسطینی ها

شبکه الجزیره در  این باره در گزارشی نوشت: بسیاری از کارشناسان و آگاهان معتقدند پیشنهاد اسراییل به مهاجران یهودیان اوکراین درواقع تلاش این رژیم برای حفظ غلبه جمعیتی در مقابل فلسطینی‌ها است.

از زمان آغاز جنگ با روسیه در ۲۴ فوریه، رژیم صهیونیستی از پناهندگان یهودی اوکراینی خواسته است تا به اسرائیل مهاجرت کنند؛ اسراییل برای این کار موانع بوروکراتیک را برطرف کرده تا هرچه سریعتر ورود یهودیان اوکراین را تضمین کند.

تاکنون دستکم ۱۰۰ یهودی اوکراینی با دو پرواز، یکی از کیف و دیگری از اودسا، وارد اسراییل شده‌اند. حدود ۳۰۰ نفر دیگر نیز با سه پرواز در روز یکشنبه وارد این این رژیم خواهند شد. مقامات دولتی می‌گویند که انتظار می رود در هفته های آینده حدود ۱۰۰۰۰ یهودی دیگر از اوکراین وارد شوند.

بخش شهرک‌سازی سازمان جهانی صهیونیسم – که توسط دولت اسرائیل تامین مالی می شود و تحت کنترل مستقیم آن است – از ساخت ۱۰۰۰ ساختمان مسکونی برای خانواده های یهودی اوکراینی در اسرائیل و شهرک سازی در سرزمین های اشغالی فلسطین خبر داد.

رونمایی از پرونده جدیدترین شکست رژیم صهیونیستی؛یهودیان اوکراینی تمایلی برای سکونت در فضای ناامن اسرائیل را ندارند تلاش رژیم صهیونیستی برای غلبه جمعیتی بر فلسطینی‌ها چگونه شکست خورد؟ 2

کارشناسان معتقدند که اسراییل از جنگ اوکراین بعنوان یک فرصت برای مهاجرت باقیمانده یهودیان این کشور به سرزمین‌های اشغالی نگاه می‌کند.

مقامات صهیونیست در ابتدا گفتند که حدود ۲۰۰ هزار یهودی اوکراینی واجد شرایط مهاجرت بر اساس قانون بازگشت به اسرائیل در سال ۱۹۵۰ و دریافت شهروندی این رژیم بر اساس قانون سال ۱۹۵۲ هستند. با این حال، محدودیت‌های جدیدی در مورد اینکه چه کسی واقعاً یهودی محسوب می‌شود، در اول مارس اعلام شد که با این حساب مشخص نیست چه تعداد از آنها اجازه ورود خواهند داشت.

شش ایستگاه برای رسیدگی به درخواست‌های مهاجرت برای پناهندگان یهودی در امتداد مرز اوکراین در چهار کشور – در لهستان، مولداوی، رومانی و مجارستان- راه‌اندازی شده است. به مهاجران قبل از پرواز با هواپیما به اسرائیل غذا و مسکن موقت در کشورهای همسایه ارائه می‌شود و در آنجا نیز مسکن موقت از جمله در هتل‌ها در اختیار آنها قرار می گیرد.

چرا یهودیان اوکراین با وجود پیشنهادات وسوسه انگیز از مهاجرت به فلسطین اشغالی امتناع می ورزند؟

مقامات تل آویو از چند روز پیش از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، تلاش بسیاری برای انتقال یهودیان این کشور به سرزمین اشغالی انجام دادند، تا جایی که تل آویو از مسکو درخواست کرد تا گذرگاه امن برای خروج یهودیان ایجاد کند که این درخواست با واکنش شدید دولت کی‌اف و احضار سفیر رژیم صهیونیستی همراه شد.

در این راستا «پنینا تامانو شاتو» وزیر جذب مهاجران رژیم صهیونیستی در سخنانی گفت: «پیام ما به یهودیان اوکرانی کاملا واضح و آشکار بوده است اسرائیل همیشه خانه آن‌ها خواهد بود و دروازه‌های ما به سوی آن‌ها همیشه باز است چه در زمان عادی و چه در دوره‌های بحرانی».

اما به گفته شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی، در سایه جنگ در اوکراین، اکثر یهودیان ساکن این کشور که بیش از ۲۰۰ هزار نفر هستند،  حاضر نشده‌اند به فلسطین اشغالی سفر کنند و ماندن در اوکراین یا سفر به دیگر کشورها را ترجیح می‌دهند.

وبگاه رای الیوم در گزارشی نوشت: اگر اخبار «کانال ۱۲» تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از یک مقام عالی رتبه اسرائیلی مبنی بر مخالفت بیشتر یهودیان اوکراین-اگر نگوییم همه آنها- برای مهاجرت به اسرائیل صحت داشته باشد که به نظر می رسد صحت هم دارد، این موضع، شوک بزرگی به پروژه صهیونیزم و مروجان آن محسوب می شود و تاکیدی بر این قضیه است که اسرائیل به زعم بسیاری از یهودیان، دیگر بهشت «سرزمین موعود» نیست.

عبدالباری عطوان با اشاره به این موضوع در رای الیوم نوشت: یهودیان اوکراین شاید اولین کسانی باشند که زنگ را به صدا درآوردند و به وسوسه های اسرائیل برای مهاجرت به فلسطین اشغالی «نه» بزرگ گفتند زیرا آنها در اسرائیل، به دلیل تهدیدها و خطرات پیرامونی که از هر طرف آن را احاطه کرده است، مکانی امن برای آینده باثبات و شکوفای فرزندانشان نمی بینند وعلاوه بر این، ممکن است آنها نخواهند خود را از برادران اوکراینی متمایز بدانند و در این لحظات بسیار حساس، از این کشور فرار کنند.

چه کسی می خواهد به جایی مهاجرت کند و ساکن شود که در محاصره صدها هزار موشک و پهپاد در خاورمیانه و منطقه ای قرار دارد که شاهد تغییرات مستمر در قواعد درگیری آن هم در سایه کاهش آشکار برتری نظامی اسرائیل و ظهور  یک قدرت بزرگ منطقه ای مانند ایران در ازای شکست های پی در پی آمریکا در افغانستان، عراق، سوریه و یمن است؟

اسرائیلی ها، به اذعان رسانه هایشان،  پس از نبرد اخیر «شمشیر قدس» در ماه مه گذشته که تنها یازده روز به طول انجامید و در طول آن مقاومت فلسطین بیش از ۴۲۰۰ موشک شلیک کرد و شش میلیون اسرائیلی را به  پناهگاهها فرستاد و دو فرودگاه اسرائیل را تعطیل کرد و باعث انزوای اسرائیل از جهان شد، مهاجرت معکوس،یا بهتر بگوییم، فرار از اسرائیل به اماکن امن در اروپا، آمریکا و کانادا را آغاز کرده اند و کوچکترین شکی نیست که یهودیان اوکراین این حقایق را به خوبی می دانند و این نبرد را مثل بیشتر همتایان خود در جهان، دنبال کرده اند.

دست رد یهودیان اوکراین به وسوسه های اسرائیل برای مهاجرت به سرزمین های اشغالی، اوج خرد، عقلانیت و آگاهی محسوب می شود و در عین حال، حامل یک پیام صریح و تکان دهنده به سایر یهودیان جهان برای دور ماندن از پروژه صهیونیزم و اسرائیل است که عمرش رو به پایان، و روزهای حیاتش به عقیده بسیاری از کارشناسان خودشان، محدود است.

ادعای وزیر صهیونیست درباره مهاجرت ۱۵۵۵ یهودی اوکراینی

این در حالی است که امروز شنبه پنجم مارس، ایلیت شاکید وزیر امور داخلی رژیم صهیونیستی مدعی شد که از آغاز حمله روسیه به اوکراین، ۱۵۵۵ یهودی اوکراینی از جمله ۱۵۰ نفر که شرایط کسب تابعیت اسرائیلی را داشتند، وارد فلسطین اشغالی شدند.

شاکید عنوان کرد که رژیم صهیونیستی خود را برای پذیرش بیش از ۱۰۰ هزار نفر از یهودیان اوکراین آماده می‌کند.

پیش‌بینی می‌شود که در هفته پیش رو هم حدود ۱۰۰۰ اوکراینی دیگر به فلسطین اشغالی منتقل شوند.

رونمایی از پرونده جدیدترین شکست رژیم صهیونیستی؛یهودیان اوکراینی تمایلی برای سکونت در فضای ناامن اسرائیل را ندارند تلاش رژیم صهیونیستی برای غلبه جمعیتی بر فلسطینی‌ها چگونه شکست خورد؟ 2

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=10422

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: