مدیرکل امور اقتصادی و دارایی گیلان در نشست با نخبگان اقتصادی:

در طرح مشارکت پذیری عمومی خصوصی، مقوله مولدسازی دیگر نه انتخاب بلکه اجبار است

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی گیلان گفت: در طرح مشارکت پذیری از طریق جلب مشارکت عمومی و خصوصی برای مولدسازی اموال مازاد دولت، طرح های زمانبر و سنگین را می توان به پایان رساند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان، علیرضا نوروزی مدیرکل اقتصادی استان، در نشست با نخبگان و فعالان اقتصادی در کارگاه آموزشی تبیین مفاهیم و فرآیند اجرایی مشارکت عمومی و خصوصی ویژه مدیران و کارشناسان دستگاههای اجرایی استان با تأکید بر گسیل شدن به سمت مولدسازی اموال منجمد و راکد دستگاههای اجرایی عنوان کرد بحث مولدسازی در چهارچوب کلان اقتصادی در حال پیگیری است.

وی گفت: در نظام ما مقوله مولدسازی دیگر نه انتخاب بلکه مقوله اجبار است و ما لاجرم باید برای ارتقاء سطح کارایی و بهره وری اقتصاد کشور علی الخصوص در بخش عمومی به این مسیر گسیل شویم.

نوروزی ادامه داد: در چهارچوب یک مدل اقتصادی، بحث مولدسازی، توسط هیئت ۷ نفره عالی مدد در سطح کلان و راهبردی کشور در حال دنبال است. مبنای قانونی آن هم در قانون بودجه دو تبصره است که شامل بند الف تبصره ۴ و تبصره ۱۱ می باشد.

مدیرکل اقتصادی گیلان تأکید کرد: اگر تا سه سال پیش، یکی از مصادیق مولدسازی، فروش بود اما امروزه آخرین گزینه دولت، فروش است و گزینه های آغازین آن بحث اجاره، تهاتر، معاوضه و .. است که به نوعی مشارکت عمومی خصوصی هم یکی از آنها محسوب می گردد.

وی گفت: در مشارکت پذیری مردمی و عمومی از طریق مدل مشارکت عمومی – خصوصی برای مولدسازی اموال مازاد دولت، می توان طرح های زمانبر و بزرگ را به پایان رساند.

وی از نخبگان و فعالان اقتصادی حاضر در جلسه خواست: در ذهن خود به عنوان یک مسیر راهبردی و بلند مدت، مبحث مولدسازی دارایی های دولت را تعریف کنند که یکی از مسیرهای آن مشارکت عمومی خصوصی است.

نوروزی از مجموعه اساتید و بزرگان جلسه خواست: در نشست های آتی دنبال مصادیق کاربردی موضوع مولدسازی باشیم که انتظار می رود ذیحسابان بعنوان ضابطین و ناظرین ما در دستگاههای اجرایی تا حوزه نظارت دستگاههای حاکمیتی و مخصوصاً همکارانی که در کمیته های تشخیص و واگذاری هستند آگاهی و اطلاعات خود را افزایش دهند. همانطور که استاندار گیلان عنوان کرد: از دستگاه های اجرایی استان انتظار می رود هر چه سریعتر نسبت به تدوین گزارش امکان سنجی مشارکت طرح ها و فراخوان جذب سرمایه گذار اقدام کنند.

وی گفت: اصل مقوله مولدسازی، رونق اقتصادی، ارتقای کارایی و بهره وری اقتصاد بخش عمومی، و مردمی سازی اقتصادی است که  مورد تأکید دولت سیزدهم می باشد

نوروزی در پایان گفت: ما در اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان، کمیته راهبری مولدسازی دارایی های دولت را تشکیل داده ایم که جمعی از ذیحسابان بعنوان راهبران استان در این حوزه و تعدادی از کارشناسان حوزه اقتصادی حضور داشته که ضمن تبیین بحث مولدسازی، به راهبری مدل های مختلف مولدسازی و از جمله مشارکت عمومی-خصوصی نیز می پردازند تا به یک اجماع نظر در این خصوص دست یافته و همراهی دستگاههای نظارتی را نیز بدون دغدغه داشته باشیم.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=15102

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: