رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان:

جوجه‌ریزی در گیلان ۱۲.۵ درصد افزایش یافت

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان از افزایش ۱۲.۵ درصدی جوجه‌ریزی در استان طی ۹ ماه گذشته نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومی، صالح محمدی اظهار کرد: از ابتدای امسال تا پایان آذرماه ۱۰۴ میلیون و ۴۰۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی در گیلان انجام شده ‌است. وی جوجه‌ریزی در آذرماه امسال را افزون بر ۱۲ میلیون و ۳۷۳ هزار قطعه عنوان کرد و گفت: این میزان نسبت به آذرماه پارسال ۲۵.۹ درصد افزایش یافته و عملاً تولید بیشتر خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه، ۶۴ درصد جوجه‌ریزی‌ها در استان توسط شرکت‌های زنجیره انجام شده‌است، اضافه کرد: قیمت تمام شده در زنجیره‌ها پایین‌تر از مرغداران مستقل است از این‌رو می‌توانیم در قیمت مصوب تنظیم بازار (۸۰ هزار تومان) مدیریت داشته باشیم. وی با بیان اینکه ظرفیت واحدهای مرغ مادر گوشتی در حال تولید و پرورش حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه است، اضافه کرد: میانگین تولید لاشه در کشتارگاه‌های استان در سال ۱۴۰۲ رقمی معادل ۵۵۰ تن در روز است که تقریباً روزانه به طور میانگین ۳۰۱ تن گوشت مرغ تولید و وارد بازار و توزیع می‌شود.

صالح محمدی با تاکید بر اینکه در زمان حاضر، مشکلی به لحاظ تامین مرغ در استان وجود ندارد، خاطر نشان کرد: جوجه‌ریزی در بهمن ماه مهم است و نتیجه آن را در ایام نوروز مشاهده خواهیم کرد از این‌رو باید با کنترل جوجه‌ریزی در این ماه نسبت به تامین نیاز استان، مسافران و استان‌های دیگر طی ماه‌های آتی برنامه‌ریزی کنیم. وی با بیان اینکه مشکلی برای تامین نهاده‌ها در گیلان وجود ندارد، اضافه کرد: طی تابستان مشکلاتی برای تامین نهاده وجود داشت اما الان این موضوع مرتفع شده و کنجاله سویا، ذرت و جو به اندازه کافی از طریق شرکت‌های خصوصی و پشتیبانی در اختیار مرغداری‌ها و زنجیره‌ها قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: در ماهه امسال چهار هزار و ۸۳۸ مورد از شکایت های مردمی ثبت شده در سامانه ۱۲۴ تعزیرات حکومتی مربوط به این سازمان بوده که چهار هزار و ۵۴۹ مورد آن رسیدگی شده و بقیه نیز در دست بررسی است. صالح محمدی اظهار کرد: قیمت‌ بالاتر از نرخ تعیین شده‌، گران‌فروشی، کم فروشی‌ نانوایی‌ها و نارضایتی‌های مردمی از کیفیت و سلامت محصولات عمده‌ترین موارد شکایت‌ها بوده‌است.

صالح محمدی با اشاره به تشکیل ۳۰۰ پرونده تخلف صنفی و تعزیراتی به ارزش ۶۹ میلیارد ریال از طریق ثبت در سامانه ۱۲۴ طی این مدت توسط سازمان جهاد کشاورزی استان اضافه کرد: همچنین پنج هزار و ۹۶۳ عملیات بازرسی از واحدهای صنفی انجام شد که از مجموع بازرسی ها، چهار هزار و ۷۳۸ مورد عدم تخلف مسجل شده و برای هزار و ۲۱۷ متخلف نیز پرونده صنفی و تعزیراتی تشکیل شده‌است. وی با بیان اینکه در این مدت هشت مورد صورتجلسه کشف کالا و ارز قاچاق به ارزش بیش از ۲۳ میلیارد ریال در استان تشکیل شد، اضافه کرد: امسال هشت طرح نظارتی ملی و استانی شامل؛ فجر تا فطر، ویژه نوروز و رمضان ۱۴۰۲، گران‌فروشی جوجه یکروزه، مرغ زنده، گوشت و مرغ، نظارتی شکر، ویژه بازگشایی مدارس و شب یلدا اجرا شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان کرد: در اجرای این طرح‌ها هزار و ۱۳۸ مورد عملیات بازرسی انجام شد که ارزش ریالی پرونده‌های تعزیراتی در این طرح ها ۵۵ میلیارد و ۴۸۹ میلیون ریال است. وی با اشاره به بازرسی‌ها و گشت‌های مشترک سازمان جهاد کشاورزی گیلان با سایر دستگاه‌ها بیان کرد: در ۹ ماه گذشته ۳۷۲ مورد بازرسی و گشت مشترک با سایر دستگاه‌های اجرایی استان انجام شده که در این گشت‌ها پرونده‌های تعزیراتی به ارزش ۷۲۴ میلیون ریال تشکیل شده‌است.

محمدی در بازرسی از گروه کالاهای خوراکی و صنایع غذایی هم افزود: پنج هزار و ۶۱۳ مورد بازرسی از این بخش انجام شده است که بیشترین آنها با رقم با چهار هزار و ۱۷۴ مورد مربوط به آرد و نان و ۹۷۲ مورد بازرسی هم در حوزه مواد پروتیئنی بوده که در مجموع ارزش ریالی پرونده‌های تعزیراتی تشکیل شده برای این بخش ۲۱ میلیارد ریال است.

وی در پایان عنوان کرد: شهروندان درصورت مشاهده هرگونه تخلف در بازار اعم از گرانفروشی، کم فروشی، تقلب، احتکار، عدم درج قیمت و نصب نرخ نامه، رعایت نکردن قوانین و مقررات صنفی، انتظامی، بهداشتی، ایمنی در سطح صنوف می‌توانند موارد را به صورت غیرحضوری و الکترونیکی از طریق سامانه https://۱۲۴.ir/ برای پیگیری قانونی و برخورد با متخلفان به مراجع ذی‌صلاح منعکس کنند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=14658

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: