به قلم مهتاب خانی؛

جایگاه و منزلت زنان در تمدن سازی و گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر اندیشه امامین انقلاب

اختصاصی سوما؛ زنان نیمی از پیکره اجتماع انسانی هستند که رفتار، فرهنگ و اندیشه آنها در شکل گیری جامعه انسانی نقش مهمی را ایفا می کنند. در طول تاریخ زندگی بشر، موضوع زن دو مرتبه تحول اساسی پیدا کرده است؛ ابتدا در دوره صدر اسلام و با بعثت رسول اکرم(ص)، این تغییرات بزرگ رخ داده است.

نکته مهم آنجاست که بسیاری از موضوعاتی که پیامبر برای اول مطرح می کردند، به صورت تدریجی و گام به گام صورت می گرفت، اما در بحث زن ایشان به صورت انقلابی عمل کردند و این اقدام به گونه ای انجام گرفت که در تصور جامعه جاهلیت آن زمان نمی گنجید. اما متاسفانه بعد از رحلت پیامبر(ص)، جریاناتی از قبیل انحرافاتی که در موضوع ولایت و امامت رخ داد، باعث شد شاهد یک عقب گرد در مسائل مرتبط با زنان باشیم و این مسئله تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی تداوم یافت که در این زمان توسط حضرت امام خمینی(ره)، دومین تحول اساسی در موضوع زن انجام گرفت و درواقع اندیشه مصلح و مترقیانه ایشان، گشایشی تازه در عرصه حیات زن مسلمان و انقلابی در تاریخ تفکر اسلامی ایجاد کرد.
📌ایشان نقش آفرینی زنان و بسیج همه جانبه زنان و مردان را عامل اصلی پیروزی انقلاب اسلامی می دانستند و نکته مهم آنجاست که این نقش آفرینی را تنها در مرحله ساقط کردن رژیم پهلوی محدود نمی دانستند و معتقد بودند که نباید به زنان نگاه ابزارگونه و صرفا در جهت اقدامات ضروری داشت، بلکه زنان در تثبیت و تداوم انقلاب هم باید نقش داشته باشند، چون معتقد بودند همین زنان انقلاب را پیروز کردند و ما را به اینجا رساندند!
امام خمینی در مقام یک عالم اسلامی آگاه به شرایط و مقتضیات زمان، با تاکید بر نقش مادری و جایگاه زن در تربیت صحیح فرزندان، معتقد هستند که مادران در جامعه، بزرگ ترین مسئولیت و شریف ترین شغل را دارند. ایشان از حضور زنان در تمام عرصه های فعالیت های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی به عظمت یاد کرده و زنان را تشویق به این امر می کنند و می فرمایند:”حضور اجتماعی برای زنان به صورت یک تکلیف است”، البته به شرطی که به نقش زن در خانواده لطمه ای وارد نشود و وظیفه متولیان فرهنگی آن است که حد و حدود و شرایط این کنش گری اجتماعی برای زنان را تعیین کنند.
🔹در حوزه تحصیل علم می توان گفت حضرت امام بسیار قائل به فعالیت علمی و پیشرفت زنان در این زمینه بودند و در این رابطه فرمودند:” حالا پس از انقلاب، طوری شده که خانم ها هم دوش با سایر برادران، در تحصیل علم و عرفان و فلسفه و تمام شعب علم و ان شاالله صنعت، فعالیت می کنند”. نکته مهم این است که ایشان علم خاصی را تاکید نمی کنند و زمینه فعالیت علمی زنان را در تمام شعب علمی می دانند، اگرچه برخی از شعب علم تنها از ناحیه زنان به خوبی برمی آید و اولویت در تحصیل آن با زنان است.
هم چنین رهبر فرزانه ما امام خامنه ای(مدظله العالی)، قائل به این هستند که زنان در تمام شعب علمی باید فعالیت کنند، اما در برخی حضور زنان بسیار پررنگ تر است.
🔸در حوزه فعالیت های اقتصادی نیز زمانی که بررسی می کنیم، متوجه می شویم منظومه فکری حضرت امام جدا از مبانی دینی نیست. همانطور که در قرآن کریم آیه ۳۲ سوره نساء ( لِلرِّجَالِ نَصِیبٌ مِمَّا اکْتَسَبُوا ۖ وَ لِلنِّسَاءِ نَصِیبٌ مِمَّا اکْتَسَبْنَ ۚ )، فعالیت اقتصادی زنان مورد تاکید اسلام است، ایشان نیز با شرایطی خاص که منوط به شئونات اسلامی و خانوادگی باشد، برای فعالیت اقتصادی زنان مانعی نمی بینند.
🔹از حیث فعالیت های سیاسی نیز بینش امام کاملا مترقیانه است، فراهم شدن زمینه مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان از جمله مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است. از نگاه امام خمینی(ره)، اگر زنان در حرکت اجتماعی یک ملتی حضور نداشته باشند، آن حرکت به جایی نخواهد رسید. در زمان پیروزی انقلاب نیز حضور زنان در صحنه انقلاب به حدی گسترده و برجسته بود که برخی از خبرگزاری ها و تحلیل گران، از انقلاب اسلامی به “انقلاب چادرها” تعبیر کرده بودند.
🔸در نقش تربیتی زنان نیز زیباتر و کامل تر از جمله معروف حضرت امام(ره)، در بحث هویت زن و نقش تربیتی او، ندیده ایم؛ ایشان می فرمایند:”قرآن کریم انسان ساز است و زنان نیز انسان ساز هستند”. به این معنی که حضرت امام هویتی که برای زنان قائل می شوند، همان هویتی است که برای قرآن کریم قائل هستند و نیز می فرمایند:” اگر زنان شجاع و انسان ساز از ملت گرفته شوند، ملت ها به شکست و انحطاط کشیده می شوند”.
بنابراین هویتی که حضرت امام برای زنان در عرصه تربیتی و خانوادگی و نیز در اجتماع قائل هستند، بی بدیل و بی نظیر است. ایمان امیدآفرین است و تحقق امیدها ایمان را افزایش می دهد! امروزه این ابزارها باید متناسب با زمان و اقتضائات حاکم در جهت پیشبرد هدف انتخاب شوند. مائیم و درس گرفتن از امام… امام بزرگ است، سرآمد است، سرزنده است، با ما حرف دارد، ما نیاز به توصیه امام داریم و بزرگ ترین توصیه امام بزرگوار به ما ادامه راه او و نگهبانی از میراث گرانبهای اوست”.
به عنوان سخن پایانی ان شاالله بتوانیم اهداف متعالی شجره طیبه ای که حضرت امام بناگذاری کردند را دنبال کنیم و بتوانیم آن نقش بی بدیل و تکلیف خودمان در عرصه های مختلف را به درستی ایفا کنیم و بدانیم که شناخت این نقش و تکلیف، بهترین و ضروری ترین مقدمه برای انجام تکلیف است و یقین داشته باشیم، همانطور که بانوان عزیز میهن اسلامی در پیروزی، استقرار و تثبیت انقلاب اسلامی نقش آفرینی داشتند، امروزه نیز نقش آفرینی زنان بسیار حائز اهمیت است. دغدغه اصلی ما امروزه، نقش زنان در تمدن اسلامی است؛ همانطور که امام خامنه ای در تصویری که برای بیانیه ارزشمند گام دوم استفاده کردند، پرچم در دست یک زن قرار دارد! و این تصویر نشان می دهد چشم اندازی که ایشان در موضوع زن متصور هستند، انقلاب جهانی حضرت مهدی موعود(عج) است. یعنی در بحث تمدن سازی و مقدمه سازی ظهور نیز زنان مهم ترین نقش را می توانند ایفا کنند.

اگر بر مبنای همین فرمایش حضرت امام و بررسی دقیق سیره عملی ایشان، به ویژه در خاطرات مرحومه دباغ و نیز در فرمایشات رهبر فرزانه مان امام خامنه ای که از ایشان نقل می شود که فرمودند:” من اگر حتی روزی قاضی شوم، برای قضاوت بین زن و شوهر اصلا مناسب نیستم! چون می ترسم به دلیل حساسیتی که به زنان و بچه ها دارم، حق را به زنان بدهم!”… می توانستیم هویت گمشده ای که برای زنان ترسیم شده را در جامعه تبیین کنیم، اکنون دچار چالش های جدی در حوزه مسائل زنان نبودیم!
این دیدگاه رهبران انقلاب ما نسبت به زنان در اسلام است! یکی از اهداف استراتژیک دشمن، دورنمودن ما و به ویژه جامعه دانشگاهی و جوانان از معیارها و شاخص های خط امام(ره) و مکتب ایشان، به عنوان ناب ترین نقشه راه و صراط مستقیم است! وضعیت نامناسب فرهنگی که هر ازچندگاهی اهالی تدین و اخلاق در جامعه را رنجیده خاطر می گرداند، ناشی از همین فاصله گرفتن از خط و مکتب امام ماست و درمان جدی چالش ها و ناهنجاری های فکری و فرهنگی، نیازمند بازگشت به خط و منش امام(ره) و دیدگاه ها و رهنمودهای خلف صالح و به حق ایشان، حضرت امام خامنه ای می باشد.
رهبر فرزانه انقلاب در سخنرانی روز چهاردهم خردادماه ۱۴۰۲ به مناسبت سی و چهارمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره)، چه زیبا و عمیق فرمودند:” همانطور که دو ابزار و عامل نرم افزاری حضرت امام در پیروزی انقلاب اسلامی “ایمان و امید” بود، ما نیز هم اکنون نباید از این ابزارها غافل شویم. ایمان امیدآفرین است و تحقق امیدها ایمان را افزایش می دهد! امروزه این ابزارها باید متناسب با زمان و اقتضائات حاکم در جهت پیشبرد هدف انتخاب شوند. مائیم و درس گرفتن از امام… امام بزرگ است، سرآمد است، سرزنده است، با ما حرف دارد، ما نیاز به توصیه امام داریم و بزرگ ترین توصیه امام بزرگوار به ما ادامه راه او و نگهبانی از میراث گرانبهای اوست”.
به عنوان سخن پایانی ان شاالله بتوانیم اهداف متعالی شجره طیبه ای که حضرت امام بناگذاری کردند را دنبال کنیم و بتوانیم آن نقش بی بدیل و تکلیف خودمان در عرصه های مختلف را به درستی ایفا کنیم و بدانیم که شناخت این نقش و تکلیف، بهترین و ضروری ترین مقدمه برای انجام تکلیف است و یقین داشته باشیم، همانطور که بانوان عزیز میهن اسلامی در پیروزی، استقرار و تثبیت انقلاب اسلامی نقش آفرینی داشتند، امروزه نیز نقش آفرینی زنان بسیار حائز اهمیت است. دغدغه اصلی ما امروزه، نقش زنان در تمدن اسلامی است؛ همانطور که امام خامنه ای در تصویری که برای بیانیه ارزشمند گام دوم استفاده کردند، پرچم در دست یک زن قرار دارد! و این تصویر نشان می دهد چشم اندازی که ایشان در موضوع زن متصور هستند، انقلاب جهانی حضرت مهدی موعود(عج) است. یعنی در بحث تمدن سازی و مقدمه سازی ظهور نیز زنان مهم ترین نقش را می توانند ایفا کنند.

از خداوند متعال خواستاریم به همه ما زنان توفیق عطا فرموده و ما را یاری دهد که با الگوپذیری از سیره زنان اسوه و نمونه اسلام؛ حضرت فاطمه زهرا و زینب کبری(سلام الله علیهما)، بتوانیم شناخت صحیح و دقیقی از تکلیف داشته باشیم و عامل به تکلیف باشیم ان شاالله … 🤲🏻

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=12870

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: