وزیر راه و شهرسازی در آیین افتتاح پل مرزی آستارا، آستارا:

جابه جایی و ترانزیت کالا بین ایران و آذربایجان ۲ برابر می‌شود

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جابه جایی و ترانزیت کالا بین ایران و جمهوری آذربایجان ۲ برابر می‌شود، گفت: رشد ۱۰۰ درصدی ترانزیتی ۲ کشور ایران و آذربایجان دور از دسترس نیست‌.

مهرداد بذرپاش در آئین بهره برداری از پایانه موقت پایانه مرزی آستارا (پل مرزی آستارا، آستارا) که با حضور استاندار گیلان و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان و مسئولان دو کشور ایران و آذربایجان در آستارا برگزار شد، اظهار کرد: سیاست دولت سیزدهم توسعه ارتباطی با همسایگان است. وی با اشاره به فرصت‌های روابط تجاری ایران و آذربایجان افزود: توسعه ترانزیتی بین ایران و آذربایجان در بخش‌های مختلف رشد قابل توجهی داشته است.

وزیر راه و شهرسازی از ترانزیت حدود یک و نیم میلیون تن کالا بین دو کشور ایران و آذربایجان خبر داد و اضافه کرد: توسعه روابط ایران و آذربایجان در بخش‌های مختلف مورد تاکید دو طرف است. وی با بیان اینکه شبکه ترانزیتی کشور تقویت می‌شود، گفت: احداث پل روگذر موقت پایانه مرزی آستارا بخشی از مشکلات تردد را در این منطقه رفع می‌کند.

بذرپاش با اشاره به اینکه پایانه مرزی آستارا از پایه‌های قدیمی گیلان است، افزود: این پایانه گنجایش و ظرفیت پاسخگویی نیازهای امروز را ندارد و احداث زیرساخت‌های جدید مرزی مورد تاکید است. وی با بیان اینکه پل قدیمی آستارا مقاوم سازی شود، گفت: افزایش ظرفیت پل قدیمی پایانه آستارا در دستور کار قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جابه جایی و ترانزیت کالا بین ایران و آذربایجان دو برابر می‌شود، گفت: رشد ۱۰۰ درصدی ترانزیتی دو کشور ایران و آذربایجان دور از دسترس نیست‌. وی با بیان اینکه توافقات راهبردی خوبی بین دو کشور ایران و آذربایجان ایجاد شده است، افزود: روابط ایران و آذربایجان در بخش‌های مختلف تجاری، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تقویت می‌شود.


معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان:
افزایش ۴۶ درصدی تبادل کالا بین ایران و آذربایجان

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز در این آیین با اشاره به افزایش ۴۶ درصدی تبادل کالا بین ایران و آذربایجان گفت: نیازمند احداث پل و راه‌ های جدید برای توسعه ارتباط ایران و آذربایجان هستیم. وی اظهار کرد: گسترش روابط دو کشور ایران و آذربایجان بسیار ارزشمند است و باید استمرار داشته باشد.

شاهین مصطفی یف با اشاره به اهمیت کریدور شمال به جنوب برای دو کشور ایران و آذربایجان افزود: کریدور شمال به جنوب برای کشورهای منطقه در ابعاد مختلف بسیار حیاتی و نقش آفرین است. وی با اشاره به اهمیت خط ترانزیتی آستارا _ آستارا اضافه کرد: پروژه روگذر موقت پایانه مرزی آستارا یکی از پروژه‌های مهم کریدور شمال به جنوب است.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان با بیان اینکه پل روگذر موقت پایانه مرزی آستارا در حوزه ترانزیتی بسیار اهمیت دارد، گفت: پل قدیمی آستارا جوابگوی نیازهای ترانزیتی و تردد خودروها را نداشت و منجر به ترافیک کامیون‌ها در محور شده بود که با بهره برداری از این پروژه بخشی از مشکلات ترافیکی رفع می‌شود. وی از افزایش ۴۶ درصدی تبادل کالا بین دو کشور ایران و آذربایجان خبر داد و افزود: انتقال کالا بین این دو کشور ۴۵ درصد افزایش یافته است.

مصطفی یف با تاکید بر لزوم تقویت زیرساخت‌های ترانزیتی بین این کشور و ایران بیان کرد: نیازمند احداث پل و راه‌های جدید برای توسعه ارتباط ایران و آذربایجان هستیم. وی با اشاره به اهمیت احداث پل روگذر موقت پایانه مرزی آستارا بیان کرد: احداث این پل برای رشد ترانزیت و تبادل اقتصادی ایران و آذربایجان مؤثر است و موجب توسعه مندی کشورها می‌شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=14250

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: