رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان گيلان:

تکمیل پروژه‌های آب و خاک گیلان با ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار سازمان برنامه و بودجه

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان گيلان در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با حضور داوود منظور، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه و اسدالله عباسي، استاندار در سالن الغدیر استانداری گیلان گفت: سرزمين گيلان سرزمين گيل‌مردان و گيل‌زناني است که با دستان مهربان  شاليزارها را همچون فرشي سبزرنگ مي‌گسترانند و در باغ‌هاي چاي دوشادوش هم براي اقتصاد خانواده و امنيت غذايي کشور تلاش مي‌کنند و ۵۰ درصد اقتصاد اين استان بر کشاورزی و 30 درصد اشتغال هم در حوزه کشاورزي استوار است.

صالح محمدی افزود: محصولات ارزشمندی مانند برنج، چای، زیتون، کیوی، گل گاوزبان و فندق و در حوزه آبزی‌پروری ماهیان خاویاری و ماهیان گرمابی نشان از پتانسیل بالای این استان در حوزه کشاورزی دارد. وی با اشاره به تخصیص اعتبار ۱۳۶۰ میلیارد تومانی در حوزه آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: تامین ۷۰۰ میلیارد تومان از این اعتبار بر عهده سازمان برنامه و بودجه کشور است و انتظار داریم تامین باقیمانده تعهدات سازمان برنامه و بودجه انجام شود تا برای اجرای پروژه‌های آب و خاک، تعمیر و بهسازی آب‌بندان‌ها به عنوان یک پهنه آبی برای تامین آب شالیزارها صرف شود.

محمدی افزود: با توجه به اینکه استان گیلان بیشترین اراضی شالیزاری کشور را دارا می‌باشد در بخش تسطیح و یکپارچه‌سازی اراضی شالیزاری به منظور مدیریت بهینه آب و همچنین ورود مکانیزاسیون نیاز است که اعتبارات لازم در این حوزه تامین شود. وی با اشاره به تصویب ۱۹ میلیارد تومان اعتبار در دور اول سفر رئیس جمهور به استان گیلان گفت: تکمیل اعتبار پروژه‌هایی مانند ایستگاه تحقیقات ملی کیوی و فندق و پست قرنطینه آستارا علاوه بر اثرات مثبت بر کشاورزی منطقه به بهبود صادرات کمک خواهد کرد و خروج ۸۴ درصد محصولات کشاورزی به سمت اورآسیا از طریق پست قرنطینه نباتی آستارا موید این موضوع است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان به کاهش ضایعات برنج اشاره کرد و افزود: در بخش برنج، چای و نوغانداری کشاورزان گیلانی منتظر نگاه ویژه مسئولان کشور هستند. وی همچنین در پایان خواستار تامین اعتبار ویژه برای حفظ و صیانت از جنگل‌های هیرکانی استان گیلان شد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=14234

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: