دکتر عباسی استاندار گیلان:

توسعه اقتصاد دریامحور با شیوه های نوین به تقویت اقتصاد ملی بیانجامد

استاندار گیلان با بیان اینکه استفاده از صنایع نوین و دانش بنیان ضرورت توسعه اقتصاد دریامحور است، تاکید کرد: بهره مندی از منابع ارزشمند دریا باید از حالت سنتی خارج شده و با شیوه های نوین به تقویت اقتصاد ملی منتهی شود

دکتراسدالله عباسی در نشست ستاد اجرایی تقویت اقتصاد دریامحور گیلان، ضمن محکومیت مجدد اقدام ناجوانمردانه تروریستی در گلزار شهدای کرمان و به شهادت رساندن جمعی از هم وطنان بی گناهمان؛ بر لزوم برنامه ریزی دقیق و علمی همراه با تشریک مساعی مجموع دست اندرکاران اجرایی و دانشگاهی در حوزه تقویت اقتصاد دریامحور و ارتباط صنعت و دانشگاه تاکید کرد و افزود: تکمیل زنجیره  تولید تا بازار مصرف و صادرات از الزاماتی است که در بستر بهره گیری از اقتصاد دریامحور میسر می شود.

استاندار گیلان ادامه داد: این مهم باید با توسعه و ارتقاء زیرساختهای حوزه دریا و تجارت دریایی ریل گذاری شود تا اهداف پیش بینی شده در سیاستهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه  اقتصاد دریامحور هر چه سریعتر تحقق یابد. وی با اشاره به سفر اخیر هیات اقتصادی گیلان به روسیه، بازارهای این کشور را ظرفیتی بالقوه برای عرضه انواع محصولات کشاورزی و کالاهای صنعتی گیلان عنوان کرد و افزود: بهره گیری بهینه از این ظرفیت با تقویت ارکان موثر در حوزه  اقتصاد دریا محور اعم از توسعه و تجهیز ناوگان دریایی، آموزش و اطلاع رسانی به جامعه هدف، تسهیل در روند صادرات و بهره گیری از یافته های علمی مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی امکان پذیر است.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: استفاده از ظرفیت دریا در این استان مورد غفلت قرار گرفته است که در این رابطه بویژه برای ارتقای ظرفیت ها، نیازمند استفاده از صنایع نوین و دانش بنیان در بخش هایی چون آبزی‌پروری و صید ماهی و غیره هستیم. وی اظهار کرد: با وجود داشتن ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در استان، سهم ما در اقتصاد دریا بسیار کم و اندک است و تا زمانی که نگاه علمی و دانش بنیان به این حوزه نداشته باشیم، تحول و اتفاق جدیدی رقم نخواهد خورد.

دکتر عباسی افزود:‌ ما باید از ظرفیت بخش خصوصی در اقتصاد دریا محور بیشتر استفاده کنیم و در بخش هایی چون صنایع کشتی سازی و پرورش ماهی در قفس متناسب با شرایط دریای خزر بیشتر سرمایه‌گذاری کرده تا از این ظرفیت ها بهره بیشتری بگیریم. وی ادامه داد: از سویی در راستای برای فقرزدایی و افزایش درآمد در استان های ساحلی همچون گیلان باید در زمینه توسعه اقتصاد دریا بیشتر فعال شویم و این بخش رونق گیرد زیرا کشاورزی به تنهایی در گیلان جوابگو نیازها اعم از اشتغال و معیشت و غیره نیست.

استاندار گیلان با اشاره به ظرفیت های این استان اضافه کرد: رودخانه ها با توجه به حجم آلودگی ها تبدیل به تهدیدی برای استان شده اند حال آنکه رودخانه‌ها باید فرصت مناسبی برای گردشگری و درآمدزایی باشد. وی همچنین به صنعت کشتی سازی در استان اشاره و خاطرنشان کرد:‌ قرارداد اولیه برای توسعه صنعت کشتی سازی امضا شده و کارها و فرآیند مربوطه باید باید سرعت گیرد و به طور حتم با ترغیب بخش خصوصی و با تعامل گسترده می‌توانیم از ظرفیت اقتصاد دریایی، بیشتر در گیلان بهره ببریم.

نماینده عالی دولت در گیلان در ادامه با بیان اینکه برخی تخریبها و هجمه های غیرمنصفانه علیه دولت در گیلان، خللی در ارائه خدمت و حرکت قطار توسعه ایجاد نمی کند، خطاب به مدیران اجرایی تاکید کرد: دولت برنامه های خود را با لحاظ منویات راهگشای امامین انقلاب برای حفظ منافع مردم طراحی و اولویت بندی کرده و در این راستا بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب، کشور عزیزمان به قله نزدیک شده و خستگی و ناامیدی معنا ندارد.

استاندار گیلان دکتر عباسی همچنین با اشاره به حجم زیاد کارهای برزمین مانده در گیلان، جبران نقایص گذشته را مستلزم یک مدیریت جهادی و بی وقفه دانست و افزود: برای اینکار باید تمامی ظرفیتها را در راستای خدمت حداکثری به جامعه بسیج کرد و با هم افزایی و وحدت رویه به توسعه  متوازن و همه جانبه در گیلان رسید.

حسین محمدیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان نیز در این نشست گزارشی از روند هماهنگی بین مراکز دانشگاهی با دستگاههای اجرایی استان برای تبلور ظرفیتهای مشهود در اقتصاد دریامحور استان ارایه داد و افزود: توسعه زیرساختهای بندری، رونق صنعت کشتی سازی، تقویت زیرساختهای صادراتی همراه با زمینه سازی برای تربیت کادر مورد نیاز در حوزه ی ناوبری تجارت دریایی از اولویتهایی است که در این راستا مورد تاکید قرار گرفته است.

در این نشست هر یک از روسای دانشگاه ها و مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط با اقتصاد دریامحور، نظرات خود را در خصوص نحوه تحقق اهداف پیش بینی شده در این بخش با بهره گیری حداکثری از امکانات موجود و ارتقای زیرساختهای بندری و دریایی ارایه و بر لزوم وحدت رویه برای تسریع در حصول نتایج مورد نظر تاکید کردند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=14547

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: