بیشترین «رأی اولی‌های گیلان» در کدام حوزه انتخابیه هستند؟

در استان گیلان بیش از 24 هزار رأی اولی وجود دارد که پس از حوزه انتخابیه رشت و خمام، بیشترین آن‌ها به ترتیب در حوزه انتخابیه طوالش، رودسر و املش و همچنین لاهیجان و سیاهکل است.
مشارکت در انتخابات و رأی دادن از مؤلفه‌های اساسی رفتار سیاسی مردم محسوب می‌شود و در این میان، مشارکت برخی از گروه‌های سنی ازجمله رأی اولی‌ها بسیار حائز اهمیت و قابل‌توجه است.
حضور فعالانه نوجوانان و جوانان درصحنه انتخابات برای کسانی که برای اولین بار در دموکراسی ترین انتخابات دنیا شرکت می‌کنند بسیار جذاب و به تعبیر ما ایرانی‌ها یک جشن تکلیف سیاسی است.
از بین جمعیت بالغ‌بر دو میلیون و ۵۰۰ هزارنفری استان گیلان، بخش قابل‌توجهی از واجدین شرایط برای حضور در انتخابات و رأی دادن، رأی اولی هستند و برای نخستین بار به‌صورت رسمی نامزدهای انتخابات خبرگان رهبری و همچنین نمایندگی مجلس شورای اسلامی را برمی‌گزینند.
محمدحسین رمضانی مدیرکل آموزش‌وپرورش استان گیلان از به سن تکلیف سیاسی رسیدن بیش از ۲۴ هزار نفر دانش‌آموز دختر و پسر گیلانی خبر داده که قانونا در انتخابات پیش رو می‌توانند نامزد انتخابات خود را انتخاب و برای تعیین سرنوشت خود و هم نوعانشان، به مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری بفرستند.
استان گیلان با ۱۱ حوزه انتخابیه، ۱۳ نماینده در مجلس شورای اسلامی و چهار نماینده در مجلس خبرگان رهبری دارد که این نامزدها باید در سوق دادن آرای دختران و پسران نوجوان گیلانی، تلاش وافری داشته باشند.
به گفته مدیرکل آموزش‌وپرورش گیلان، بیشترین رأی اولی‌های استان گیلان را حوزه انتخابیه رشت و خمام دارد که شامل نواحی یک و دو رشت، خمام، خشکیبجار، کوچصفهان، لشت نشا و سنگر است و مجموعاً هشت هزار ۴۲۲ دانش‌آموز دختر و پسر را شامل می‌شود.
آن‌گونه که رمضانی اعلام کرده، در حوزه انتخابیه بندرانزلی یک هزار و ۳۵۲ رأی اولی، حوزه انتخابیه لاهیجان، سیاهکل، دیلمان و رودبنه یک هزار و ۹۹۹ رأی اولی، حوزه انتخابیه رودسر، املش، رحیم‌آباد، کلاچای و چابکسر یک هزار و ۶۵۹، حوزه انتخابیه تالش، رضوانشهر، ماسال و شاندرمن سه هزار و ۷۵۱ رأی اولی، حوزه انتخابیه فومن و شفت یک هزار و ۳۲۱ رأی اولی، حوزه انتخابیه صومعه‌سرا و تولمات یک هزار و ۳۱۵ رأی اولی، حوزه انتخابیه آستانه‌اشرفیه و بندرکیاشهر ۹۶۳ رأی اولی، حوزه انتخابیه لنگرود، کومله و اطاقور یک هزار و ۱۳۷ رأی اولی، حوزه انتخابیه رودبار، عمارلو و رحمت‌آباد و بلوکات ۹۶۹ رأی اولی و حوزه انتخابیه آستارا و حویق نیز یک هزار و ۲۸۹ رأی اولی دارد.رأی‌اولی‌ها، موتور محرکه ایجاد شورونشاط انتخاباتی در جامعه هستند و حضورشان در پای صندوق‌های رأی شور انتخاباتی را افزایش می‌دهد.
به سن تکلیف سیاسی رسیدن بیش از ۲۴ هزار دانش‌آموز گیلانی باعث افزایش اشتیاق رأی اولی‌ها در مشارکت سیاسی و انتخابات گیلان شده و به نظر می‌رسد اقدامات فرهنگی تربیتی انجام شده توسط آموزش‌وپرورش استان گیلان در افزایش این شور و شعور سیاسی، بی‌تأثیر نباشد.
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=16101

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: