معاون قضایی دادگستری گیلان:

بیشترین استواری آرا و کمترین اعتراض قضایی تشویق می شوند

سومانیوز؛ معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان گیلان اعلام کرد: با برگزاری جشنواره های استانی و پژوهش های قضایی همه قضاتی که بیشترین اتقان "استواری" در رای داشته و دارای کمترین اعتراض در رای هستند با رصد منظم مورد تشویق قرار می گیرند.

به گزارش گروه رسانه ای ایران – گرا، به نقل از روابط عمومی و رسانه دادگستری گیلان، فریدون حسن پورمعاون قضایی رئیس کل دادگستری استان گیلان و مسئول واحد نظارت و ارزشیابی قضات، با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های اصلی مسئولین عالی دستگاه قضایی و به ویژه ریاست محترم قوه قضائیه کیفیت رسیدگی و اتقان آراء قضایی است، تصریح کرد: در سند تحول و تعالی قوه قضائیه سال ۱۴۰۳ مساله اتقان آرا به عنوان یکی از ضرورت ها در جهت تحقق اهداف اصول ۱۶۱، ۱۶۶ و ۱۶۷ قانون اساسی مطرح شده است.

وی افزود: در همین سند ۴ عامل در خصوص غیر متقن بودن برخی آراء قضایی شناسایی شده و راهبردهایی در جهت رفع و کاهش آن پیش بینی شده است که می تواند کمک بسیاری در جهت رسیدن به اتقان واقعی که یکی از اهداف و نتایج اصلی دادرسی عادلانه است، باشد.

این مقام قضایی اظهار کرد: در برنامه عملیاتی ۱۴۰۳ بحث ارتقاء کیفیت رسیدگی و اتقان آراء در هدف ۵ و در ۵ عنوان برنامه، شامل ایجاد شفافیت در فرایند رسیدگی، ارتقای اتقان، تخصصی کردن فرایندهای رسیدگی، شناسایی و رفع موارد اختلاف نظر قضاوت و تشویق و تذکر به قضات ارائه شده است.

وی گفت: استفاده حداکثری از ظرفیت تخصصی مشاورین در امور خانواده و سایر دعاوی، برگزاری جلسات مشترک بین دادگاه و دادسرا و دادگاه های بدوی و تجدید نظر، استخراج موارد اختلاف نظر در رویه یک حوزه یا یک مجموعه و طرح موضوع در نشست های قضایی از جمله راهکارهایی است که می توان با استفاده از آن به رویه واحدی در جهت کاهش حداقلی موارد نقض آراء و اتقان دست یافت.

مسئول واحد نظارت و ارزشیابی قضات یکی از راه های ارزیابی عملکرد قضات را صدور کارنامه قضایی برای آنان دانست و اظهار داشت: در سال گذشته برای ۴۰۳ نفر از قضات استان کارنامه قضایی صادر شد و در جهت افزایش اتقان آراء به قضاتی که بیشترین نقض آراء را داشته اند تذکرات لازم داده شده است.

وی عنوان کرد: سال گذشته در راستای تاکیدات رهبر معظم انقلاب و دستورالعمل ارزیابی و اتقان آراء ریاست محترم قوه قضائیه مصوب ۱۳۹۹، پیگیری های لازم با تشکیل هیات های استانی انجام شد و آراء همکاران قضایی در کارگروه های ۴ گانه تخصصی طبق دستورالعمل ارزیابی شده و به حوزه نظارت دیوان ارسال شد.

حسن پور در پایان با بیان اینکه در سال جاری نیز آراء همکاران از طرف هیات های استانی ماهانه به کارگروه های تخصصی ارسال می شود افزود: این آراء از طریق سامانه تناد امتیاز بندی شده و برای هیات مرکزی دیوان فرستاده می شود تا از طرف گروه های تخصصی مرکزی ارزیابی و درقالب کارنامه قضایی به قاضی مربوطه اعلام شود..

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=11397

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: