اهدای عضو در گیلان ۲ نفر را از مرگ رهانید

به گزارش سوما؛ اهدای عضو نعمت الله علی نژاد ۵۹ ساله اهل شهرستان لاهیجان که به دلیل خونریزی مغزی دچار مرگ مغزی شده بود، به دو بیمار زندگی دوباره بخشید.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: اهداء عضو بیمار دچار مرگ مغزی در این استان با رضایت خانواده اش انجام شد.

مازیار محمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: دو کلیه این فرد دچار مرگ مغزی در مرکز واحد فراهم آوری رازی رشت برداشته و به بیماران نیازمند پیوند زده شد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون خانواده ۲۰ بیمار دچار مرگ مغزی در استان برای اهدا عضو عزیزشان اقدام کردند.

اعلام رضایت برای اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام شد؛ باربد چمن زیبای، کودک چهارساله اولین اهدا کننده عضو در این است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.

هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهدا عضو رضایت دهد، می تواند جان هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد، بر اساس آمارها، هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.

کلیه ها، قلب ، کبد، پانکراس، روده، ریه ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضا، فروردین ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، بر اساس این قانون اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگز مغزی آنها آشکار و مسلم شده را می توان به شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی دم برای پیوند به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=11234

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: