اطلس دفاع مقدس استان گیلان تدوین می‌شود

به گزارش سوما؛ روزشمار دقیق حضور رزمندگان گیلانی در صحنه‌های ۸ سال دفاع مقدس و حوادث قبل و بعد از آن در قالب یک اطلس ماندگار تهیه و تدوین می‌شود.
۸ سال دفاع مقدس مملو از حماسه‌ها و فداکاری‌های رزمندگان اسلام از سراسر کشور از جمله گیلان بود به‌همین خاطر برای حفظ خاطرات و مجاهدت‌های سربازان و فرماندهان جبهه‌ها، روزشمار دفاع مقدس این استان در قالب یک اطلس ماندگار تهیه و تدوین می‌شود.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان در گفت‌وگو با خبرنگاران در رشت با بیان اینکه رزمندگان این استان با وجود کیلومترها فاصله از جبهه‌های جنگ با رشادت در میدان نبرد حاضر می‌شدند عنوان کرد: تاریخ ۸ ساله دفاع مقدس سرشار از اتفاقات عبرت‌آموزی است که باید به نسل جوان منتقل شود.

سرهنگ پاسدار عباس بایرامی از طرح ویژه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان برای تدوین اطلس جنگ این استان خبر داد و تصریح کرد: تهیه یک روز شمار دقیق شامل جزئیاتی در قالب اسناد و تصاویر مربوطه در آن که به بیان رشادت‌های رزمندگان گیلانی در صحنه‌های دفاع مقدس می‌پردازد ضروری است. وی مشخص بودن نقش تمامی رزمندگان گیلانی در اطلس دفاع مقدس این استان و نحوه عملکرد رزمندگان سپاهی، ارتشی، بسیج، ناجا و جهادگران را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: علاوه بر رزمندگان، بسیج مردمی و نقشی که آحاد گیلانیان در پشتیبانی از جبهه‌‌های جنگ داشتند نیز در تهیه این اطلس ماندگار مورد توجه قرار می‌گیرد.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان از تهیه و استخراج اطلاعات لازم برای تدوین اطلس جنگ این استان سخن گفت و خاطرنشان کرد: اینکه زمان جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز اطلس دفاع مقدس گیلان چقدر زمان می‌برد فعلاً مشخش نیست اما تلاش می‌کنیم روند تهیه این روزشمار ماندگار تسریع پیدا کند.

بایرامی همکاری و همراهی سربازان و فرماندهان دوران هشت سال دفاع مقدس، خانواده‌های آنان و عموم مردم گیلان برای تدوین روزشمار و اطلس جنگ استان را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: مقدمات تهیه اطلس دفاع مقدس گیلان تقریباً به پایان رسیده است و در مرحله بعدی کارگروه‌های مربوطه برای جمع‌آوری اسناد تشکیل می‌شوند. وی در پاسخ به این پرسش که فرآیند جمع‌آوری اسناد و مدارک لازم از سربازان و فرماندهان گیلانی حاضر در طول دوران هشت ساله دفاع مقدس دقیقاً چقدر زمان می‌برد نیز تصریح کرد: زمان دقیق انجام این کار مشخص نیست از طرف دیگر حدود ۳۰ سال از زمان پایان جنگ گذشته بنابراین این کار باید با حوصله و دقت کامل انجام شود.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با تأکید بر اینکه تاکنون اطلس‌های مختلفی درباره دفاع مقدس در کشور تهیه و نوشته شده است عنوان کرد: انتقال ارزش‌های دفاع مقدس به نسل جدید و بیان دقیق جزئیات آن برای آحاد مردم بسیار ضروری است زیرا این کار موجب آگاهی بیشتر جامعه با اتفاقات آن روزها می‌شود.

بایرامی تعداد سرداران شهید ملی استان گیلان را ۵ شهید شامل شهید نامجو، شهید املاکی، شهید بیگلو، شهید خوش‌سیرت و شهید قلی‌پور اعلام کرد و گفت: مطمئناً استان گیلان شهدای بسیار زیاد دیگری هم دارد که در تراز ملی هستند اما برای شناسایی و تکمیل دقیق آمار این شهدا باید طبق برنامه‌ریزی‌ها به جلو حرکت کنیم.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=11303

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: