ابعاد تهدیدات فرهنگی علیه ایران اسلامی در بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

دشمنان انقلاب اسلامی بعد از دوران دفاع مقدس و ناامیدی از جنگ سخت با ایران اسلامی با تغییر روش به جنگ نرم روی آورده‌اند و در عرصه‌های گوناگون اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به دنبال ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران هستند.

دشمنان انقلاب اسلامی بعد از دوران دفاع مقدس و ناامیدی از جنگ سخت با ایران اسلامی با تغییر روش به جنگ نرم روی آورده‌اند و در عرصه‌های گوناگون اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به دنبال ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران هستند.

دشمنان انقلاب اسلامی بعد از دوران دفاع مقدس و ناامیدی از جنگ سخت با ایران اسلامی با تغییر روش به جنگ نرم روی آورده‌اند و در عرصه‌های گوناگون اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به دنبال ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران هستند

در میان ابعاد مختلف جنگ نرم، «عرصه فرهنگی» از پیچیده‌ترین و مهم‌ترین ابعاد جنگ نرم به شمار می‌رود.

فرهنگ یک ملت تمامی اندیشه‌ها، باورها، اعتقادات و آداب و رسوم آن را در بر می‌گیرد. دشمنان در نفوذ فرهنگی به دنبال بی‌ارزش‌سازی اعتقادات، القاء فرهنگ غربی، تغییر معیارهای اخلاقی و در نهایت نابودی هویت ملی، دینی، اخلاقی و فرهنگی جامعه هدف هستند.

در جنگ نرم از ابزارهای رسانه‌ای و فرهنگی برای تأثیر در ذهن‌ها و باورها استفاده می‌شود. در این جنگ، عامل تهدید بدون درگیری فیزیکی و استفاده از نیروی نظامی و به راه انداختن جنگ سخت تلاش می‌کند تا خواسته خود را به جامعه هدف تحمیل کند و آنان را به رفتار مورد قبول خود وادار نماید.

مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) مهم‌ترین خطر نظام را نفوذ فرهنگی دشمنان در خاکریزهای فرهنگی همچون مدارس و دانشگاه‌ها می‌دانند و در خصوص اهمیت این موضوع می‌فرمایند: «دشمنان منتظر خاکریز نرم هستند تا نفوذ کنند.

دشمن دنبال توقف است تا حمله کند. بهترین راه برای متوقف کردن حمله دشمن و برهم زدن آرایش او، حمله شما است. پیشرفت شما حمله به دشمن است.»

مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در بیانات ارزشمند خود از دهه ۷۰، بارها به «تهدید فرهنگی» به عنوان یکی از مهم‌ترین رویکردهای تقابل‌گرایانه دشمنان اشاره داشته‌ و آن را به واژه‌هایی همچون «تهاجم فرهنگی»، «شبیخون فرهنگی»، «استحاله فرهنگی»، «تهاجم خاموش» و … تعبیر کرده‌اند.

ابعاد تهدیدات فرهنگی علیه جمهوری اسلامی ایران

تغییر در نگرش دینی و دین‌سازی

به عقیده ایشان تهدیدات فرهنگی لایه‌های مختلفی دارد که مهم‌ترین نقطه رخنه آن حمله به باورهای دینی در جامعه اسلامی است.

دشمنان دین در تهدیدات نوین خود برای ضربه زدن به اسلام، حجم عظیمی از ادیان و مذاهب گوناگون را پدید آورده‌اند و با تمام توان در همه کشور‌های دنیا به تبلیغ آن‌ها می‌پردازند.

این روش از جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی ایران از دهه هفتاد، به طور جدی آغاز شد. به این صورت که در کنار ورود تدریجی برخی از این معنویت‌ها، همچون سرخ‌پوستی، عرفان جادویی و معنویت‌های بودایی و هندی زمینه‌های اندیشه‌ای گرایش به این نوع ادیان و معنویت‌ها فراهم شد.

دشمن برای تغییر در باورهای دینی و انقلابی از هر ابزاری و دستاویزی استفاده می‌کند با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی، «دشمن با نفوذ فرهنگی سعی می‌کند باورهای جامعه را دگرگون کند و آن باورهایی که توانسته است جامعه را سرپا نگه دارد، جابه‌جا کند، خدشه در آن‌ها وارد کند و اختلال و رخنه در آن به وجود آورد.»

تفرقه‌اندازی و دوقطبی‌سازی

در حال حاضر یکی از روش‌های دشمن برای تخریب وحدت ملی و تضعیف همبستگی اجتماعی علیه جمهوری اسلامی ایران ترویج قومیت گرایی است.

دامن زدن به اختلاف‌های مذهبی، قومی، صنفی و زبانی می‌تواند زمینه مناسب برای نفوذ نرم دشمن را فراهم کند و انسجام و وحدت سیاسی _ اجتماعی کشور را تضعیف کند و صفوف یکپارچه‌ ملت را در هم بشکند و همواره زمینه‌ ناآرامی و ناامنی به ویژه ناآرامی‌های قومی، نژادی و مذهبی را فراهم کند.

به طور طبیعی برخی عوامل ضد وحدت وجود دارد. اختلافات قومی، اختلافات مذهبی و طایفه‌ای و اختلافات سیاسی که باید با آن‌ها مقابله کرد. در بستر همین اختلافات قومی و طایفه‌ای و مذهبی دشمنان اسلام طبق سیاست همیشگی خودشان بین مسلمانان اختلاف ایجاد می‌کنند. از بیانات ایشان اینگونه برداشت می‌شود که دشمنان با ایجاد دوقطبی‌سازی و تقسیم جامعه به مذهبی و غیرمذهبی، با حجاب و بی‌حجاب و شیعه و سنی به دنبال تفرقه هستند تا از این تفرقه و ایجاد اختلاف میان اعضای جامعه به نفع خودشان سود ببرند. زیرا تنها در این صورت است که ذهن افراد از مسائل مهم همچون پیشرفت در زمینه‌های گوناگون علمی، فرهنگی، نظامی و … دور می‌ماند و در نتیجه جامعه دچار رکود و عقب‌ماندگی خواهد شد.

القاء سبک زندگی غربی

از دیگر تهدیدات فرهنگی دشمن القاء معیارها و سبک زندگی غربی در افراد جامعه است. فرهنگ غربی، انسان بی‌قید و بند، رفاه‌طلب، بی‌دین و تجمل‌گرا و در یک کلام، انسان مادی را به عنوان انسانی متمدن و هماهنگ با زندگی مدرن امروزی معرفی می‌کند.

مقام معظم رهبری در همین راستا معتقد هستند: «دشمن از راه اشاعه فرهنگ غلط فساد و فحشاء سعی می‌‌کند جوان‌های ما را از ما بگیرد. کاری که از لحاظ فرهنگی دشمن می‌کند تنها یک تهاجم فرهنگی نیست، بلکه باید گفت یک شبیخون فرهنگی و یک غارت فرهنگی است.

بر همین اساس مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی موضوع سبک زندگی را مطرح کردند و تحقق آن را در جامعه به عنوان یکی از راه‌های رسیدن به تمدن نوین اسلامی دانستند و مقابله با سبک زندگی غربی را جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه تلقی نمودند.

خانواده

خانواده یکی از ارکان هویتی هر انسانی است و در صورتی که افراد در خانواده‌های ناسالم به لحاظ هویتی رشد پیدا کنند، شخصیت ضعیف و قابل نفوذی پیدا خواهند کرد. بنابراین، تضعیف خانواده و به تبع آن، تضعیف هویت و شخصیت اعضای خانواده و سرگرم نمودن آن‌ها به مسائل مبتذل و غیراخلاقی، موجب سست شدن سد فرهنگی به نام «خانواده» می‌شود.

رسانه‌‌های جمعی، مهم‌ترین ابزار دشمن برای فروپاشی خانواده است. در این میان فیلم‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای (من و تو، جم‌ تی وی، بی‌بی سی فارسی و …) نقش برجسته‌تری دارند.

ترویج خانواده‌گریزی و معرفی بیرون از خانواده به عنوان محل رسیدن به لذت‌ها، ترویج ازدواج سفید، تقبیح ازدواج زودهنگام و به تعویق انداختن ازدواج به بهانه‌های گوناگون از قبیل مشکلات اقتصادی، تجمل‌گرایی، ترویج زندگی مجردی با محوریت آزادی و عدم مسئولیت، قبح‌زدایی از طلاق با ترویج بدعت‌هایی همچون جشن طلاق و ترویج نگه‌داری از سگ به جای فرزندآوری از ترفندهای دشمن در جنگ فرهنگی و رسانه‌ای است

مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در این باره می‌فرمایند: «آن کسانی که می‌خواهند در یک کشور یا جامعه‌ای نفوذ پیدا کنند، فرهنگ آن را در مشت خود بگیرند و فرهنگ خود را به آن تحمیل نمایند، یکی از کارهای‌شان، معمولا متزلزل کردن بنیان خانواده است.

پیشنهادات:

ایجاد رشد در تحکیم مبانی دینی با تبیین اهداف و مواضع عقیدتی و سیاسی انقلاب اسلامی

ساخت و تولید برنامه‌های آموزشی با حضور کارشناسان حوزه سیاسی و جنگ نرم

برگزاری کلاس‌های آموزشی در خصوص جنگ نرم و تشریح ابعاد فرهنگی این جنگ در سطح مدارس و دانشگاه‌ها

برپایی نمایشگاه در خصوص معرفی اقوام، آداب و رسوم و آیین‌های ایرانی به عموم مردم

فرهنگ‌سازی استفاده صحیح از رسانه‌های اجتماعی و افزایش سواد رسانه‌ای

ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی به منظور افزایش اتحاد و دوری از اختلاف

اشتغال‌زایی جوانان و تسهیل در امر ازدواج در جهت نابودی زمینه‌های فساد و ناهنجاری‌های اجتماعی

ارائه برنامه‌های مناسب برای غنی‌سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان

تهیه و تنظیم: سردار “عزیزاله ملکی” فرمانده انتظامی استان گیلان

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=13549

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: