حمید حاج ملک:

آمادگی قضاوت شهرآورد برگشت استقلال – پرسپولیس در نیم فصل دوم را دارم

اختصاصی سوما؛ در ادامه گفتگوهای همیشگی پایگاه خبری - تحلیلی سوما نیوز با چهره های مطرح استان گیلان، این بار به سراغ یکی از استعدادهای ورزش صومعه سرا آن هم در بخش داوری فوتبال در سطح ملی رفتیم.

داوری موفق و ملی که قطعا سال ها از نام و آوازه ایشان بیشتر خواهیم شنید، چرا که توانایی حمید حاج ملک بر کسی پوشیده نیست. با این مقدمه شما مخاطبان فرهیخته سومانیوز را به همراهی این گفتگوی خودمانی دعوت می نماییم.

سوما نیوز: جناب آقای حاج ملک ضمن عرض سلام و خوش آمد به شما و تشکر از اینکه در هیات تحریریه سومانیوز حضور بهم رساندید، لطفا خودتان را معرفی بفرمایید؟

حاج ملک: به نام خدا و با عرض سلام و ادب، اول از همه باید بابت دعوتم از شما تشکر ویژه ای داشته باشم و از اینکه خدمت شما و همکارانتان در رسانه سوما نیوز هستم خوشحالم و ثانیا باید بگم که زیاد اهل مصاحبه نیستم اما از آنجایی که این رسانه متعلق به شهرم صومعه سراست و بخاطر دوستی قدیمی که با آقای بلالایی داشتم خوشحالم که اولین مصاحبه رسمی و مفصل خودم را با رسانه شهرم برگزار می کنم.

بنده حمید حاج ملک متولد سال ۱۳۶۰ از صومعه سرا و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی می باشم و از زمانی که خودم را شناختم با ورزش سر و کار داشتم و به صورت جدی شروع فعالیتم در تیم فوتبال نوجوانان صومعه سرا بود.

سومانیوز: در چه سالی ازدواج کردید و دارای چند فرزند هستید؟

حاج ملک: در سال ۸۸ عقد کردم و در سال ۸۹ ازدواج نمودم و به لطف خدا یک فرزند پسر دارم.

سوما نیوز: از دوران نوجوانی و تیم هایی که حضور داشتید بیشتر برایمان بگویید؟

حاج ملک: تیم های نوجوانان و جوانان صومعه سرا از جمله آغازین فعالیت های ورزشی من در سطح تیم های فوتبالی بود که بعدها این روال در تیم های جوانان هلال احمر صومعه سرا، نوجوانان و جوانان سپیدرود، منتخب نوجوانان گیلان و  امید سپیدرود ادامه یافت که در آن دوران بازیکنان نام آشنایی با من همبازی بودند و زیر نظر مربیان شاخصی کار می کردم. اما ناگهان با یک آسیب دیدگی مواجه شدم که مسیر فعالیت ورزشی ام تغییر یافت.

سوما نیوز: آسیب دیدگی در کدام تیم و چطور؟

حاج ملک: در دوره ما تیم جوانان استقلال انزلی با اسپانسری شهرداری این شهر حقیقتاً حرف اول را در ایران می زد. تیم جوانان استقلال انزلی در آن زمان به چند بازیکن کمکی نیاز داشت که ما رفتیم و در حین بازی بازیکن حریف از پشت به پایم ضربه ای وارد کرد و از آنجاییکه در آن زمان وضیعت اقتصادی مردم چندان مساعد نبود و ما نیز از این قاعده مستثنی نبودیم به همین خاطر قادر به جراحی و برگرداندن پایم به حالت عادی و آماده شدن برای ورزش سنگینی مثل فوتبال نبودم. از این جهت تا سن ۲۰ سالگی جسته و گریخته به فوتبال می پرداختم. اما همچنان نمی توانستم دل از فوتبال بکنم.

سوما نیوز: یعنی در ابتدا فوتبالیست شدن مدنظر بود که با آن آسیب دیدگی به داوری متمایل شدید؟

حاج ملک: بله خیلی علاقه داشتم که فوتبال را ادامه دهم. جالب است بدانید حتی در دوره دانشجویی به تیم ملی فوتبال دانشجویان نیز دعوت شدم اما استاد عزیزم جناب آقای حاج حسن مجیدیان با توجه به دانستن وضعیت آسیب دیدگی ام و دیدن علاقه من به فوتبال، تمایل داشتند که به سمت داوری بروم و به این ترتیب وارد کلاس های ویژه داوری شدم و سلسله مراتب را طی کردم. حتی در دوره سربازی نیز در تیم نیروی زمینی حضور داشتم اما با توجه به مشکلات مالی و فاصله پادگان ما تا پادگان ارتش علی رغم سه جلسه حضور در تیم و رضایت سرمربی وقت از من، از بازی فوتبال به صورت کامل کناره گرفتم. تا اینکه به درجه ۱ داوری فوتبال رسیدم و استعداد و علاقه خود را در داوری دنبال کردم. البته دیگر هم درس به اتمام رسیده بود و هم دوره خدمت سربازی.

سومانیور: فضای ورزش آن روزهای گیلان بر شما چگونه گذشت؟

حاج ملک: من همیشه گفته ام که ورزش گیلان پر از استعداد است. اما امکانات نداریم، متاسفانه گاهی می بینند که کسی درحال پیشرفت است نه تنها کمکش نمی کنند، بلکه برخی چوب لای چرخش هم می گذارند. این موضوع در مورد من هم صدق می کند چون من می توانستم در سن ۲۵ سالگی در لیگ ۱ یا لیگ برتر باشم. اما متاسفانه در استان افراد کم سن و سال را جدی نمی گیرند و بر این باورند که افرادی که سن و سال بیشتری دارند می توانند پیشرفت کنند. امروزه در مدارس دانش آموزان بصورت جهشی پایه خود را ارتقا می دهند ولی آن زمان به ما این اجازه را ندادند. متاسفانه در آن دوران بسیاری به من می گفتند که چرا اینقدر زیاد تمرین می کنی! من از شما می پرسم آیا یک داور نیاید تمرین کند؟

سوما نیوز: قطعا همینطور است!!! مگر حمایت پیشکسوتان داوری استان گیلان را نداشتید؟

حاج ملک: برای داوری نیاز است تا در زمین بازی بتوانی به راحتی حرکت کنی، رفلکس بدنت خوب باشد و بتوانی در زمین هایی که اکثراً استاندارد نیستند و بازیکنان مجبورند زیر توپ بزنند، با آنها بدوی! چون اگر تاکتیک باشد داور هم می تواند براساس تاکتیک جاگیری مناسب داشته باشد و آن زمان ناچار بودم که بدنم را آماده کنم و به این هدف هم رسیدم. اما با عدم حمایت مسئولین وقت به این نتیجه رسیدم که داوری را کنار بگذارم و حتی با برخی صحبت کردم که آن زمان مسئول هم بودند!

سومانیوز: یعنی انگیزه پیشرفت خودتان را از دست دادید؟

حاج ملک: بله انگیزه خود را برای داوری از دست داده بودم و دلیلی برای ادامه کار پیدا نمی کردم اما وقتی می دیدم که من دارم بسیار خوب کار می کنم، اما آن کسی که استحقاقش را ندارد، پیشرفت می کند بسیار برایم ناراحت کننده بود. متاسفانه این بدعت در داوری استان گیلان و خیلی از شهرهای دیگر بجز چند شهر در جریان است.

سومانیوز: در این باره با کسی صحبتی نداشتید؟

حاج ملک: اتفاقاً با مسئول وقت داوری استان صحبت کردم، به ایشان گفتم که می خواهم کناره گیری کنم اما ایشان معتقد بودند که با این بدن و استعداد نباید این کار را بکنم. اما به ایشان گفتم که فایده ایی ندارد و ایشان به من گفتند، می خواهند در ورزشگاه عضدی یک بازی به من بدهند. شما برای فجر قدس داوری کن تا مورد سنجش قرار بگیرید و مرا برای داوری در بازی امید جوانان تشویق کردند. از نظر خودم و خیلی ها عالی کار کردم. البته برای خودم که عادی بود.

متاسفانه زمان داوری در رشت در جایگاه ویژه بجای اینکه راهنمایی کنند و از تجربیاتشان بگویند فقط منتظرند تا اشتباهات داور وسط را بیابند. همان مسئول وقت به من گفت از داوری تو بسیار تعریف شنیده ام. حتی بسیاری از منتقدان که دوست نداشتند!!! بعد از آن هم در بازی های متععدی مورد سنجش گرفتم که خدا رو شکر بسیار موفقیت آمیز بود.

سومانیوز: آیا همچنان بی انگیزه بودید یا روال تغییر کرد؟

حاج ملک: خیر به این باور رسیدم که فردی مثل من حتما باید ادامه دهد و خود را ثابت کند و این سد را بشکند. مدتی در لیگ سه خیلی خوب کار کردم و در لیگ دو نیز همه ناظران تعریف می کردند. البته پیگیری های خود من نیز بسیار کارساز بود.

سوما نیوز: چه خاطره ای از آن دوران پرفراز و نشیب زندگی ورزشی خود دارید؟

حاج ملک: به یاد دارم سال ۸۹ یا ۸۸ نزد آقای عنایت رفتم و با جدیت درخواست کردم که در بازی نیروی زمینی و آریانای کیش فردا داور هستم و می خواهم به دیدن بازی من بیایید، یک داور باید جسارت بالایی برای این درخواست داشته باشد که با شجاعت تمام این راگفتم و از همه لحاظ خود را در اوج می دیدم و با وجود بهانه های زیاد وعده دادند که می آیند. حتی نزد آقای عبدی رفتم و از ایشان خواستم که آقای عنایت را بفرستند برای دیدن بازی. در بازی های حساس ناظران را می فرستادند که البته خود ایشان نیامدند اما ناظر را فرستادند. من در آن بازی خیلی خوب کار کردم ولی باز هم داوری لیگ یک را به من نمی دادند و این برای من آزار دهنده بود. همان روزها کسی از شیراز آمد و داوری لیگ یک را گرفت و رفت! بعد از آن آقای عسکری و بعد از آن آقای قاسم پور رئیس شدند.

در این زمان البته مسائلی نیز در هیئت فوتبال گیلان به وجود آمد که قصد ورود به آن را ندارم. متاسفانه مسایل موجود در مسئولیت وقت هیئت فوتبال گیلان سبب بروز مشکلات فراوانی شد و عملا موضوعات داوری در استان ما در آن سال به بطالت گذشت. وقتی یه صورت پله به پله کار می کنی و بالا می روی انتظار داری سال بعد یک پله بالاتر بروی اما در آن سال وضعیت ما به همان صورت باقی ماند!!!

سوما نیوز: با مجموع اتفاقات چه سالی اولین تجربه داوری در لیگ یک را داشتید؟

حاج ملک: آقای عسکری در کلاس داوری ملی با من ملاقات کردند و از من در لیگ یک در رشت تست گرفتند و در نتیجه اولین داوری من در لیگ یک در سال ۸۹ اتفاق افتاد. با مشکلات فراوانی به محل برگزاری مسابقه رسیدم.

سومانیوز: کدام مسابقه لیگ یک به شما رسید؟

حاج ملک: شهرداری اراک در مقابل اتکا گرگان. به خاطر دارم که مربی شهرداری آقای دست نشان بودند و آن بازی هم پخش مستقیم استانی بود. به باور من داوری خودم فوق العاده بود و دو ناظر خوب هم برای من حضور داشتند.

سومانیوز: به سراغ  لیگ برتر برویم، از چه فصلی به عنوان داور حضور داشتید؟

حاج ملک: سه فصل پیش بود که در ابتدا به عنوان داور چهام حضور داشتم و سپس در فصل بعدی توانستم در ۴ دیدار لیگ برتر قضاوت کنم. تا اینکه در فصل گذشته داوری ۷ دیدار به من رسید که خوشبختانه موفقیت آمیز طی شد. اما در فصل گذشته به حقم نرسیدم. در این فصل نیز بازی های پخش زنده سراسری نیز داشته ام که نشان از میزان حساسیت بازی هاست.

سومانیوز: ورود شما در حوزه بین المللی چگونه خواهد؟

حاج ملک: در این باره مسایل زیادی قابل طرح است. اما نا امید نیستم چرا که توانایی زیادی دارم.

 

سوما نیوز: با توجه به تجاربی که به دست آورده اید، آیا بازی خاصی را جهت قضاوت مدنظر دارید؟

حاج ملک: بله قطعا، از همین تریبون رسماً اعلام می نمایم که آمادگی لازم جهت قضاوت در بازی برگشت بین دو تیم پرسپولیس و استقلال را دارم.

سومانیوز: بسیار عالی …! / در ارتباط با وضعیت شغلی خود بفرمایید؟ شرایط کاری رضایتتان را جلب می کند؟

حاج ملک: من به مدت ۸ سال در شرکت پگاه گیلان کار کردم. و زمانی که پگاه ۳۰ تیم در ایران داشت، تمامی تیم هایش برچیده شد و فقط یک داور به نام حمید حاج ملک داشت. هنوز هم سابقه من برای پگاه گیلان است و من دو سال آخر در آنجا استخدام بودم و وضعیت حقوقی من خوب بود. اما از نظر تمرینی و روحی راضی نبودم. به این دلیل که نمی توانستم راحت برای تمرین و داوری بروم. هم اکنون نیز در آتش نشانی شهرداری صومعه سرا مشغول کار هستم، اما قراردادم رسمی نیست.

سومانیوز: از شهرداری صومعه سرا چه توقعی دارید؟

حاج ملک: چرا شهرداری صومعه سرا قرارداد ورزشکارانی همچون مرا رسمی نمی کند و به صورت رسمی قرارداد نمی بندد. چرا امثال من که ورزشکار هستند نباید استخدام شوند؟ من هم یک ورزشکارم و هر روز توانمند نیستم. امکان دارد در آینده مساله ایی برایم پیش بیاید و من شرمنده خانواده ام شوم و جواب این همه سال دویدن را با شرمندگی بدهم. جا دارد اینجا از همسرم تشکر کنم که در تمامی شرایط در کنار من بودند. آنهم با کمترین توقع! در جریانید که  به دلیل هزینه های زیاد برخلاف سابق نمی توان چندان به گردش و تفریح رفت و حقیقتاً این حقوق کفاف زندگی مرا نمی دهد.

سوما نیوز: از مسئولان شهرستانی چه انتظاری دارید؟

حاج ملک: در شهرما زیاد به ورزشکاران بهایی داده نمی شود، ورزش مخصوص سن خاصی است و همچنین داوری! از فدراسیون تا به پایین کسی حمایت نمی کند. من انتظار دارم که با وجود آقای دلخوش نماینده پرتلاش شهرستان و شهردار جدید صومعه سرا، همچنین آقای مسعود رهنما که مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان هستند کاری از پیش ببرم اما متاسفانه شرایط به گونه ای دیگر است! شاید تنها با تذکر و گفتن های پی در پی کاری انجام دهند.

من از شما حمایت می خواهم، نامه ایی به استاندار بنویسید و موقعیت ورزشی من را شرح دهید تا  از استانداری به شهرداری صومعه سرا نامه ایی فرستاده شود که با این فرد قراردادی نوشته شود که حداقل از نظر مالی تامین باشم. با حقوق فعلی و  با مشکلاتی که در زندگی است، با حداقل ها درحال گذران زندگی هستم و هیچ حمایتی اعم از خرید لباس و کفش ورزشی از طرف فدراسیون وجود ندارد. حتی دریغ از پرداخت حقوق به موقع!!!

سوما نیوز:  وضیعت آتشنشانی شهرداری صومعه سرا را مطلوب می دانید؟

حاج ملک: ماشین های ما همه قدیمی هستند اما آخرین ماشین واردشده به صومعه سرا بسیار خوب است. اما ماشین مدرن میخواهیم، چون برخی کوچه ها  باریک هستند. از سویی دیگر به ما نگاه کارشناسی نمی شود و باید نسبت به ساختار شهری امکانات در اختیار گیرد و یک ماشین بزرگ الزاما ماشین خوبی نیست. باید برای تهیه لباس و امکانات هزینه مناسبی مطابق استانداردها شود تا متوجه ضرر نشویم. گاهی کارکنان با هزینه شخصی برای خود لباس و امکانات می خرند. این نشان دهنده این است که که پرسنل عاشق کار خود هستند و نباید این ذوق از بین برود.

سوما نیوز: و اما کلام آخر

حاج ملک: در اینجا اجازه می خواهم تا نکته ای را بیان کنم: در حقیقت باید بگویم که من داوری را با اساتید عزیزم حسن مجیدیان و مسعود فلاح شروع کردم و هر دو در استان برای من زحمت کشیدند. آقای قاسمپور بعد از آقای فلاح رئیس کمیته داوران گیلان شد و در یک دوره ای بعد از آقای عنایت آقای عسگری جانشینش در کمیته داوران ایران شد که خیلی به من کمک کردند. اولین مربی فوتبال من آقای حبیب جنگلی – آقای حمید عرب و آقای اسفند موجودی نیا بودند که زحمات زیادی برایم کشیدند. ضمنا در حال حاضر مربی تمرین دهنده من آقای سید مهدی آقازاده هستند.

لازم است که تا یادم نرفته از شهردار وقت صومعه سرا و پرسنل شهرداری و همکاران و مسئول آتشنشانی شهر و همچنین روسای قبلی و فعلی اداره ورزش شهر و هیات فوتبال استان آقای الماسخاله و …. همه کسایی که برای من زحمت کشیدند تا به اینجا برسم علی الخصوص مادر عزیزم تشکر و قدردانی کنم.

در پایان نیز از رسانه خبری تحلیلی سومانیوز و اعضای شورای تحریریه بخاطر این جلسه مجدد تشکر می کنم و امیدوارم مسئولان نسبت به حرفای بنده حساس شوند و راهی جهت حل مشکلات بیابند زیرا جوانان بسیار با استعدادی در شهرستان جهت رشد و پیشرفت وجود دارد که نباید بیش از این فرصت سوزی کرد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumanews.ir/?p=11065

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: