آفتاب یزد تعطیل شد! + نگاه ما

آفتاب یزد یک نشریه روزانه وابسته به جریان اصلاح طلبی بود که همچون دیگر رسانه های مکتوب و غیر مکتوب هم اندیش در دولت های قبلی منطبق بر فکری خود قلم مثبت می نگاشت و در دولت های حریلت مقابل یک نشریه صد درصد انتقادی بود”.

اگر چه می توان گفت: یکی از دلایلی تعطیلی روزنامه های سراسر و نشریات استانی و شهرستانی در کشورمان به صورت صد درصد به گرانی کاغذ و هزینه های چاپ و توزیع و … مربوط است اما هر نشریه ی سراسری هنگام تعطیلی این اقدام را متوجه موضوع دیگری می کند.

انتظار می رود معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد و حوزه مدیر کلی مطبوعات درباره تعطیلی روزنامه های کشوری و استانی اطلاع رسانی درست و حرفه ای انجام داده و افکار عمومی را آگاه سازد.

به خاطر دارم، قبل از دوره ویروس فراگیر “کرونا” مدیر تعاونی مطبوعات کشور در رشت اعلام کرده بود: در حال حاضر “اواسط دهه ۹۰” –  ۷۶ درصد مطبوعاتی که منتشر می شود به علت اخبار تکراری، غیر موثر و یا وابستگی های حزبی و جناحی برگشتی است و به صورت خمیر کاغذ در می آید و ۱۴ درصد بقیه هم به صورت سنتی و عادات حامیان در مرکز کشور و استان ها خریداری می شود.

چنانچه بخواهیم به این سخن مسئول تعاونی مطبوعات وقت اتکا و اعتنا کنیم، از اولین روز شیوع کرونا و همزمان با آن عدم امکان فعالیت های رسانه های کاغذی و بی رغبتی سنتی مردم به خرید و مطالعه نشریات مکتوب و مهم تر از آن ظهور گسترده رسانه های مجازی و افزایش بی حد و بدون کنترل پایگاههای خبری در سراسر کشور این دسته از رسانه ها محکوم به تعطیلی بوده و خواهند بود.

زمانی که در انگلیس و یا آمریکا “پیامد گسترش خبرگزاری ها و سایت های خبری” امکان فعالیت نشریات کاغذی با تیراژ چند میلیون نسخه دچار رکود شدید شده یا تغییر وضعیت داده اند، در کشور ما که مردم عادت زیادی به مطالعه ندارند، جایی برای مطبوعات نیست و نخواهد بود.

گفته می شود، روزنامه آفتاب یزد اعلام کرده است، دلیل تعطیلی این نشریه روزانه “بی توجهی مسئولان به رسانه و پیام های آن و بی اثر بودن فعالیت ها است!

***
مدیر مسئول روزنامه آفتاب یزد از تعطیلی این روزنامه در سال جدید خبر داد و گفت: رسانه باید موثر باشد، وقتی با وجود هشدارها و گزارش هایی که برای مدیران و وزیران فرستادیم و پاسخی دریافت نکردیم یعنی موثر نبودیم. بنابراین تصمیم گرفتیم روزنامه آفتاب یزد را تعطیل کنیم تا شرمنده مردم و شهدا در آن دنیا نباشیم.

منصور مظفری مدیرمسئول روزنامه آفتاب یزد در گفت و گو با شفقنا رسانه از تعطیلی این روزنامه در سال جدید خبر داد و در بیان دلایل آن گفت: در سال ۱۴۰۲ چندین مطالبه مردمی را با وزیران و مدیران مطرح کردیم و بعضاً به تخلفاتی اشاره کردیم که در برخی از نهادها صورت می گیرد.

از جمله؛ انحراف در بخشی از نهضت ملی مسکن، تجاوز به عرصه های منابع ملی و دولتی، آلودگی های محیط زیستی توسط شرکت های معدنی بزرگ، لاکچری سازی در نهضت ملی مسکن، چای سنواتی، سرمایه گذاری های دو خودروساز در خارج از کشور، سرنوشت این سرمایه گذاری ها و… که هیچ پاسخی دریافت نکردیم. وی می گوید: با وجود عدم پاسخگویی مدیران و وزیران، ما همه گزارش ها را به معاون اول رئیس جمهور فرستادیم و رونوشتی هم برای دادستان کل کشور ارسال کردیم. در این میان معاون اول رئیس جمهور به وزیران نامه داد که باید پاسخگو باشند ولی متاسفانه پاسخی ندیدم.

قضاوت با مخاطبان است و اگر نظری در این باره دارید، آماده انتشار آن در همین فضا هستیم، ناگفته نماند که با این نظر مدیرمسئول آفتاب یزد که مسئولان در تهران و استان ها حرف شنوی و اغلب مدیران توانایی لازم را ندارند کاملا موافقیم و باید در سال جدید در این خصوص “تغییر مدیران و اصلاح شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی” انقلابی به پا شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=10901

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: