یکشنبه, 01 ارديبهشت 1398

نوار کناری

شناسه خبر:2262
به قلم احمدرضا روح اله زاد؛

تقویت مناسبات یا تلاش برای ایجاد قطب بندی در ایران

 • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه امروز دوشنبه وارد تهران شد. قرار است در این سفر روابط ایران و فرانسه، ایران و اتحادیه اروپا، تحولات منطقه ای و دستور کار سفر آقای مکرون رئیس جمهور فرانسه به تهران مورد گفتگو قرار گیرد.

آنچه برحساسیت سفر آقای لودریان افزوده است؛ گزارش ها درباره ماموریتی است که امریکا بر عهده شرکای اروپایی اش درباره توافق هسته ای و توان دفاع موشکی ایران نهاده است. گزارش هایی که اظهارات رئیس جمهور فرانسه مبنی بر ضرورت مذاکره با ایران در باره موشک های بالستیک و مسائل منطقه ای به عنوان توافق مکمل توافق هسته ای در حاشیه اجلاس سازمان ملل متحد در شهریور ماه و اظهارات لودریان در آستانه سفر به ایران حساسیت ها را بسیار تشدید کرده است.

آقای لودریان سه شنبه گذشته در مسکو گفت: "جاه طلبی ایران برای تقویت توانمندی های موشکی و قدرت دفاعی خود موجب نگرانی ما است" و تاکید کرد؛ "روز دوشنبه در تهران درباره این موضوع با مقامات ایران گفتگو خواهم کرد." وی همچنین در مصاحبه با نشریه فرانسوی ژورنال دودیمانش گفت: "برنامه موشک های بالستیک ایران با برد چندین هزار کیلومتر با قطعنامه های سازمان ملل سازگار نیستند و فراتر از نیاز تهران به دفاع از مرزهای خود است! اگر ایران به این نگرانی ها توجه نکند امکان دارد تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال شود."

درباره حضور وزیر خارجه فرانسه در تهران به چند نکته اشاره می شود:

- سفر وی به عنوان تمهید سفر آقای امانوئل مکرون به تهران در آینده نزدیک است. سفر مکرون به عنوان رئیس یک دولت قدرتمند اقتصادی و سیاسی اروپا به ایران می تواند یک دستآورد مهم سیاسی برای دولت آقای روحانی محسوب شود.

- لودریان در این سفر بسیاری توافقات و پروتکل های دوجانبه در حوزه های مختلف را که نیاز به امضا دو رئیس جمهور دارد با بخش های مختلف ایران مورد گفتگو قرار می دهد.

- البته سفر مکرون به تهران برای دولت فرانسه هم یک دستآورد بسیار مهم سیاسی محسوب می شود. فرانسه تلاش دارد پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در رقابت برای رهبری این اتحادیه از آلمان قدرتمند عقب نماند. بر این اساس سفر به ایران و تلاش برای رسیدن به توافقاتی، خصوصا در حوزه جنگ با تروریسم که ایران در آن نقش فعالی داشته و دارد؛ یک نتیجه عالی برای مکرون محسوب می شود. اساسا امنیت اروپا بنوعی با تحولات سوریه و عراق وابسته است. با حذف تروریسم در عراق و لبنان و محاصره تروریست ها در مناطق خاصی از سوریه  کشورهای اروپا هم تا حد زیادی از فشار پدیده آوارگان آسوده شده اند و هم عملیات های تروریستی در این اتحادیه کاهش قابل ملاحظه ای یافته است. اروپا از این جهت مدیون و مرهون ایران است.

- ایران و فرانسه دو دسته از اهداف متعارض را دنبال می کنند:
1- ایران اعلام کرده است در این سفر و سفر احتمالی آقای مکرون خواستار پایبندی فرانسه به توافق هسته ای با تاکید بر عدم گفتگوی مجدد بر روی آن است.
2- ایران از فرانسه انتظار دارد به عنوان یکی از قطب های اروپای غربی برای حفظ توافق هسته ای در صورت خروج امریکا از آن؛ تلاش کند و بنوعی ضرر وارده به ایران از اقدام امریکا را اروپا جبران کند.
3- ایران تاکید دارد اتحادیه اروپا با ایجاد بانک های خاص و مستقل که گردش مالی آن تنها واحد پولی اروپا یعنی یورو باشد، فشار بر ایران را کاهش دهد. این مساله می تواند زمینه همکاری مناسب ایران و اروپا را خصوصا در ابعاد اقتصادی فراهم آورد.

- در مقابل؛ اروپا در پی آن است توافق هسته ای حفظ شود اما درباره برنامه موشکی ایران گفتگویی آغاز شود. البته گفتگو در باره توان دفاعی ایران از خطوط قرمز ایران محسوب می شود و بسیار بعید است ایران گفتگو در باره برنامه موشکی خود را بپذیرد.

- در زمینه تولید سلاح های کلاسیک و متعارف هیچ معاهده ای در سطح بین الملل وجود ندارد. به همین دلیل اصرار غرب بر این مساله تردید ها را در ایران افزایش داده است که چرا غرب به دنبال تحدید ایران است؟ حال آنکه بر اساس توافق هسته ای می بایست همه محدودیت ها برداشته شود و روابط با ایران در یک چارچوب متعارف تعریف شود؟ قبل از توافق هسته ای غرب به بهانه NPT می کوشید رفتار ایران را محدود ساخته و ضمانت هایی از ایران دریافت کند اما درخواست برای گفتگوهای کنونی در باره سلاح های متعارف است و نه غیر متعارف! غرب با این درخواست عملا رفتار خصمانه خود با ایران را باز تولید می کند و این رفتار در ایران، حساسیت آفرین است.

- اظهارات خارج از عرف دیپلماتیک لودریان در آستانه سفرش به ایران را برخی از تحلیلگران با هدف کاهش فشار لابی های صهیونیستی بر دولت آقای مکرون ارزیابی می کنند البته بر این نکته نیز تاکید دارند که اساسا جریان سلطه به رهبری امریکا و دولت های استعماری اروپا تلاش دارند نوعی قطب بندی در صحنه سیاسی و اجتماعی ایران ایجاد کنند. استقبال از نماینده دولتی که رسما با ادبیات تهاجمی و بنوعی تحقیر آمیز به تهران سفر می کند، بی تردید حساسیت های زیادی را در جامعه ایرانی ایجاد می کند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

 • کرامت سلیمی

  متن زیر را در پاسخ به سوال یک استاد دانشگاه علوم سیاسی در باره سرنوشت برجام برایشان فرستادم.  سوالی اساسی پرسیده اید که پاسخ به ان نه کار اسانیست و نه محیط فضای مجازی این امکان را می دهد که بتوان با فکر راحت هر حقیقتی را بیان کرد و طبعا" حذف حقایق و واقعیات باعث انحراف بحث و به بیراهه کشانده شدن ان ودر نهایت نتیجه گیری های نادرست می شود.

  شما به عنوان یک استاد دانشگاه و یک فرد واقف و اگاه قطعا"مسائل سیاسی جهان را بررسی و رصد می کنید .

  اگر دقت نماییم تقریبا" تمامی کشورهای جهان نسبت به مسئله برجام حساسیت نشان می دهند حتی کشور افریقایی که در همین اواخر در کشور اتیوپی نشستی برگزار کردند و خواستار عدم خروج امریکا از برچام شدند.

  و در این میان هیچ کشوری به اندازه روسیه نگران نبست.چرا؟

  بعد از جنگ جهانی دوم و انجام ازمایش و بمباران به اصطلاح اتمی ژاپن توسط امریکا (سال 1945) 4 سال بعد (سال 1949) شوروی نیز ظاهرا" موفق به انجام ازمایش هسته ای و

  دستیابی به این سلاحها شد. انهم کشوری که به کلی نابود شده بود و هنوز در گیر جنگ با المان و همینطور چنگ داخلی بود. و این خود جای سوال دارد.

  ذکر این نکته نیز ضروریست که درطی جنگ جهانی دوم دولت امریکا اسلحه و تجهیزات نظامی و آذوقه سربازان شوروی را برای جنگ با المان تامین می کرد.

  اگر با دید روانشناسی به مسئله قدرت نگاه کنیم جواب خیلی از سوالات معلوم خواهد شد.

  در طی چنگ جهانی دوم پایگاه دریایی پرل هاربور را که در اقیانوس ارام قرار داشت ودر کنترل بخشی از نطامیان بود و مستقل از تصمیمات دولت امریکا عمل می کردند به عنوان یک رقیب جدی دولت مرکزی امریکا را ازار می دادند و به ناچار دولت امریکا به هر طریقی که بود این پایگاه دریایی را بمباران و نابود کردو ان را به ژاپن نسبت داد و به این طریق با یک تیر دو نشان زد. هم از دست رقیب راحت شد و هم به بهانه حمله ژاپنیها وارد چنگ با ژاپن شد.و با بمباران ظاهرا" اتمی کنترل این کشور را در دست گرفت و با القای وحشت از سلاح اتمی و ترساندن سایر ملتها ، دولتهایی دست نشانده بر سر کار اورد.

  جالب است که چند روز قبل از بمباران ظاهرا" اتمی هیروشیما روزولت رییس جمهور امریکا نیز در گذشت و به نظر می رسد که رزولت نیز یکی از قربانیان جنگ قدرت در دولت امریکا بوده است.

  در همه جای دنیا نظامیان به صورت دولت پنهان عمل می کنند . که البته کنترل بعضی از انها از دست دولت امریکا خارج شده است و ان طور که منافعشان اقتضا کند عمل می کنند.


  تقریبا" تمامی ارتشهای دنیا از پنتاگون دستور می گیرند و در واقع چیزی که به عنوان 7000 پایگاه نظامی امریکا عنوان می شود همین ارتشها و مکانهای نظامیست که در حدود 200 کشور چهان پراکنده اند و اسلحه و سیستمهای مخابراتی و سایر امکانات را در اختیارشان قرار می دهد.و درجه اهمیتشان برحسب موقعیت جغرافیایی فرق می کند و با کمک همین ارتشها امریکا قادر است در هر منطقه ای که اراده کند جنگ و درگیری ایجاد نماید.
  یکی از مهمترین ارتشهایی که امریکا بوجود اورد ارتش شوروی بود که در ظاهر نقش رقیب اتمی امریکا را بازی می کرد اما عملا" یک ببر کاغذی بود که امریکا برای پیشبرد نقشه ها و سیاستهایش ان را به کار می گرفت. به عنوان مثال امریکا در سال 1949 با انجام یک ازمایش ظاهرا" اتمی شوروی را به عنوان یک ابرقدرت قلمداد کرد و در طی جنگهای کره (1949-1953) و
  ویتنام (1955-1975) وقتی با اعتراض مردم امریکا روبرو شد که چرا باید سربازان امریکا در کره ویتنام کشته شوند و چرا امریکا علیه این دو کشور از سلاحهای اتمی استفاده نمی کند توجیه دولت امریکا برای مردمش این بود که کشورهای کره و ویتنام تحت حمایت شوروی و چین هستند و اگر امریکا از سلاح اتمی استفاده نماید شوروی و چین نیز از سلاح اتمی استفاده خواهد کرد و چاره ای جز استفاده از سربازان امریکایی و سلاحهای متعارف ندارند. بعد ها افرادی در امریکا با روشهای مختلف فاش نمودند که امریکا در ویتنام و کره و جاهای دیگر افراد خودش را از بین می برد که نمونه اش ساخت فیلمهایی همچون رامبو در ویتنام و رامبو در افغانستان و همینطور فیلم عملیات مرداب می باشد.


  حتی سیاستمدارانی نیز بودند که تصورشان این بود شوروی واقعا" ابرقدرت و رقیب امریکاست و سعی نمودند با کمک شوروی در کشورشان تغییراتی بوجود اورند.
  به عنوان مثال در ایران در سال 1953 میلادی مصدق سعی کرد با شوروی پیمان نظامی ببندد و حتی بتواند زمینه دسترسی شوروی به اقیانوس هند را که خواسته تاریخی این کشور از زمان پطر کبیر بود فراهم کند ،اما مصدق غافل از همه جا با کودتای نظامی زاهدی که ارتش را کنترل می کرد روبرو شد و دولت مصدق برکنار و خود مصدق هم دستگیر و زندانی گردید.و در شوروی نیز استالین درگذشت و نیکیتا خروشچف به قدرت رسید و از زمان خروشچف سیاستهای استالین به باد انتقاد گرفته شد.
  ( یکبار ایت الله خامنه ای نیز در نشستی با افراد به موضوع فریب خوردن و در دام امریکاییها افتادن مصدق تلویحا" اشاره فرمودند)

  ویا نخست وزیر فقید کنگو پاتریس لومومبا وقتی در سال 1960 با انتخابات به نخست وزیری رسید به دلیل سیاستهایی که در مورد معادن کنگو در پیش گرفت ،دولتهای امریکا و بلژیک با وی به مخالفت برخاستند و ارتش کنگو به فرماندهی ژنرال موبوتو سه سه سکو و سرهنگ موسی چومبه در تعدادی از استانهای کنگو اعلام خودمختاری کردند و با مخالفت به لومومبا برخاستند و خواستار استعفای وی شدند و در سایر نقاط کشور نیز هرج و مرج ایجاد کردند.و لومومبا نیز با تصور ابرقدرت و رقیب امریکا بودن شوروی به این کشور متوسل شد و خواستار دخالت شوروی در کنگو شد. اما شوروی هیچ اقدامی نکرد و پاتریس لومومبا با درخواست لئوپولد دوم پادشاه بلژیک توسط سرهنگ موسی چومبه بازداشت و تیرباران شد. فیلم غازهای وحشی تا حدود زیادی قضیه دوران پاتریس لومومباست.
  و همینطور ذوالفقارعلی بوتو در پاکستان که توسط فرمانده ارتش ژنرال ضیا ء الحق برکنار و اعدام شد.
  و یا در شیلی در اوایل دهه 70 میلادی سالوادور النده به سوی شوروی گرایش پیدا کرد و اقدام به ملی کردن صنایع و معادن شیلی به نفع مردم نمود اما تقریبا" با وضعیتی مشابه لومومبا با کودتای فرمانده ارتش ژنرال پینوشه و بمباران کاخ ریاست جمهوری کشته شد.

  و به عنوان اخرین مثال در کامبوج ژنرال لون نول علیه سیهانوک دست به کودتا زد اما سیهانوک موفق به فرار از کشور شد که ابتدا به چین پناهنده شد اما سریعا" جهت باد را تشخیص داد و به امریکا پناهنده شد تا جان خود و خانواده اش را نجات دهد.


  حتی گاهی برای رد گم کردن ملتها عملیاتهای کنترل شده ای بر علیه امریکا و یا کشورهای طرفدار آن صورت می گیرد و با تغییرات جزئی ان را یک حرکت مردمی وانمود می کنند. مثل کوبا و نیکاراگوا و ....

  قصدم از ذکر مثالهای فوق بیان نقش پنهان ارتشها در ساختار قدرت کشورهاست که در ظاهر نخست وزیر یا رییس جمهور کشور را اداره می کنند اما عملا" نظامیان در پشت پرده دولت پنهان را تشکیل داده و ان چیزی را که به انها از طرف امریکا دیکته شده است و یا منافعشان در ان است را نظارت و اجرا می کنند و مهم نیست که ان کشور در کدام منطقه از جهان باشد.

  برجام دنیا را با وضعیت جدید و حتی خطرناکی روبرو کرده است.

  چنانچه امریکا برجام را نپذیرد و از ان خارج شود دست امریکا در نداشتن سلاحی به نام بمب اتمی رو خواهد شد یعنی اینکه دیگر امریکا یک ابرقدرت بلامنازع و تعیین کننده خط مشی سیاسی و اقتصادی در جهان نخواهد بود و و علاوه بر اینکه دنیا دارای قطبهای قدرت جدیدی از نظرنظامی و اقتصادی خواهد شد امریکا نه تنها از نظر نظامی دیگر وجهه یک ابر قدرت را نخواهد داشت بلکه این کشور دچار فروپاشی شده و حتی به دهها ایالت تجزیه خواهد شد و به احتمال زیاد جنگ داخلی در امریکا و خیلی از کشورها صورت خواهد گرفت. چیزی که ترامپ به نوعی دیگر به ان اعتراف و اذعان کرده است. ترامپ اعلام کرد که پذیرش برچام منجر به سقوط اقتصاد امریکا خواهد شد. هر چند دولت امریکا سعی می کند با سیاستهای پیشگیرانه مانند جلوگیری از ورود مهاجران و حتی کشیدن دیوار در مرزهای خود با کشورهایی مثل مکزیک و ائتلاف قدرت با کشورهایی دیگر جلوی سقوط خود را بگیرد و در عین حال با رواج پدیده هایی همچون گسترش تروریسم و ایجاد جنگهای نیابتی در کشورهای دیگر مخصوسا" کشورهای اسیایی و افریقایی ارتشهای انها را تضعیف و یا نابود سازد که در عمل سالهاست کشورهای زیادی را در مناطق مختلف با تروریسم و جنگهای نیابتی مشغول کرده است و حالا معلوم می شوذ چرا بعد از جنگ جهانی دوم دنیا روی ارامش ندید و مدام با جنگهایی مثل چنگ ویتنام، جنگ کره ، جنگهای خاور میانه ،جنگهای منطقه ای و قبیله ای در افریقا و جنوب شرقی اسیا ، منطقه قفقاز ، بالکان و حوزه دانوب و ..... روبرو شد.


  با فروپاشی امریکا روسیه نیز دچار وضعیتی بد تر از امریکا خواهد شد و ممکن است علاوه بر تجزیه و جنگ داخلی همانند زمان جنگ جهانی دوم در این کشور قحطی رخ دهد و ده ها میلیون نفر از گرسنگی بمیرند. قدرت و بقای روسیه وابسته به این است که امریکا در دنیا وجهه یک ابرقدرت را داشته باشد و روسیه نیز یک ابرقدرت دارای سلاحهای هسته ای وانمود شود. ودلیل نگرانی روسیه از عدم پذیرش برجام این موضوع می باشد.

  در سالهای اخیر ولادیمیر پوتین دو بار به ایران سفر نمود و هر بار در ابتدا مستقیما" به حضور ایت الله خامنه ای رفتند و به نظر می رسد اقای پوتین با این کار در واقع تلاش نمودند مقامات سیاسی و نظامی ایران را به مصالحه و نرمش در مقابل امریکا وادار نمایند و حتی بعد از اولین سفر پوتین به دستور اقای پوتین سامانه موشکی s-300 نیز در اختیار ایران قرار گرفت تا دل مقامات ایرانی را بدست اورند و انها را ترغیب به تغییراتی در برجام نمایند و همین موضوع نشان می دهد که تمام تلاش روسیه ان است که ایران و امریکا از برجام خارج نشوند چون منجر به فروپاشی کشور روسیه خواهد شد.
  البته این سفر اقای پوتین نگرانی و حساسیت کشورهایی از جمله ترکیه و عربستان را به دنبال داشت و حتی در اولین سفر اقای پوتین
  و هنگام حضور ایشان در ایران کشور ترکیه یک جت جنگی روسیه را در مرز سوریه و ترکیه سرنگون کرد و با این کار به روسیه پیام داد که اگر در صدد افزایش قدرت نظامی و نفوذ ایران در منطقه باشد ترکیه تلافی خواهد کرد و روسیه هم هیچ غلطی نمی تواند بکند و عملا" هم دیدیم که روسیه در مقابل سقوط جت جنگی اش توسط ترکیه و رجز خوانی مقامات ترکیه و رفتارهای تحقیرامیز با روسیه ،در مورد این موضوع نتوانست هیچ اقدامی انجام دهد.
  چیزی که جالب است این است که روسیه قرار است سامانه های موشکی پیشرفته تر s-400 را به ترکیه ، عربستان ،قطرو... بدهد و جدیدا" نیز اعلام کرده است حاضر است این سامانه موشکی s-400 را به امریکا هم بدهد. در صورتی که امریکا مدعیست سامانه های موشکی پاتریوت و لیزری دارد که بنا به ادعای خودشان قادرند حتی موشکها را هدف قرار دهند و این موضوع نشان می دهد ادعاهای امریکا در باره قابلیت سلاح هایش پوچ و واهیست و ان چیزی که خود را نشان می دهد نیست.

  چنانجه امریکا برجام را بپذیرد باعث ظهور قدرتهایی به نام ایران ، کره شمالی و چند کشور دیگر خواهد شد که کاملا" مشهود است ایران عملا" بر کشورهای عراق ، سوریه و لبنان مسلط شده و ممکن است بزودی بر کشورهای یمن و عربستان نیز مسلط شود و این موضوع عرصه را بر کشور امریکا در مورد نفت و قدرت نمایی در منطقه خاورمیانه تنگ خواهد کرد و نقش امریکا در معادلات قدرت در جهان کم رنگ خواهد شد.
  کره شمالی نیز قدرت جدیدی خواهد شد که مقامات ان با در سر پروراندن سودای متحد کردن دو کره و البته با کنترل کشور کره جنوبی توسط کره شمالی جنگ راه خواهند انداخت و به تصور خودشان ژاپن را هم تحت کنترل خود خواهند گرفت.

  دلیلی که امریکا خواستار تغییراتی در برجام است این است که پذیرش یا عدم پذیرش برجام با شرایط فعلی برای امریکا تفاوتی ندارد وباعث تضعیف امریکا از هر نظر خواهد شد و موقعیت امریکا را به عنوان یک ابرقدرت به خطر خواهد انداخت. همانطور که یکی از مقامات امریکایی جدیدا" اعلام کرد که ایران در حال تغییر نقشه خاورمیانه است.

  چیزی که به نظر می رسد این است که امریکا سعی دارد با افزایش قیمتها و گسترش فقر و بیکاری و ایجاد اشوب و ناآرامی در ایران در جهت سقوط نظام ایران حرکت کند که تا به حال ناموفق بوده است و از این نظر دیگر امیدی به این پروژه ندارد .
  ممکن است امریکا در صدد رواج قحطی و گرسنگی در خیلی از کشورها باشد و از این طریق بتواند برتری خود را حفظ نماید.

  ودر نهایت ممکن است امریکا دست به اقدامات جنون امیز زده و عملیاتهای نظامی را بر علیه کشورهایی مثل ایران و کره شمالی در مقیاس وسیع انجام دهد.

  اما مشکل امریکا دراجرای این پروژه این است که در صورت اقدام نظامی ،مقامات کشورهای مورد تهدید مسئله دروغ بودن سلاح اتمی و خیالی بودن ان را فاش خواهند کردو به فروپاشی امریکا از درون و نابودی این کشور منجر خواهد شد.همانطور که بارها مقاماتی در کشورمان مخصوصا" در میان نظامیان در لفافه با بیان عباراتی مثل امریکا دیگر ابرقدرت نیست و عباراتی از این دست به امریکا فهمانده اند که امریکا چیزی به عنوان سلاح اتمی ندارد.


  شاید ان چیزی که درحدود 75 سال پیش از طرف بعضی از دانشمندان غربی مطرح می شد که جنگ جهانی چهارم با چوب و چماق خواهد بود پیش بینی همین شرایط فعلیست که ممکن است به نابودی خیلی از انسانها ، صنایع و کارخانه ها و در کل تمدن فعلی بشری منجر شود . چیزی که اقای پوتین نیز در یک نشست خبری در پاسخ به یک شهروند روسی که چرا روسیه درمقابله با تروریستها در مناطقی مثل چچن اینگوش و یا جاهای دیگر از سلاح اتمی استفاده نمی کند اظهار داشت که استفاده از سلاح اتمی یعنی نابودی تمدن بشری.

  در واقع منظوراقای پوتین این است که اگر دروغ بودن وجود سلاح اتمی فاش شود و ترس ملتها بریزد تمام ملتها با هم وارد جنگ خواهند شد و دنیا نابود خواهد شد وسالها بعد تمدنهای جدید با چوب و چماق با هم خواهند جنگید.

  اگر لازم شد توضیحات بیشتری خدمتتان خواهم داد.

  در پناه خدای بزرگ باشید.

  پاسخ

پیشنهاد سوما

طلایی

نقره ای

رو در رو

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 88 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم