شنبه, 01 ارديبهشت 1397
شناسه خبر:2262
به قلم احمدرضا روح اله زاد؛

تقویت مناسبات یا تلاش برای ایجاد قطب بندی در ایران

  • انداز قلم

اختصاصی سوما نیوز - به قلم احمدرضا روح الله زاد / مدیرمسئول؛ ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه امروز دوشنبه وارد تهران شد. قرار است در این سفر روابط ایران و فرانسه، ایران و اتحادیه اروپا، تحولات منطقه ای و دستور کار سفر آقای مکرون رئیس جمهور فرانسه به تهران مورد گفتگو قرار گیرد.

آنچه برحساسیت سفر آقای لودریان افزوده است؛ گزارش ها درباره ماموریتی است که امریکا بر عهده شرکای اروپایی اش درباره توافق هسته ای و توان دفاع موشکی ایران نهاده است. گزارش هایی که اظهارات رئیس جمهور فرانسه مبنی بر ضرورت مذاکره با ایران در باره موشک های بالستیک و مسائل منطقه ای به عنوان توافق مکمل توافق هسته ای در حاشیه اجلاس سازمان ملل متحد در شهریور ماه و اظهارات لودریان در آستانه سفر به ایران حساسیت ها را بسیار تشدید کرده است.

آقای لودریان سه شنبه گذشته در مسکو گفت: "جاه طلبی ایران برای تقویت توانمندی های موشکی و قدرت دفاعی خود موجب نگرانی ما است" و تاکید کرد؛ "روز دوشنبه در تهران درباره این موضوع با مقامات ایران گفتگو خواهم کرد." وی همچنین در مصاحبه با نشریه فرانسوی ژورنال دودیمانش گفت: "برنامه موشک های بالستیک ایران با برد چندین هزار کیلومتر با قطعنامه های سازمان ملل سازگار نیستند و فراتر از نیاز تهران به دفاع از مرزهای خود است! اگر ایران به این نگرانی ها توجه نکند امکان دارد تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال شود."

درباره حضور وزیر خارجه فرانسه در تهران به چند نکته اشاره می شود:

- سفر وی به عنوان تمهید سفر آقای امانوئل مکرون به تهران در آینده نزدیک است. سفر مکرون به عنوان رئیس یک دولت قدرتمند اقتصادی و سیاسی اروپا به ایران می تواند یک دستآورد مهم سیاسی برای دولت آقای روحانی محسوب شود.

- لودریان در این سفر بسیاری توافقات و پروتکل های دوجانبه در حوزه های مختلف را که نیاز به امضا دو رئیس جمهور دارد با بخش های مختلف ایران مورد گفتگو قرار می دهد.

- البته سفر مکرون به تهران برای دولت فرانسه هم یک دستآورد بسیار مهم سیاسی محسوب می شود. فرانسه تلاش دارد پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در رقابت برای رهبری این اتحادیه از آلمان قدرتمند عقب نماند. بر این اساس سفر به ایران و تلاش برای رسیدن به توافقاتی، خصوصا در حوزه جنگ با تروریسم که ایران در آن نقش فعالی داشته و دارد؛ یک نتیجه عالی برای مکرون محسوب می شود. اساسا امنیت اروپا بنوعی با تحولات سوریه و عراق وابسته است. با حذف تروریسم در عراق و لبنان و محاصره تروریست ها در مناطق خاصی از سوریه  کشورهای اروپا هم تا حد زیادی از فشار پدیده آوارگان آسوده شده اند و هم عملیات های تروریستی در این اتحادیه کاهش قابل ملاحظه ای یافته است. اروپا از این جهت مدیون و مرهون ایران است.

- ایران و فرانسه دو دسته از اهداف متعارض را دنبال می کنند:
1- ایران اعلام کرده است در این سفر و سفر احتمالی آقای مکرون خواستار پایبندی فرانسه به توافق هسته ای با تاکید بر عدم گفتگوی مجدد بر روی آن است.
2- ایران از فرانسه انتظار دارد به عنوان یکی از قطب های اروپای غربی برای حفظ توافق هسته ای در صورت خروج امریکا از آن؛ تلاش کند و بنوعی ضرر وارده به ایران از اقدام امریکا را اروپا جبران کند.
3- ایران تاکید دارد اتحادیه اروپا با ایجاد بانک های خاص و مستقل که گردش مالی آن تنها واحد پولی اروپا یعنی یورو باشد، فشار بر ایران را کاهش دهد. این مساله می تواند زمینه همکاری مناسب ایران و اروپا را خصوصا در ابعاد اقتصادی فراهم آورد.

- در مقابل؛ اروپا در پی آن است توافق هسته ای حفظ شود اما درباره برنامه موشکی ایران گفتگویی آغاز شود. البته گفتگو در باره توان دفاعی ایران از خطوط قرمز ایران محسوب می شود و بسیار بعید است ایران گفتگو در باره برنامه موشکی خود را بپذیرد.

- در زمینه تولید سلاح های کلاسیک و متعارف هیچ معاهده ای در سطح بین الملل وجود ندارد. به همین دلیل اصرار غرب بر این مساله تردید ها را در ایران افزایش داده است که چرا غرب به دنبال تحدید ایران است؟ حال آنکه بر اساس توافق هسته ای می بایست همه محدودیت ها برداشته شود و روابط با ایران در یک چارچوب متعارف تعریف شود؟ قبل از توافق هسته ای غرب به بهانه NPT می کوشید رفتار ایران را محدود ساخته و ضمانت هایی از ایران دریافت کند اما درخواست برای گفتگوهای کنونی در باره سلاح های متعارف است و نه غیر متعارف! غرب با این درخواست عملا رفتار خصمانه خود با ایران را باز تولید می کند و این رفتار در ایران، حساسیت آفرین است.

- اظهارات خارج از عرف دیپلماتیک لودریان در آستانه سفرش به ایران را برخی از تحلیلگران با هدف کاهش فشار لابی های صهیونیستی بر دولت آقای مکرون ارزیابی می کنند البته بر این نکته نیز تاکید دارند که اساسا جریان سلطه به رهبری امریکا و دولت های استعماری اروپا تلاش دارند نوعی قطب بندی در صحنه سیاسی و اجتماعی ایران ایجاد کنند. استقبال از نماینده دولتی که رسما با ادبیات تهاجمی و بنوعی تحقیر آمیز به تهران سفر می کند، بی تردید حساسیت های زیادی را در جامعه ایرانی ایجاد می کند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

تبلیغ طلایی

تبلیغ نقره ای

تبلیغ برنزی

تبلیغات سوما

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 128 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم