چهارشنبه, 04 مهر 1397
شناسه خبر:2274

کی‌روش تا پایان ۲۰۱۹ در ایران ماندنی شد!

  • انداز قلم

به گزارش سوما نیوز؛ نباید فراموش کرد که سرمربی پرتغالی هفتمین سال حضور در فوتبال ایران را پشت‌سر می‌گذارد. او زمان بسیار زیادی را صرف کرده تا ایده‌های فنی‌اش را به جسم و روح تیم‌ملی تزریق کند و برای پیاده کردن این ایده‌ها در یک کشور دیگر، حداقل به چند سال زمان نیاز خواهد داشت.

از ازبکستان تا استرالیا، نیمکت تیم‌های‌ملی مختلف هر چند هفته یک‌بار به «کارلوس کی‌روش» پیشنهاد می‌شود اما پیشنهادهای مرد اول نیمکت تیم‌ملی ایران هیچ‌وقت به مرحله «مذاکره» نمی‌رسند. سه سال قبل در آستانه تحویل سال نو، جدایی مرد پرتغالی از تیم‌ملی قطعی به‌نظر می‌رسید و تقریبا همه اهالی فوتبال این اتفاق را پذیرفته بودند اما کارلوس نه در آن مقطع زمانی، ایران را ترک کرد و نه هیچ‌کدام از تهدیدهای بعدی‌اش برای خروج از پایتخت به حقیقت تبدیل شدند.

 در بیشتر موارد این فدراسیون فوتبال بوده که در مقابل درخواست‌های سی‌کیو تسلیم شده و گاهی نیز خود کی‌روش به شکل زیرکانه‌ای از میزان عصبانیت و تندی لحن‌اش کاسته تا نیمکت ایران را از دست ندهد. حقیقت آن است که در صورت جدایی کارلوس، هیچ‌کدام از پیشنهادهای ملی او در رنکینگ فیفا بالاتر از ایران نیستند و مرد پرتغالی اساسا سرمربی تیم بزرگ‌تری نخواهد شد. او شانس چندانی برای امضای قرارداد با یک باشگاه خاص در فوتبال اروپا را نیز پیش‌روی خود نمی‌بیند. بر خلاف آن‌چه در تصور عموم می‌گنجد، کارلوس کی‌روش چندان شیفته جدایی نیست و دلایل مستحکمی  برای ادامه حضور در فوتبال ایران دارد. به همین خاطر است که مطرح‌شدن ادعاهایی در مورد تمدید قرارداد این مربی، با واکنش مثبت خود او روبه‌رو شده‌اند.
 
هیچ‌کدام از کشورهای اروپایی و آفریقایی، مبلغی در حدود یک و نیم میلیون دلار در سال برای پرداخت حقوق کارلوس کی‌روش کنار نمی‌گذارند. شاید تنها چند کشور عربی حوزه خلیج‌فارس حاضر به پرداخت چنین دستمزدی به دستیار سابق فرگوسن باشند اما احتمالا  این کشورها نیز زیر بار بندهای «استثنایی» قرارداد او نمی‌روند. بندهایی که شامل دریافت پاداش برای پیروزی در دیدارهای دوستانه با تیم‌هایی بسیار ضعیف نیز می‌شوند.
 
حوزه اختیارات و قدرت تصمیم‌گیری، یکی از چالش‌های همیشگی سرمربی‌ها با مدیران در دنیای فوتبال به‌شمار می‌رود اما فدراسیون فوتبال ایران اختیار همه تصمیم‌ها را بدون جنگ و خونریزی به کارلوس کی‌روش واگذار کرده است. او در کدام نقطه از جهان می‌تواند در برنامه‌ریزی لیگ دخالت مستقیم داشته باشد؟‌ بازیکنان ملی‌پوش را در روزهایی غیر از فیفادی برای ریکاوری به جلسه‌های تمرینی دعوت کند، بازیکنان باشگاه‌های شاغل در لیگ قهرمانان آسیا را از تیم‌های‌شان تحویل بگیرد و در مقطعی همه دستیاران بومی و مدیر رسانه‌ای تیم را کنار بگذارد؟‌ او در ایران برای هر تصمیمی، اختیار تام دارد. قدرت و جایگاهی که بعید است در هیچ تیم فوتبال دیگری به این مربی سپرده شود.
 
کارلوس کی‌روش از هدایت تیم‌ملی فوتبال پرتغال «برکنار» شد. در رئال مادرید نیز چنین اتفاقی را تجربه کرد اما این ماجرا در تیم‌ملی ایران برای او رخ نخواهد داد. مرد پرتغالی در ایران صاحب حاشیه‌ای کاملا امن شده است. او دیدارهای تدارکاتی کاملا ساده‌ای را به کمک «روابط شخصی» برای ایران ترتیب می‌دهد و با پیروزی در همه این دیدارها، جایگاه اولی آسیا در رنکینگ فیفا را حفظ می‌کند. در جام‌جهانی و جام‌ملت‌ها نیز اساسا انتظار زیادی از این مربی وجود ندارد. این در حالی‌است که اگر او روی نیمکت قطر یا عربستان نشسته بود، در صورت تنها یک شکست در یک مسابقه تدارکاتی بزرگ با تیمی مثل برزیل، امکان اخراجش از سوی کارفرمایان کم‌تحمل‌اش وجود داشت.
 
در آسیا هیچ کشور دیگری نیست که بتواند «نیروی انسانی» در حد و اندازه استعدادهای فوتبال ایران را برای کی‌روش تأمین کند. نه ازبکستان و نه عربستان چنین قدرتی دارند و نه حتی نسل جدید فوتبال استرالیا وسوسه‌کننده به نظر می‌رسد. کارلوس، ستاره‌های جوانی مثل سردار آزمون، سعید عزت‌اللهی، علیرضا جهانبخش، مرتضی پورعلی‌گنجی، مهدی ترابی و ... را برای نخستین‌بار به تیم‌ملی ایران دعوت کرده است. او یک نسل خوب را با پالایش چندمرحله‌ای به‌وجود آورده و به دنبال آن است که نتیجه این پالایش را حداقل در جام‌ملت‌های‌آسیا ببیند. علاوه بر این نباید فراموش کرد که سرمربی پرتغالی هفتمین سال حضور در فوتبال ایران را پشت‌سر می‌گذارد. او زمان بسیار زیادی را صرف کرده تا ایده‌های فنی‌اش را به جسم و روح تیم‌ملی تزریق کند و برای پیاده کردن این ایده‌ها در یک کشور دیگر، حداقل به چند سال زمان نیاز خواهد داشت.
 
محبوبیت کی‌روش برای یک مربی فوتبال به ویژه در سطح ملی، کم‌سابقه به نظر می‌رسد. او در ایران به یک «ستاره راک» تبدیل شده است. مردی که برایش هشتگ می‌زنند، موج مجازی راه می‌اندازند و حتی به صفحه رئیس جمهور هجوم می‌برند تا هر طور شده در ایران حفظ‌اش کنند. کدام پیشنهاد می‌تواند کارلوس را در معرض چنین محبوبیتی قرار بدهد؟‌ ایستادن در مقابل بازیکن‌سالاری، نمایش‌های تکنیکی و منطقی و البته برقرارکردن نظم در اردوی تیم، امتیازهای بزرگ این مربی هستند اما همه رمز و راز محبوبیت او را نمی‌توان در همین امتیازها خلاصه کرد. بسیاری از اهالی فوتبال در ایران به رفتارهای کی‌روش نقد دارند اما با این هراس بزرگ روبرو هستند که تیم‌ملی در دوران پسا کی‌روش، به عقب برگردد و دوباره به مربیان ایرانی تکیه کند. همین وحشت، محبوبیت مرد اول نیمکت تیم‌ملی را بیشتر می‌کند.
 
فدراسیون فوتبال نمی‌خواهد کارلوس را از دست بدهد و این یکی دیگر از دلایل متقاعدکننده برای پذیرفتن احتمال بالای تمدید قرارداد این مربی است. چرا مدیران ارشد فوتبال ایران به هیچ‌قیمتی حاضر به عبور از کی‌روش نیستند؟‌ جواب ساده به نظر می‌رسد. آن‌ها نمی‌توانند هیچ سنگری بهتر از کی‌روش برای خودشان پیدا کنند. اگر برنامه‌ریزی در فوتبال ایران ضعیف و در مواردی بحرانی است، اگر تیم‌ملی نمی‌تواند دیدارهای تدارکاتی خوب برگزار کند، اگر روند امضای قرارداد با حامیان مالی عجیب و منحصربه‌فرد طی می‌شود و اگر ایران در رده‌های سنی مختلف خوب نتیجه نمی‌گیرد، «فدراسیون پنچ ستاره» همیشه سنگری به نام کی‌روش برای پنهان شدن دارد. حتی وقتی افشاگری‌های علی کریمی از راه می‌رسند، این کی‌روش است که اعتبارش را برای دعوا خرج می‌کند. زمانی که دیگر خبری از کی‌روش روی نیمکت نباشد، مدیران فدراسیون وادار به پاسخگویی در همه موارد خواهند شد و این همان چیزی است که آن‌ها به هیچ وجه نمی‌خواهند تجربه‌اش کنند./خزر

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

سوما TV

تبلیغ طلایی

تبلیغ نقره ای

تبلیغ برنزی

تبلیغات سوما

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 102 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم