تبلیغات الماس 1
تبلیغات الماس 2

اگر اداره کردن کشور را بلد نیستند، آیا کنار رفتن را نیز بلد نیستند؟

اختصاصی سوما؛ دکتر محمود احمدی نژاد روز پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ضمن حضور و سخنرانی در مراسم یادبود شهادت میرزا کوچک خان جنگلی قهرمان مبارزه با استعمار ناحیه در مسجد المهدی(عج) شهر صومع...

آیین‌نامه طرح ساماندهی آب‌بندان‌های گیلان تصویب شد

به گزارش سوما؛ در جلسه مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و پنجمین جلسه ستاد امنیت سرمایه‌گذاری گیلان به ریاست استاندار، آیین‌نامه طرح ساماندهی آب بندان های استان به تصویب رسید.

هاتگرام و تلگرام طلایی پس از پایان آذر مسدود نمی‌شود / اینستاگرام باید در کشور نماینده پاسخگو داشته باشد

به گزارش سوما؛ دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این سؤال که هاتگرام و تلگرام طلایی بعد از اتمام مهلت جدا شدن از تلگرام در پایان آذر فیلتر می‌شوند، گفت: مسدود نمی‌شوند بلکه بای...

اگر حرفهای من گفتنی است، گوشهایی برای شنیدن هم میخواهد...!

اختصاصی سوما - به روایت حمزه هدایتی؛ معلولیت محدودیت است‌ اما ناتوانی نیست این محدودیت ها را فقط یک معلول میتواند ببیند جامعه سالمین جامعه معلولین را هیچگاه درک نکردند و از این به...

با مردم با احترام برخورد کنید

اختصاصی سوما؛ جلسه شورای اداری شهرستان صومعه سرا با حضور دکتر دلخوش نماینده شهرستان صومعه سرا و مسئولین روز پنج شنبه درسالن اجتماعات فرمانداری برگزارشد.

اهداف اسرائیل از حمله موشکی 8 آذر به سوریه

اختصاصی سوما؛ حدود ساعت 20/9 پنج شنبه (8 آذر 1397) رژیم صهیونیستی تقریبا به مدت 45 دقیقه حدود 70 فروند موشک به سمت اهدافی در سوریه پرتاب کرد که با واکنش سریع سامانه های دفاعی ارتش...
تبلیغ برلیان 1

پیشنهاد سوما

بازنشسته‌ها با موسسات خصوصی فرهنگ را مدیریت خواهند کرد؟!

بازنشسته‌ها با موسسات خصوصی فرهنگ را مدیریت خواهند کرد؟!

به گزارش سوما؛ برخی مدیران بازنشسته حوزه‌های فرهنگی به دنبال فعال کردن موسسات وابسته به خود هستند تا پس از اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، بخش‌هایی از اموری که اکنون در اختیار دولت است، در پوشش اجرای سیاست تصدی‌گری دولت به آنها واگذار شود.
سازمان میراث فرهنگی را به معاونت میراث وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بازگردانید

سازمان میراث فرهنگی را به معاونت میراث وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بازگردانید

به گزارش سوما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روزهایی که بحران اقتصادی کشور را فراگرفته، اولویت‌شان تشکیل یک ساختار اداری جدید قرار دادند و با تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزارتخانه موافقت کردند.
مردمی که اعتمادی به اظهارات مسئولین دولتی ندارند!

مردمی که اعتمادی به اظهارات مسئولین دولتی ندارند!

به گزارش سوما؛ هجوم مردم رشت به پمپ بنزین ها دیگر از حد یک خبر و شایعه گذشته است.
متهم ردیف اول آشفتگی بازار ارز کیست؟

متهم ردیف اول آشفتگی بازار ارز کیست؟

به گزارش سوما؛ به هم ریختگی بازار ارز دیروز وارد فاز تازه ای شد، وقتی دلار مرزهای ۱۰ هزار تومان را در عین ممنوعیت خرید و فروش در بازار آزاد پشت سر گذاشت تا سکه روی چهار میلیون و پانصد هزار تومانی شدن را ببیند، داستان دنباله دار بحران ارزی وارد فاز تازه ای شد.
کی‌روش تا پایان ۲۰۱۹ در ایران ماندنی شد!

کی‌روش تا پایان ۲۰۱۹ در ایران ماندنی شد!

به گزارش سوما نیوز؛ نباید فراموش کرد که سرمربی پرتغالی هفتمین سال حضور در فوتبال ایران را پشت‌سر می‌گذارد. او زمان بسیار زیادی را صرف کرده تا ایده‌های فنی‌اش را به جسم و روح تیم‌ملی تزریق کند و برای پیاده کردن این ایده‌ها در یک کشور دیگر، حداقل به چند سال زمان نیاز خواهد داشت.
فرایند پر اشکال صدور کارت ملی هوشمند و خسارت های سنگینی که به مردم تحمیل می شود

فرایند پر اشکال صدور کارت ملی هوشمند و خسارت های سنگینی که به مردم تحمیل می شود

به گزارش سوما نیوز؛ مدیران ثبت احوال کشور برای تغییر کارت های ملی بیش از 80 میلیون ایرانی، دست به دامان سامانه ای شده اند که با اشکالات زیرساختی فراوانی دست و پنجه نرم می کند.
رشیدپور بهانه بود، فریاد حاتمی‌کیا انتقام بود

رشیدپور بهانه بود، فریاد حاتمی‌کیا انتقام بود

به گزارش سوما نیوز؛ فریاد حاتمی‌کیا انتقام ما بود از آن شب غربتی در اسفند ۷۰. او فریاد می‌زد و فریادش، فقط از حنجره‌ خودش نبود که طنین‌انداز شده بود.
آیا افزایش نرخ دلار بر تجارت تأثیرگذار بوده است؟

آیا افزایش نرخ دلار بر تجارت تأثیرگذار بوده است؟

به گزارش سوما نیوز؛ برخی کارشناسان و حتی مسئولین بر این باورند، اگر نرخ ارز تغییر پیدا کند و افزایش یابد، این موضوع می تواند روی تجارت تأثیرگذار باشد و صادرات را افزایش و واردات را کاهش دهد.

آیا روح کسی که در خواب است به عالم دیگری می‌رود؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش سوما نیوز؛ از نظر قرآن، خواب نه تنها انسان را با عوالم دیگر آشنا می‌کند، بلکه از مهم‌ترین آثار آن شناخت انسان با مسئله رستاخیز روان‌ها و نفوس و معاد اخروی است.

انسان به طور متوسط شانزده ساعت فعالیت کرده و دست کم به هشت ساعت خواب و یا استراحت نیاز دارد که بخش اعظم این استراحت همان خوابیدن است. اگر انسان نتواند بخوابد دچار بیماری‌هایی می‌شود که نتیجه آن افسردگی و حتی خودکشی و ناتوان در انجام وظایف انسانی است. انسان در زندگی جسمانی دنیوی نیازمند خواب و خوابیدن است، هر چند که در آخرت چنین نیازی وجود ندارد و همانند خداوند به چرت و خواب نیازی نخواهد داشت. در مطلب پیش‌رو حقیقت خواب و انواع آن با آثاری که بجا می‌گذارد از دیدگاه قرآن بررسی شده است.

خواب چیست؟

از نظر قرآن، حقیقت خواب، گرفتن تمام روان و نفس آدمی از سوی خداوند و یا کارگزاران او از فرشتگان است. در این زمان هر چند که نوعی ارتباط لطیف میان روان بدن هنوز وجود دارد، ولی روان و نفس آدمی از تن خارج شده است. اگر این ارتباط به تمام و کمال از بدن قطع شود، به آن مرگ می‌گویند؛ و اگر همچنان باقی باشد، از آن به خواب یاد می‌شود که خود دارای سه نوع و مرتبه سبک و نیمه سنگین و سنگین تقسیم می‌شود.

از نظر قرآن، هرکسی به هر مرتبه از خواب برود، با توفی و مرگ همراه است (انعام، آیه ۶۰؛ زمر، آیه ۴۲) اصطلاح «توفی» از واژه وفا نه فوت، به معنای قبض کامل شیء است و در اینجا منظور، قبض روان و نفس است (مجمع البیان، ج ۷-۸، ص ۷۸۰-۷۸۱) کاربرد این کلمه در خوابیدن، ناظر به شباهت خواب با مرگ است. از این رو خواب را برادر مرگ: النوم اخ الموت، گفته‌اند. برخی از اهداف، حکمت‌ها و فلسفه‌های خوابیدن و خواب رفتن در بخش آثار بیان شده است.

از آنجا که توفی و گرفتن روان و نفس آدمی در هنگام خواب با خدا و کارگزاران اوست، بیداری از خواب نیز به مشیت و اراده اوست. پس خداوند، بیدار کننده آدمی از خواب است؛ چنانکه به خواب بردن انسان نیز با اوست. به سخن دیگر، خواب هر چند به یک معنا ارادی است، ولی اگر دقت شود، حقیقت خواب این معنا را به ما می‌فهماند که مشیت و اراده الهی نقش اساسی در تحقق دو امر متضاد خواب و بیداری دارد؛ یعنی همان طوری که خداوند مرگ و حیات را آفریده است (ملک، آیه ۲)، همچنین خداوند است که خواب و بیداری انسان را در اختیار دارد. خداوند می‌فرماید: و هو الذی یتوفاکم بالیل… ثم یبعثکم فیه؛ و او کسی است که شما را در شب توفی می‌کند… و سپس شما را بر می‌انگیزد.(انعام (۶)، ۶۰).

از نظر قرآن بازگشت نفس و روان به بدن، هنگام بیداری از خواب انجام می‌شود؛ یعنی هنگام خواب، به دست خداوند، روان و نفس آدمی از بدن بیرون می‌رود و خداوند آن را دوباره هنگام بیداری، به بدن باز می‌گرداند. خداوند می‌فرماید: الله یتوفی الانفس… والتی لم تمت فی منامها… ویرسل الاخری الی اجل مسمی؛ خداوند روان‌ها را به تمام و کامل می‌گیرد… و آن که در هنگام خواب نمرده… و آن دیگری را می‌فرستد تا زمان اجل مشخص و معین در بدن بماند. (زمر ۳۹، ۴۲)

انواع خواب

در آیات قرآنی به انواع خواب اشاره شده است که عبارتند از:

۱٫ خواب سبک: از این نوع خواب، به چرت در فارسی و «سنه» به کسره سین و فتح نون در عربی یاد می‌شود. خداوند می‌فرماید: لاتأخذه سنهًْ و لا نوم؛ خداوند را چرت و خوابی در بر نمی‌گیرد (بقره (۲)، ۲۵۵).

۲٫ خواب سنگین: خواب سنگین، از انواع خواب است که در قرآن به آن نیز اشاره شده است. خداوند از آن به نوم یاد کرده و فرموده است: الله لا اله الا هو الحی القیوم لاتأخذه سنه و لا نوم. (بقره (۲)، ۲۵۵).

۳- خواب سبک متمایل به نیمه سنگین: این نوع از خواب هرچند سبک است، ولی همانند چرت نیست که یک لحظه می‌آید و می‌رود، بلکه کمی سنگین‌تر از آن است. از این خواب در قرآن به عنوان «نعاس» تعبیر شده است. خداوند می‌فرماید: ثم انزل علیکم من بعد الغم امنه نعاسا. (آل عمران/ ۱۵۴) همچنین در جایی دیگر نیز فرموده است: اذا یغشیکم النعاس امنه منه. (انفال/۱۱)

۴- خواب قیلوله: سه نوع از انواع خواب پیش گفته به کیفیت آن اشاره داشت؛ اما این عنوان به زمان خواب اشاره دارد. نوم، سبات و نعاس می‌تواند در شب و روز باشد، اما خواب قیلوله در روز و به ویژه نیم‌روز انجام می‌شود. «قیل» به معنای دوشیدن شیر از پستان و نوشیدن آن است؛ چنانکه به معنای گفت‌وگو نیز آمده است. مراد از اصطلاح «قیلوله» استراحت است که ممکن است همراه با خواب باشد یا نباشد؛ زیرا همسران در قیلوله در خوابگاه به استراحت و گفت‌وگو می‌پردازند که ممکن است همراه با هر یک از انواع سه‌گانه خواب باشد یا اصلا جز استراحت چیزی همراه آن نباشد. خداوند درباره خواب قیلوله، از انواع خواب می‌فرماید: و کم من قریه اهلکناها فجاءها باسنا بیاتا او هم قاتلون؛ چه بسیار از روستاها را ما هلاک کردیم. پس مرگ و هلاکت ما شبانه در حالت بیتوته یا در حالی که آنان در قیلوله بودند، به سوی آنان آمد. (اعراف/ ۴) باید توجه داشت که جمله «او هم قائلون» یعنی وقت قیلوله که نیم‌روز است (مجمع‌البیان، ج ۴-۳، ص ۶۱۳) و این نوع از خواب‌ها یکی از «انواع» است؛ زیرا از مقابله «بیات» و «قائلون» این برداشت شدنی است.

۵- خواب بیات یا بیتوته: از دیگر انواع خواب که از آیه پیشین به دست می‌آید می‌توان به خواب «بیات» اشاره کرد. این نوع از خواب همانند خواب قیلوله به کیفیت خواب اشاره ندارد؛ بلکه به زمان خواب اشاره دارد که در شب اتفاق می‌افتد. اصطلاح بیتوته یعنی در جایی شب گذراندن (فرقان/ آیه ۶۴) .

 

آثار خواب

خواب، به معنای خوابیدن و به خواب رفتن؛ نه خواب دیدن و رویا دیدن، یک نیاز طبیعی است که بخش اعظم آن باید در شب انجام شود تا جسم آمادگی فعالیت روزانه را دوباره به دست آورد. در آیات قرآن به این حقیقت با واژه‌های «نوم»، «منام»، «نائمون»، «سنه»، «نعاس»، «قائلون»، «یهجعون»، «یتوفی» با قراین و جمله «تتجافی جنوبهم عن‌المضاجع» اشاره شده است.

از نظر قرآن، خوابیدن و انواع آن آثاری دارد که برخی از آنها عبارتند از:

۱- آرامش: انسان با خوابیدن به نوعی آرامش می‌رسد که از راه‌های دیگر به دست نمی‌آید. امنیت همان‌طوری که از طریق قوه دافعه در برابر تهدیدهای بیرونی تامین می‌شود، از طریق خواب در برابر تهدیدهای بدنی نیز تامین می‌شود. خداوند با اشاره به آرامش روحی مجاهدان در جنگ بدر با خوابی سبک، به این حقیقت اشاره کرده و فرموده است: اذ یغشیکم النعاس امنه منه؛ هنگامی که چرت و خوابی سبک، شما را دربر گرفت تا از آن خواب به آرامش و امنیت برسید. (انفال/ ۱۱)

۲- درمان غم و افسردگی: از دیگر آثاری که در قرآن به آن اشاره شده، درمان غم و فشار روانی است. خداوند در قرآن بیان می‌کند با عارض شدن خوابی سبک بر گروهی از مجاهدان در جنگ احد، پس از عارض شدن غم بر آنان، این حالت از آنان برطرف شد و آنان به آرامش روانی و امنیت روحی رسیدند. خداوند می‌فرماید: ثم انزل علیکم من بعد الغم امنه نعاسا یغشی طائفه منکم؛ سپس خداوند به دنبال عارضه غم بر شما، امنیت و آرامش را با خوابی سبک که بخشی از شما را دربر گرفت، فرو فرستاد. (آل عمران/ ۱۵۴؛ نگاه کنید: المیزان، ج۴، ص ۴۲)

۳- تعطیلی فعالیت تن: خواب، از عوامل تعطیلی فعالیت‌های بدن است. در این حالت، بدن می‌تواند به بازسازی توانایی خود بپردازد و زمینه را برای فعالیت‌های پس از خواب فراهم آورد. خداوند می‌فرماید: والنوم سباتا؛ خوابیدن را مایه تعطیلی بدن و فعالیت‌های آن قرار داد. (فرقان/۴۷؛ و نیز: نبا/ ۹) باید توجه داشت که سبت به معنای تعطیلی است. روز شنبه را یوم السبت می‌گویند؛ زیرا در آن روز بر اساس شریعت موسی(ع) فعالیت‌های کار تعطیل بوده و کار حرام است. از این‌رو، اصحاب السبت به سبب آنکه خلاف این فرمان عمل کردند، به بوزینه تبدیل شدند. در این روز، آنان مامور بودند تا به عبادت بپردازند و کاری دیگر نکنند. در این آیات پیش گفته، سبات به معنای راحتی و تعطیلی بدن از فعالیت‌های ارادی و اختیاری اشاره دارد؛ زیرا فعالیت‌های غیرارادی و غیراختیاری همچنان به شکلی هر چند محدود انجام می‌شود. (نگاه کنید: مجمع‌البیان، ج ۸-۷، ص ۲۷۰)

۴٫ حضور در عوالم دیگر: کسی که به خواب می‌رود، سر از عوالم دیگر درمی‌آورد؛ زیرا با توفی خدا و کارگزاران، روان آدمی به عوالم دیگر از مثال و مانند آن می‌رود و در آسمان‌های هفت‌گانه با توجه به قدرت نفس بالا می‌رود و اطلاعاتی از آینده و گذشته اعمال خود به دست می‌آورد. انسان اگر به خواب رود، با توفی که انجام میگیرد، به سمت بالا می‌رود و هنگام بیداری از بالا بازمی‌گردد. در این سیر صعودی و نزولی انسان در رویا حقایقی را می‌بیند که خود عاملی مهم در ایجاد اضطراب و آرامش است؛ زیرا نفس گناهکار هنگام بالا رفتن، تمثل اعمالش را می‌بیند و هنگام پایین آمدن، از وضعیت آینده و اعمالش آگاه می‌شود که خود عامل اضطراب نفس است. خداوند در آیات قرآن به ارتباط خواب و رویا و تاثیر آن در آینده‌نگری توجه داده و می‌فرماید: اذ یریکهم‌ الله فی منامک قلیلا؛ خداوند در خواب، دشمنان شما را کم نشان داد. (انفال / ۴۳)

۵. مرگ و رستاخیز دنیوی: انسان در خواب نوعی مرگ و رستاخیز را تجربه می‌کند. هر نفسی هر زمان که می‌خوابد می‌میرد و دوباره با بیداری، رستاخیز را تجربه می‌کند. از نظر قرآن، خواب نه تنها انسان را با عوالم دیگر آشنا می‌کند، بلکه از مهم‌ترین آثار آن شناخت انسان با مسئله رستاخیز روان‌ها و نفوس و معاد اخروی است. در حقیقت، قدرت خداوند بر ایجاد حالت خواب در انسان، دلیل امکان معاد و رستاخیز آن است. خداوند می‌فرماید: و جعلنا نومکم سباتا… ان یوم الفصل کان میقاتا؛ و خواب را تعطیلی قرار دادیم. به راستی که روز جدایی روز میقات است. (نبا / ۹ و ۱۷)

 

درمان اختلال خواب

از نظر کیفیت و سطوح و درجات متفاوت هستند و با توجه به نیازها انجام می‌شود. بهترین و کامل‌ترین نوع خواب، خواب شبانه است، زیرا خداوند شب را برای خواب قرار داده و روز را برای کار و تلاش. خداوند درباره روز و بیداری و تلاش در آن می‌فرماید: ان لک فی النهار سبحا طویلا؛ به راستی برای تو در روز شناگری و آمد و شد بسیار و درازی است. (مزمل، آیه ۷۳)

کسی که گرفتار اختلال خواب است، نتوانسته ساعت بدنی خودش را به درستی تنظیم کند. بیداری در شب و سرگرم شدن به کارهایی غیر از استراحت شبانه موجب می‌شود تا شخص گرفتار اختلال خواب و پیامدهای روانی زیانبار آن شود. از این رو در روایات فرمان داده شده تا انسان هشت ساعت را به کار، هشت ساعت را به عبادت خاص و هشت ساعت را به خواب و استراحت اختصاص دهد.
از نظر زمان‌بندی باید زمان خوابیدن، شب باشد و بهترین آن آغاز شب است که ساعت بدن فرمان استراحت و خوابیدن را می‌دهد.

پیامبر(ص) می‌فرماید: بر عاقل است که اوقات شبانه‌روزی خود را به چهار قسمت تقسیم کند، در قسمتی به مناجات با خدایش بپردازد و در قسمتی اعمالش را محاسبه نماید، در بخشی دیگر در آفریده‌های خداوند اندیشه کند و در قسمتی نفسش را از حلال بهره‌مند گرداند که این بخش، یار و کمک آن سه ساعت دیگر است.» (بحارالانوار، ج۷۴، ص۷۱)

امام علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) فرموده‌اند: مؤمن باید شبانه‌روز خود را به سه قسمت تقسیم کند: زمانی را برای نیایش و عبادت پروردگار و زمانی را برای تأمین هزینه زندگی و زمانی را برای خود و لذت‌هایی که حلال و زیباست. خردمند را نشاید جز آنکه درپی سه چیز برود: کسب حلال برای تأمین زندگی، یا گام نهادن در راه آخرت، یا به دست آوردن لذت‌های حلال. (نهج‌البلاغه ترجمه محمد دشتی، حکمت ۳۹۰)

کسی که به این رویه عمل نکند و شبش را به بیداری و روزش را به خواب بگذراند، دچار بیماری اختلال روانی خواب می‌شود؛ زیرا ساعت طبیعی بدن به گونه‌ای تنظیم شده که شب را به خواب و استراحت و روز را به فعالیت بپردازد. بر این اساس باید گفت مهم‌ترین عامل در اختلال خواب، سبک زندگی انسان است؛ بنابراین، باید سبک زندگی را تغییر داد تا این بیماری درمان شود.

از نظر آموزه‌های اسلامی، دعادرمانی یکی از راه‌های درمان بسیاری از بیماری‌های روانی و بدنی است. درباره درمان بیماری اختلال روانی خواب، دعاهایی آمده است.

از نظر آموزه‌های قرآن، انسان نباید همه شب را یک سره در خواب باشد، بلکه باید در میانه شب بیدار شده و عبادتی را انجام دهد و آرامشی را کسب کرده و دوباره بخوابد. از همین‌رو، بیدار شدن از خواب در دل شب برای تهجد، نماز شب و قرائت قرآن، توصیه خداوند به پیامبر(ص) و مؤمنان است (مزمل/ ۴-۱ و ۲۰؛ ذاریات/ ۱۵ و ۱۷)؛ زیرا ایمان حقیقی، مستلزم بیداری از خواب و ترک بستر برای نیایش با پروردگار است. (سجده/ ۱۵ و ۱۶) از این آیات به دست می‌آید که محسنین و متقین از این ویژگی برخوردارند و از این فرصت برای دست‌یابی به مقاماتی از جمله مقام اطمینان و آرامش بهره‌ می‌برند؛ زیرا انسانی که گرفتار اختلالات و اضطراب است، می‌تواند با ذکر الهی از جمله قرآن و نماز و مانند آنها به آرامش برسد. (رعد، آیه۲۸)

به قلم: علی اصلانیان / روزنامه کیهان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیشخوان اخبار

رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان؛

به گزارش سوما؛ رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان گفت: ۳۲۲ رشته مشاغل خانگی در زمینه ...

محمدرضا نازک کار؛

به گزارش سوما؛ مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان از ورود 12 میلیون و 643 هزار و 303 دستگاه خودرو به استان طی هشت ماه گذشته ...

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری گیلان خبر داد:

به گزارش سوما؛ معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری گیلان گفت: امکان استفاده از سامانه خدمات الکترونیک قضایی به روش خودکاربری ...

مسرور تاکید کرد:

به گزارش سوما؛ مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در دیدار با مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری چینی بر ضرورت افزایش مبادلات تجاری دو کشور ...

رییس کمیته جشنواره‌های بومی، سنتی و روستایی گیلان گفت:

به گزارش سوما؛ اَربا دوشاب گیلان که ماده اولیه‌اش خرمالوی جنگلی است، هم منبع درآمد فصلی برای روستاییان است و هم با خواص سرشاری که ...

در سال جاری محقق شد؛

به گزارش سوما؛ مدیرکل کمیته امداد استان گیلان هزار و 276 نفر از زوج‌های تحت حمایت کمیته امداد گیلان در سال جاری سه میلیارد و ۶۹۲ ...

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور:

به گزارش سوما؛ معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: مدیران کل فنی و حرفه ای در استان ...

رئیس اداره صنعت معدن و تجارت آستارا؛

به گزارش سوما؛ رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا از آغاز نظارت بر بازار شب یلدا در این شهرستان با هدف کنترل قیمت ها و حمایت از ...

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان؛

به گزارش سوما؛ مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان با اشاره به واردات و صادرات کالا از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی از استان ...

سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان؛

به گزارش سوما؛ مازیار غلامی بیان داشت: بررسی نقشه های هواشناسی نشان دهنده استقرار توده هوای پرفشار در منطقه است بنابراین طی 48 ...

دکتر احمدی نژاد در جمع مردم انقلابی شهر صومعه‌سرا:

اختصاصی سوما؛ دکتر محمود احمدی نژاد روز پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ضمن حضور و سخنرانی در مراسم یادبود شهادت میرزا کوچک خان جنگلی قهرمان ...

به گزارش سوما؛ وزارت امورخارجه پاکستان با احضار سفیر آمریکا در این کشور، با اعتراض به اقدام واشنگتن در موضوع قرار دادن نام ...

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه گیلان؛

به گزارش سوما؛ مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه گیلان با بیان اینکه 25 درصد از مراکز درمانی و خدمات پزشکی کشور موقوفه هستند، گفت: ...

سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان؛

به گزارش سوما؛ سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان از بارندگی، کاهش دما و وزش باد شمالی در استان از عصر امروز ...

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان:

به گزارش سوما؛ مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان با اشاره به افزایش آمار بروز سیل در مسیرهای جاده ای استان گفت: لایروبی ...

معاون میراث فرهنگی گیلان خبر داد:

به گزارش سوما؛ در پی خبر آتش سوزی بنای ثبتی گوهرتاج خانم، معاون میراث فرهنگی گیلان توضیحاتی را به شرح ذیل ارائه نمود.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت گیلان:

به گزارش سوما؛ فرهاد دلق پوش اظهار داشت: برای ایجاد کارخانه تولید دو نوع خودروی سبک در استان گیلان این سرمایه گذاران با حمایت و ...

به گزارش سوما؛ دوستداران طبیعت با جمع آوری 300 کیلوگرم زباله از ساحل مخیری نوار ساحلی دریای خزر در شهرستان آستارا، به محیط آن جان ...

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان گفت:

به گزارش سوما؛ عبدالله پاکاری در دیدار با والدین شهید «ناصر رحیمی» در شهرستان سیاهکل، اظهار کرد:در پیروزی انقلاب اسلامی،دفاع ...

نماینده ولی فقیه در گیلان:

به گزارش سوما؛ نماینده ولی فقیه در گیلان گفت: اکنون نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آبراه‌های جهانی حضور مقتدرانه دارند ...

به گزارش سوما؛ منابع محلی ترکیه از افرایش شمار کشته شدگان تصادف قطار السریع السیر در آنکارا به 9 کشته و 47 زخمی خبردادند.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان گفت:

به گزارش سوما؛ محمد دادرس، مدیرکل هواشناسی استان گیلان گفت: با نفوذ سامانه هوای سرد و بارشی از امشب آسمان گیلان بارانی می شود.

اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد:

به گزارش سوما؛ سکه امروز در بازار رشت گران و طلا ارزان شد. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳ میلیون و ۱۲۰ هزار ریال است که در مقایسه با ...

معاون استاندار گیلان:

به گزارش سوما؛ معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان با اشاره به اهمیت پدافند غیرعامل و لزوم توجه به آن گفت: لازم است در ...

فرمانده انتظامی رشت خبر داد:

به گزارش سوما؛ سرهنگ علی رمضانی، فرمانده انتظامی رشت از دستگیری ۲ سارق ساختمان‌های نیمه‌کاره با ۱۴ فقره سرقت در این شهرستان خبر ...

به گزارش سوما؛ در ادامه مسابقات بسکتبال قهرمانی لیگ جوانان کشور، تیم خانه بسکتبال رشت برابر آکادمی 24 مشهد به برتری رسید.

جابر زمانی؛

به گزارش سوما؛ جابر زمانی مشاور جوان فرماندار سیاهکل روز پنجشنبه  اظهار داشت: نخبگان، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و ...

سرهنگ محمدرضا جعفری خیرخواه؛

به گزارش سوما؛ طرح زمستانه پلیس راه گیلان در قالب 97 گروه همزمان با سراسر کشور در گیلان آغاز شد.

مدیرکل بیمه سلامت گیلان:

به گزارش سوما؛ مدیرکل بیمه سلامت گیلان با بیان اینکه 2هزار و 427 بیمار خاص در گیلان تحت پوشش بیمه سلامت هستند، اظهار کرد: روند ...

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

به گزارش سوما؛ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان  گفت: براساس آیین‌نامه‌های وزارت بهداشت، استفاده از هرگونه تجهیزات و ...

به گزارش سوما؛ بنای تاریخی گوهر تاج خانم واقع در شهرستان املش در شرق استان گیلان طعمه حریق شد.

رئیس اداره آموزش و پرورش تالش؛

به گزارش سوما؛ رئیس اداره آموزش و پرورش تالش امروز گفت: کیان شهرستانی یکی از دانش آموزان مقطع متوسطه اول مدرسه شهید مطهری خلیف ...

مدیر کل هواشناسی گیلان اعلام کرد:

به گزارش سوما؛ سرعت وزش باد گرم در ساعات آینده در گیلان به ۸۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید.

محمدرضا حسین زاده؛

به گزارش سوما؛ اهدا عضو امیر محمدی گیلوایی سرباز 20 ساله گیلانی دچار مرگ مغزی به چند بیمار نیازمند پیوند عضو، زندگی دوباره بخشید.

رامین باباپور گفت:

به گزارش سوما؛ شهرداری تالش از تشکیل و فعالیت ستاد مدیریت بحران این نهاد برای آمادگی مقابله با باد شدید احتمالی خبر داد.

اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد:

به گزارش سوما؛ سکه و طلا امروز در بازار رشت ارزان شد. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال است که در مقایسه با روز ...

پس از کتک زدن یک معلم در مدرسه؛

به گزارش سوما؛ مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان به صورت سرزده در مدرسه شهادت رستم آباد حضور یافت و از محمد فتحی زاده معلم مدرسه ...

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی گیلان؛

به گزارش سوما؛ میوه جنگلی اَربه یا اَربا همان خرمالوی وحشی گیلان است که در نیمه دوم فصل خزان، بعد از گذر از این هفت خان، شیره‌اش ...

به گزارش سوما؛ مشکلات عمرانی پایانه مرزی آستارا با هدف ارائه خدمات مناسب به مرزنشینان با حضور مسئولان استانی بررسی شد.

به گزارش سوما؛ معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مراکز بهداشتی‌ شماره یک آستانه‌اشرفیه و‌ روستای فوشازده این ...

رئیس پلیس آگاهی گیلان خبرداد:

به گزارش سوما؛ سرهنگ رحیم شعبانی، رئیس پلیس آگاهی استان گیلان از دستگیری وکیل پایه یک دادگستری، که خود را کارآگاه خصوصی معرفی ...

بخشدار پره سر گفت:

به گزارش سوما؛ گرگ ها با حمله به یک گله گوسفند در جنگل های پره سر از توابع شهرستان رضوانشهر در غرب استان گیلان، بیش از 70 رأس از ...

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان لاهیجان گفت:

به گزارش سوما؛ رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان لاهیجان گفت: این شهرستان قطب تولید کیک، کلوچه و چای است که به کشورهای عراق، ...

سرهنگ نوذر مرادی اظهار کرد:

به گزارش سوما؛ فرمانده هنگ مرزی آستارا از کشف 31 میلیون ریال تراول چک جعلی و 55 هزار نخ سیگار قاچاق در نوار مرزی این شهرستان خبر ...

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی تاکسیرانی گیلان خبر داد:

به گزارش سوما؛ بهرام علیدوست، مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی تاکسیرانی استان گیلان اظهار داشت: ۴۰۰ دستگاه خودرو نوساز با پلاک ...

فرماندار شهرستان رشت؛

به گزارش سوما؛ نماینده عالی دولت در شهرستان رشت با اشاره به دلایل عقب ماندگی شهرستان رشت در جذب تسهیلات اشتغالزایی تصریح کرد: ...

فرمانده پلیس راه گیلان:

به گزارش سوما؛ فرمانده پلیس را گیلان گفت: طرح آموزش ترافیک روستایی را با همکاری فرمانداران، بخشداران و دهیاران در روستاهای حادثه ...

نائب دبیر اتحادیه انجمن های علمی جغرافیای کشور گفت:

به گزارش سوما؛ وضعیت رودخانه ها اسفبار است و متاسفانه یکی از دلایل اصلی آمار نگران‌کننده سرطان در رشت و استان گیلان آلودگی های ...

رییس اداره آموزش و پرورش رودبار؛

به گزارش سوما؛ رییس اداره آموزش و پرورش رودبار گفت: عصر دیروز اولیای یکی از دانش آموزان دبستان شهادت رستم آباد رودبار معلم پایه ...

استاندار گیلان گفت:

به گزارش سوما؛ استاندار گیلان گفت: با افتتاح رسمی راه آهن قزوین - رشت شاهد افزایش ورود مسافران به گیلان خواهیم بود که یک فرصت ...
تبلیغ پلاس 1

تبلیغات طلایی

موبایل گب
اشهدی
تبلیغ طلایی3

اخبار

تبلیغات نقره ای

تبلیغ نقره ای3
تبلیغ نقره ای2
تبلیغ نقره ای

یادداشت ویژه

تبلیغات برنزی

رستوران الف
آنتیک

سوما تی وی

حضور بلالایی دبیر دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در گیلان در ویژه برنامه زنده روز جهانی قدس شبکه باران

حضور بلالایی دبیر دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در گیلان در ویژه برنامه زنده روز جهانی قدس شبکه باران

19 خرداد 1397
به گزارش سوما؛ اسماعیل بلالایی دبیر دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در استان گیلان به عنوان میهمان در ویژه برنامه زنده «فریاد بیداری» در شبکه استانی گیلان - شبکه باران حضور یافت.

به روایت تصویر

گزارش تصویری اختتامیه دومین جشنواره انتخاب مردمی نشان برتر سوماسرا در سال 97

گزارش تصویری اختتامیه دومین جشنواره انتخاب مردمی نشان برتر سوماسرا در سال 97

22 شهریور 1397
اختصاصی سوما؛ مراسم اختتامیه دومین جشنواره نشان برتر سوماسرا برای دومین سال متوالی به همت موسسه سوما و با همکاری اصناف شهرستان صومعه سرا با حضور مسئول...