پنج شنبه, 29 شهریور 1397
شناسه خبر:1064

آشنایی با کشور لبنان - Lebanon

  • انداز قلم

اختصاصی سوما نیوز؛ جمهوری لبنان ( Lebanon ) کشوری کوچک و کوهستانی در خاورمیانه است که در سواحل شرقی دریای مدیترانه واقع شده است. لبنان سالها است که در قلب درگیری ‌های خاورمیانه واقع شده‌ است.

لبنان در ماه جولای سال 2006 میلادی شاهد جنگی خونین با اسرائیلی‌ ها بود که به جنگ 33 روزه معروف شد و نتیجه آ‌ن پیروزی لبنان بود.

لبنان از شمال و شرق با سوریه همسایه است و از جنوب با فلسطین اشغالی. 59.7 درصد مردم آن مسلمان ( اعم از شیعه، سنی و دروزی ) 39 درصد مسیحی ( کاتولیک مارونی، ارتودوکس یونانی، ارتودوکس ارمنی و ... ) و 1.3 درصد بقیه مذاهب را دارند.

به دلیل تنوع مذاهب در این کشور نظام سیاسی منحصربه فردی در این کشور بر سر کار است که در آن برای گروه‌ های مختلف جایگاهی در نظر گرفته شده است. واژه‌ لبنان از واژه‌ سامی لبن گرفته شده است که‌ اشاره‌ به‌ قله‌ های سفید کوهستان‌ های لبنان دارد. پایتخت آن شهر بندری بیروت است.

هوای سواحل لبنان در زمستان‌ ها سرد و بارانی و در تابستان ‌ها گرم و شرجی است. در نواحی بلندتر به ویژه کوهستان‌ ها، زمستان‌ ها با بارش برف همراه است و دمای هوا به زیر صفر می ‌رسد. لبنان تا سال 1941 میلادی مستعمره فرانسه بود. این کشور در 22 نوامبر سال 1943 به طور رسمی استقلال خود را به دست آورد.

سیاست در لبنان :

پرچم لبنان سرو سبزی دارد در زمینه ‌ای سفید که دو خط قرمز یکی در بالا و دیگری در پایین آن به چشم می ‌خورد. سرو میان این پرچم نشانه ‌ای از سرو لبنان است که در کتاب عهد قدیم از آن نام برده شده است.

پیش از آغاز جنگ داخلی،‌ لبنان کشوری آرام بود که درآمد خوبی از راه گردشگری، کشاورزی و بانکداری جذب می ‌کرد. این کشور به دلیل بانک ‌های زیادش به سوئیس خاورمیانه مشهور بود، اما از سال 1975 تا اوایل دهه 90 میلادی این کشور درگیر جنگ داخلی خونینی شد.

بر اساس گزارش دانشنامه ویکی پدیا، جنگ داخلی در این کشور از آنجا آغاز شد که در ماه آوریل 1975 میلادی مردان مسلح به روی کلیسایی در شرق بیروت آتش گشودند تا پیر جمیل مؤسس حزب فالانژ لبنان را ترور کنند. البته او جان سالم به در برد ولی این سوء قصد باعث مجموعه‌ ای از اقدامات متقابل شد که در نهایت به جنگ داخلی 15 ساله در لبنان منجر شد.

نظام دموکراسی در لبنان بر پایه مجلس استوار است و ساختار سیاسی این کشور ساختار ویژه‌ ای به نام طایفه ای است. این ساختار برای این طراحی شده که از درگیری‌ های فرقه ‌ای در این کشور جلوگیری کند.

در این نظام تلاش شده برای همه گروه ‌های مذهبی تاثیر گذار جایگاهی در بدنه سیاسی کشور در نظر گرفته شود. مثلاً رئیس جمهور این کشور از میان مارونی ‌های کاتولیک انتخاب می‌ شود، نخست‌ وزیر سنی است، جانشین نخست ‌وزیر از میان مسیحیان ارتودوکس انتخاب می شود و رئیس مجلس شیعه است.

این ماجرا در میان 128 نماینده مجلس هم تکرار می ‌شود و صندلی ‌های مجلس به طور مساوی بین مسلمانان و مسیحیان تقسیم می ‌شود. البته نمایندگان مجلس با رأی مستقیم مردم برای یک دوره چهار ساله انتخاب می ‌شوند. در لبنان چهار گروه و احزاب سیاسی اصلی وجود دارد. گروه 14 مارس یکی از این گروه ‌هاست. این گروه که اکثریت مجلس لبنان را دارد پس از آن تشکیل شد که رفیق حریری در جریان یک حمله تروریستی کشته شد.

یکی دیگر از گروه‌های سیاسی فعال در لبنان گروه حزب‌الله است که در حقیقت حزب سیاسی شیعیان لبنان است. این گروه که شاخه‌ ای نظامی هم دارد توانست در جریان جنگ 33 روزه نقش مهمی در پیروزی لبنان ایفا کند.

امل، گروه دیگر سیاسی در لبنان است که شیعیان طرفدار سوریه عضو آن هستند و رئیس آن نبیه برّی، رئیس مجلس است.جریان آزاد ملی لبنان گروه دیگری است که اعضای آن را مسیحیان تشکیل می ‌دهند و رهبری آن را رئیس سابق ارتش لبنان، میشل عون، به عهده دارد.

اقتصاد در لبنان :

جنگ داخلی ضربه‌ های زیادی به اقتصاد لبنان وارد کرد و درآمد این کشور را به نصف تقلیل داد و جایگاه مرکز بانکداری خاورمیانه را از آن گرفت. در سال‌ های پس از جنگ، لبنان تلاش کرده است با گرفتن وام‌ های سنگین موقعیت اقتصادی خود را ترمیم کند.

این کشور هم‌اکنون 190.2 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را بدهکار است. تولید ناخالص داخلی لبنان در سال 2006 میلادی 22.86 میلیارد دلار بود. 5.1 درصد این رقم از کشاورزی، 18.4 درصد از صنعت و 76.4 درصد آن از خدمات تعیین می‌ شود. 1.5 میلیون نفر از لبنانی ‌ها شاغل هستند. در عین حال در حدود یک میلیون نفر نیروی کار خارجی در این کشور وجود دارد. نرخ بیکاری در لبنان 20 درصد است و 28 درصد از مردم آن در سال 1999 میلادی زیر خط فقر زندگی می ‌کردند.

در سال 2006 میلادی صادرات این کشور عبارت بودند از جواهرات، مواد شیمیایی غیر آلی، مواد مصرفی مختلف، میوه، تنباکو، مواد معدنی، ابزار آلات برقی و کاغذ که به کشورهای سوریه، امارات متحده عربی، سوئیس، عربستان سعودی و ترکیه صادر شدند.

مواد وارداتی عبارت بودند از مواد نفتی، ماشین، محصولات بهداشتی، البسه، گوشت و حیوانات زنده و مواد مصرفی که از کشورهای سوریه ، ایتالیا، آمریکا، فرانسه، آلمان، چین و عربستان سعودی وارد شدند.

مردم لبنان :

نخستین ساکنان شناخته شده لبنان، کنعانی ‌ها، مردمی از نژاد سامی پوده ‌اند که یونان‌ ها آنها را فنیقی می ‌نامیدند. فنیقی ‌ها قومی، دریانورد و بازرگان بودند و قلمرو آنان شامل دولت، شهرهایی مستقل در شرق مدیترانه و مهاجرنشین‌ هایی در کرانه‌ های مدیترانه بود.

زبان رسمی لبنان عربی است، اما هر یک از اقلیت‌ های نژادی به زبان خود سخن می ‌گویند. زبان فرانسه نیز کاربرد دارد. میانگین سنی لبنانی‌ ها 28.3 سال است و امید به زندگی در این کشور برای مردان 67 تا 70 سال و برای زنان 75 تا 77 سال است. 95 درصد از مردم این کشور را عرب ‌ها تشکیل می ‌دهند، چهار درصد را ارمنی ‌ها و یک درصد را بقیه اقوام. لبنان در عین حال میزبان تعداد زیادی پناهنده از فلسطین است.

ارتباطات در لبنان :

به گزارش بی . بی . سی شبکه‌ های تلویزیونی این کشور جزو شبکه‌ های توسعه‌ یافته‌ ای هستند که توانسته‌ اند در حفظ یکپارچگی این کشور موثر باشند. لبنان نخستین کشور عربی بود که اجازه تاسیس رادیو و تلویزیون خصوصی را داد. تعدادی از شبکه‌ های خصوصی موجود در این کشور وابسته به احزاب مختلف است.

همچنین گزارشگران بدون مرز اعلام کرده ‌اند روزنامه ‌ها در لبنان بیش از هر کشور عربی آزادی اطلاع ‌رسانی دارند. در دوران جنگ داخلی بیش از 100 شبکه رادیویی خصوصی در این کشور فعال شدند. پس از اتمام جنگ دولت تعداد رادیوهای خصوصی را محدود کرد.

لبنان در یگ نگاه :

  • مساحت : 10.452 کیلومتر مربع
  • جمعیت : 4.099.000 نفر
  • پایتخت : بیروت
  • واحد پول : لیره لبنان
  • دامنه اینترنتی : .lb
  • پیش‌شماره : 961 +

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

تبلیغ طلایی

تبلیغ نقره ای

تبلیغ برنزی

تبلیغات سوما

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 86 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم