سه شنبه, 01 مرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:1662
مهندس نعیم یوسفی رتبه برتر آزمون دکتری تخصصی 96 مکانیک - دینامیک:

در مقطع دکتری در هیچ کلاس و یا آزمونی شرکت نکردم

 • انداز قلم

اختصاصی سوما نیوز؛ شهر زیبایمان صومعه سرا همیشه زادگاه عالمان و نخبگان بسیار زیادی بوده و هست که یکی از این نخبگان با اخلاق و آینده دار خطه سرسبز سوماسرا مهندس نعیم یوسفی دارنده رتبه برتر آزمون دکتری تخصصی 96 مهندسی مکانیک - دینامیک ارتعاشات و کنترل است.

در ادامه با ما همراه شوید و گفتگوی مفصل ما را با مهندس نعیم یوسفی بخوانید:
                         
- در ابتدا برای مخاطبان فرهیخته سوما نیوز، خودتان را معرفی نمایید تا با شما بیشتر آشنا شوند؟

خدایا شروع سخن نامِ توست، وجودم به هر لحظه آرامِ توست.
به نام خدا
با سلام و عرض احترام به شما و مخاطبین فرهیخته مجموعه تان.
در ابتدا تشکر می کنم از فرصتی که در اختیارم قرار دادید تا صحبتی با دوستان فرهیخته استانمان داشته باشم. بنده نعیم یوسفی متولد سال 1370 و ساکن شهرستان صومعه سرا هستم.

- کمی درباره محیطی که در آن رشد کرده اید و به پیشرفت علمی رسیدید برایمان توضیح دهید؟ آیا حمایت خانواده توانست کمک حال شما در شرایط دشوار باشد؟

بنده در خانواده مذهبی و فرهنگی زندگی می کنم. که هم پدر و هم مادر فرهنگی و دبیر آموزش پرورش بوده اند. از ابتدا به مسائل تربیتی و تحصیلی ما توجه ویژه داشتند. در ایام کنکور محیط خانه کاملا آرام و مهیا برای درس خواندن بود. بعد از قبولی در کنکور هم به دانشگاه تهران رفتم تا بتوانم با اساتید برجسته و محیط های آموزشی و آزمایشگاهی پیشرفته مرتبط شوم. در این سالها که قریب به 7 سال طول کشید از خانواده دور بودم و با اینکه تنها پسرشان بودم، آنها ایثارگونه بر این سختی صبر نمودند. از کمک های مادی و معنوی که بگذریم، اثر دعای خیر پدر و مادرم را همواره در زندگی ام احساس میکنم و از نظر بنده این بزرگترین حمایت آن عزیزان است.

- برای کسب این موفقیت چه مدت زمان نیاز بود؟

بنده از اواسط آبان ماه شروع به مطالعه کردم و حدود 4 ماه برای آزمون به طور جد تلاش کردم ولیکن این زمان متناسب با پایه علمی هر شخص و تعداد ساعاتی که در هفته می تواند برای فراگیری دروس تخصیص دهد متفاوت است. مثلا بنده در دوره آزمون کاردانی میانگین 13 الی 14 ساعت درس میخواندم ولی در دوره آزمون دکتری به طور متوسط 8 ساعت مطالعه داشتم.

- در این مسیر چقدر بر پشتکار خویش تکیه زدید؟

یک درصد استعداد و 99 درصد پشتکار!

- جایگاه ورزش و سایر فعالیت های  غیردرسی تان در ایام کنکور چگونه بوده است؟

ورزش‌ کردن در روحیه و انگیزه داوطلب بسیار موثر است. بخصوص ورزش‌های هوازی مانند پیاده روی و شنا، البته بنده فرصت کافی در تداوم ورزش نداشتم و مدتی از زمان را ورزش می‌کردم. علاوه بر سلامت و استراحت جسم، روح انسان هم نیاز به تغذیه و تقویت دارد. بنده به دلیل داشتن روحیه اجتماعی ارتباط گسترده ای با دوستان و اطرافیانم داشتم. از جمله برنامه های غیر درسی ام که میتوانم نام ببرم: رفتن به مسجد جهت اقامه نماز و گپ و گفت داشتن با دوستان، رفتن به نمایشگاه و یا همایش های تخصصی و عمومی، شرکت در مراسمات معنوی - اجتماعی و جلسات علمی، مطالعه کتب غیردرسی، بخصوص در حوزه های فرهنگی، مذهبی و اعتقادی. می توانم به صراحت بگویم یکی از عوامل موثر در ایجاد انگیزه و روحیه شاداب، ارتباطم با مسجد و دوستانم بوده است. محیط مسجد به گونه است که شما را حداقل به اندازه یک قدم به خدا نزدیک می کند و حس حضور خدا، به زندگی روح تازه ای می بخشد.

- برنامه ی ساعت خواب یک داوطلب از نظر شما چگونه باید باشد؟

بهتر است داوطلبان عزیز به مدت 7 ساعت خواب شب داشته باشند و یک ساعت هم در طی روز (بعد از ظهر) استراحت کنند که در تقویت حافظه بلند مدت بسیار موثر است. نکته ای را لازم میدانم که مطرح کنم. بسیاری از داوطلبان امروز در معرض خطر استفاده نادرست از شبکه های مجازی هستند. عزیزان به خاطر داشته باشند که میزان استفاده از شبکه مجازی برای یک داوطلب کنکور و شخص عادی متفاوت است. می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که به میزان یک الی چند ساعت در پایان هفته با دوستان خود از طریق شبکه‌های مجازی در ارتباط بود. داوطلبان کنکور حتما باید به طور برنامه‌ریزی شده از این شبکه‌ها استفاده کنند و به هیچ عنوان در هنگام خواب از گوشی و اینترنتشان استفاده نکنند، داشتن خواب کافی در پیشبرد اهداف مدنظر بسیار مهم است.

- با توجه به اینکه عده زیادی از علاقه مندان به صورت حرفه ای در حال خواندن این مصاحبه هستند، لطفا درباره منابع مطالعاتی خود توضیح دهید؟

به نظرم اسم بردن از چند کتاب تخصصی رشته ام برای مخاطبان شما جامعیت ندارد. به طوری کلی منابع مطالعاتی مفید هستند که بیشترین هم خوانی را با سوالات آزمون سنجش داشته باشد. درس نامه های آن سلیس و روان بیان شده باشد و سطح تست ها استاندارد باشد. از نظر بنده استاد، روش مطالعه و تست زنی، استفاده حداکثری از زمان و... اینها همه منابع و سرمایه های یک داوطلب کنکور است که نباید از نظر جا بماند.

- این روزها می بینیم که برای ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی، کلاس های بسیاری به صورت ویژه خود نمایی می کنند، آیا کلاس ها و آزمون های مشابه در راه کسب موفقیت حائز اهمیت است؟

بنده در مقطع دکتری در هیچ کلاس و یا آزمونی شرکت نکردم. شاید یکی از دلایل آن آشنایی خودم با روش های مطالعه و تست زنی و دانستن منابع مطالعاتی و بهره مندی از اساتید قوی در حوزی تحصیلی ام بوده است. ولیکن از تاثیرات موسسات آموزشی با ارائه روش ها و تکنیک های که آموزش می دهند نمیتوان صرف نظر نمود. با این حال آن چیز که موجب موفقیت می شود تصمیم و عزم و اراده شخص است و سایر ابزارها فقط موجب سریعتر پیش رفتن می شود.

- نحوه مطالعه آزمون سال های گذشته را چگونه توصیه می کنید؟

یکی از تکنیک های شخص بنده اینگونه است که سه هفته آخر باقی مانده به امتحان را علاوه بر برنامه ریزی مستمری که روزانه دارم، به مرور آزمون های سال های گذشته سازمان سنجش می پردازم. به این صورت که فضا و شرایط کاملا نزدیک به شرایط آزمون شبیه سازی می شود. راس ساعت 8 صبح با زمان بندی استاندارد شروع به آزمون می کردم. این روش از لحاظ روحی و جسمی شما را کاملا منطبق با شرایط آزمون آماده می کند. بعد از ظهر هم به تحلیل و بررسی پاسخ ها می پرداختم.

- درباره روش صحیح مطالعه چه روشی را پیشنهاد می دهید؟ آیا تکنیک خاصی را مدنظر داشتید یا از الگوی خاصی پیروی می کردید؟ اعم از چگونگی تست زنی و ...

بعد از یک برنامه ریزی خوب و اصولی برای موفقیت در کنکور، قدم بعدی، شیوه مطالعه صحیح برای کسب آمادگی در آزمون است. نحوی مطالعه دروس تحلیلی و توصیفی قطعا متفاوت است. دروسی که مطالعه می شود نباید رها شود، زیرا بیش از 60 درصد مطالب بدون مرور زودهنگام و تثبیت در حافظه، به فراموشی سپرده می شود. داوطلب می بایست دوره تست زنی را همگام با سرفصل های آن دوره پیش ببرد، برخی داوطلبان ترجیح می دهند ابتدا چند فصل و یا حتی همه کتاب را بخوانند و سپس به تست زنی بپردازند که اینکار اشتباه و غیرحرفه است. برای حل تست ها باید زمان محدود در نظر گرفت و تا حدامکان سوالات را خودشان حل کنند و سریع به سراغ پاسخ‌نامه نروند سرعت در تست زنی هم از نکات حائز اهمیت است که با تمرین مستمر و تسلط داشتن بر موضوع مرتفع می گردد.

- از چه زمانی دوره جمع‌بندیتان را شروع کردید؟

همانطور که اشاره کردم به خلاصه نویسی از مطالب کلیدی و مهم اهمیت قائلم. یادمان باشد دروس تحلیلی یا تمرینی نیاز به تمرین زیاد دارند تا شخص به مهارت و تسلط کافی برسد همانند ریاضی، فیزیک، قواعد عربی، گرامر زبان انگلیسی . و دروس توصیفی یا خواندنی؛ با مطالعه و فهم دقیق و عمیق و دیدن انواع تیپ تست ها داوطلب را به تسلط می رساند همانند تاریخ، زیست، ادبیات، دین و زندگی. پس نتیجه می گیریم مرور کردن بسیار حائز اهمیت است که یکی از ابزارهای آن خلاصه نویسی است، که در جمع بندی و مرور سریع مطالب بسیار مفید است.

- کلید واژه های یک کنکوری را به زبان ساده برای مخاطبان سومانیوز تشریح کنید؟

تعیین هدف، عزم و اراده - برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت - تلاش و پشتکار - توکل و واگذاری نتیجه به مصلحت خداوند

- عموماً استرس و نگرانی در روز آزمون از جمله مشکلاتی است که اکثر دانش پژوهان با آن روبرو هستند، لطفاً نکاتی را که قبل، حین و بعد از آزمون می تواند به دانش پژوهان کمک کند را بیان نمایید؟

نکات قبل از جلسه کنکور:
باید دقت نمود که در روز آخر درس‌خواندن ممنوع است؛ چراکه نظم ذهنی را به هم می‌زند و سبب استرس بی جهت داوطلب می‌شود. بنده در این روز آزمون های آزمایشی سازمان سنجش را که در دو هفته اخیر امتحان داده ام مرور می کنم. از طرفی تجربه نشان داده است که وقتی انسان کاری برای انجام دادن ندارد، فکرهای منفی به ذهن‌ هجوم می‌آورند بنابراین، روز قبل از کنکور داوطلب باید وقت خود‌ را با برنامه‌های متنوع پر کرده و لحظه‌ای بیکار نباشد.

شب قبل از کنکور:
داوطلب باید زود به رختخواب برود البته این مساله در حد متعارف باشد. برخی از داوطلبان تصور می‌کنند هرچه‌قدر زودتر بخوابند بهتر است اما تجربه نشان داده ‌که اگر خیلی زود به محل استراحت خود بروید، کلافه می‌شوید و ممکن است خواب‌تان نرود، پس حدود ساعت 11 برای خوابیدن آماده شده و برای این‌که چشم خسته شود، یک متن (آرام‌بخش) خواتده تا زودتر بخوابند (هرگز در هنگام خواب گوشی در دست نگیرید)

وسایل کنکور را آماده کنید چراکه صبح روز کنکور، فرصت کم است و امکان فراموشی تکمیل وسایل وجود دارد.
مرور سریع هم روز آزمون ممنوع است برخی از داوطلبان، دوست دارند صبح، قبل از کنکور، مطالب حفظی را یک‌بار مرور کنند، اما این‌کار، تنها اضطراب را افزایش داده و سبب آشفتگی ذهنی می‌شود بنابراین، حتی اگر احساس شود مطلبی فراموش شده آن را داوطلبان نخوانند.

از دلایل عمده خستگی داوطلبان در جلسه کنکور، پایین آمدن قندخون است و اگر صبحانه کاملی بخورند و با آرامش، این کار را انجام شود تأثیر بسیار زیادی در افزایش انرژی خواهد داشت.

و نکته آخر که بسیار مورد توجه باید قرار گیرد یکی از دلایل قرآن خواندن قبل از جلسه نیز همین می باشد یاد خدا، آرام‌بخش قلب‌هاست، به‌راستی چه نیرویی عظیم‌تر و قدرتمندتر از خدای یگانه وجود دارد بنابراین صبح زود، ۲ رکعت نماز، آرامش فوق‌العاده‌ای را در ما ایجاد خواهد کرد و این، آرامش‌بخش‌ترین کاری است که داوطلبان می‌توانند انجام دهند.

نکاتی در حین جلسه کنکور:
مهم آن است که تعداد بیش‌تری را جواب دهید بنابراین به تست‌های کنکور، مرحله‌ای پاسخ دهید یعنی ابتدا سؤال‌های آسان و بعد اگر فرصت کردید، تست‌های دشوار را پاسخ دهید.اگر درسی از حد استاندارد، سخت‌تر بود، بر خود مسلط باشید و اگر سؤالی از درسی سخت باشد، برای همه داوطلبان این‌گونه است پس بهتر است در این حالت، تصمیم بگیرید که تعداد سؤال‌های کم‌تری را پاسخ داده و درصد کم‌تری را به نسبت آن‌چه که از ابتدا می‌خواستید، در‌نظر بگیرید.
ممکن است در اواسط جلسه، احساس ضعف جسمانی و ذهنی داشته باشید که در این‌صورت باید حدود ۲ دقیقه آزمون را ر‌ها کرده و پس از خوردن چند عدد شکلات (افزایش قند) و چند جرعه آب (رفع تشنگی)، چند نفس عمیق (افزایش رسیدن اکسیژن) بکشید و وضعیت صحیح نشستن (ستون فقرات به‌نسبت عمودی) را رعایت کنید و با تصویر مثبتی که از امتحان در ذهن‌تان می‌سازید، آزمون را ادامه دهید.

نکاتی بعد از جلسه کنکور:
پس از اتمام آزمون حتما خود را به یک پیکنیک، تماشای یک فیلم جذاب و کمدی و یا هر چیزی که موجب شادی و فرح روحتان می شود، دعوت کنید. این را باور کنید که آزمون تمام شده است و شما دیگر نمی توانید نتیجه را تغییر دهید، پس اضطراب و نگرانی را کنار بگذارید و نتیجه را به خدا واگذار کنید. شما وظیفه تان را انجام داده اید و این قسمت کار از اختیار شما خارج است.

- اما بحث مصاحبه شفاهی و چگونگی پاسخگویی به استادان مطرح دانشگاه از جمله مباحث مهم در قبولی نهایی آزمون مقطع دکتری تخصصی می باشد، در این بخش چه دیدگاهی دارید؟ و چه عواملی را هگشا در جهت کسب موفقیت می دانید؟

توصیه می‌کنم رزومه علمی و پژوهشی خود را تقویت کنند و سعی کنند مقالات معتبر و مرتبط با پایان نامه و مدرک زبان مورد تایید وزارت علوم در تحصیلات تکمیلی ارشد خود، قبل از شرکت در مصاحبه جمع آوری کنند. زیرا برخلاف مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد، شرط قبولی در دانشگاه تنها کسب رتبه کنکوری مجاز و قبولی در آزمون سنجش نیست، بلکه 50 درصد نتیجه به امتیازاتی است که به مصاحبه عمومی و تخصصی - مستندات علمی و پژوهشی داوطلب مرتبط است. این موارد هر کدام امتیاز خودشان را دارند و داشتن سبد متنوعی از این امتیازات خیلی در موفقیت شان اثرگذار خواهد بود.  قبل از حضور در مصاحبه‌ دانشگاه مدنظر حتماً اطلاعاتی راجع به نحوه‌ مصاحبه‌ آن دانشگاه کسب کنند تا بتوانند بهتر خودشان را برای جلسه‌ سرنوشت‌ساز مصاحبه آماده کنند و در صورت امکان تلاش کنند با استادی که برای مقطع دکترای خود مدنظر دارند صحبتی داشته باشند و از پیشنهادات و کارهای آینده و معرفی اجمالی خود به ایشان بگویند که قطعا در فرآیند پذیرش بسیار موثر است. در مصاحبه عموما در مورد تجربیات و کارهای انجام شده در مراحل پایان تحصیلی گذشته و به طور تخصصی مسائل مرتبط با پایان نامه سوال می شود. از اهداف و برنامه‌های پیشنهادی داوطلب در مقطع پیش رو سوالاتی پرسیده می‌شود. قطعا زیبایی کلام و بیان صریح و ظاهر آراسته یکی از امتیازات مدنظر هر استاد است.

- در مصاحبه‌ کدام دانشگاه‌ها شرکت کردید و هر یک به چه نحوی برگزار شد؟

بنده در مصاحبه دانشگاه علم و صنعت، گیلان، شهید بهشتی، شهید رجایی، صنعتی اصفهان، فردوسی مشهد و دانشگاه شیراز دعوت شدم. اما از آنجا که در حین خدمت سربازی در دانشگاه گیلان بودم و محدودیت زمانی داشتم در مصاحبه دانشگاه علم و صنعت ایران و گیلان شرکت کردم.

مصاحبه دانشگاه علم و صنعت از دو بخش تشکیل می شد؛ مصاحبه عمومی و تخصصی. در جلسه مصاحبه عمومی اساتید شاخص رشته مکانیک حضور داشتند. هر داوطلب به صورت انفرادی به سالن دعوت می‌شد که در سمت مقابل اساتید پشت میز بزرگی که وجود داشت می‌نشست. در جلسه مربوط به بنده، ابتدا خواسته شد خودم و رزومه علمی که داشتم را به طور مختصر معرفی کنم. سپس از عنوان پایان‌نامه‌های کارشناسی و ارشد و دلایل انتخاب آن و استاد راهنمای آن سوال کردند و در ادامه به‌صورت تخصصی سوالات علمی از پایان‌نامه ارشدم شد که لازمه آن تسلط بر موضوعات بود که بحمدالله پاسخم راضی کننده بود. در ادامه خواسته شد دورنمایی از موضوع پروپوزال دکتری و کارهای آینده و مدنظرم ارائه دهم. در ضمن از برنامه های شغلی و سکونت در طی تحصیل سوال شد، اغلب اساتید علاقه‌مند به همکاری با دانشجویی هستند که دغدغه شغلی نداشته باشد و حضور فعال در دانشگاه و فعالیت‌های علمی و پژوهشی داشته باشند.

در نهایت پس از اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان در مصاحبه عمومی در سایت دانشگاه، برای هفته آینده به مصاحبه تخصصی دعوت شدم. مصاحبه تخصصی به‌ گونه‌ای بود که هر داوطلب به اتاق استادی که از او پذیرش داشت دعوت می شد و غالبا سوالاتی تخصصی‌ از پایان‌نامه ارشد و همچنین از ایده‌ها و زمینه‌های مورد علاقه موضوعات کار در مرحله دکتری پرسیده می‌شد. علاوه بر آن مصاحبه و ملاقاتی هم در آزمایشگاه تخصصی گرایش مربوط با سرپرست آزمایشگاه که استاد تعیین کرده بود انجام می‌گرفت.
از آنجایی که جلسه مصاحبه در دانشگاه گیلان بعد از مصاحبه دانشگاه علم و صنعت بود و بنده در مصاحبه اول موفق بودم و قبولی شفاهی‌ام را از استاد مربوطه گرفته بودم دیگر لزومی ندیدم در مصاحبه دانشگاه گیلان شرکت کنم و جای شخص دیگری که امکان قبولی داشته باشد را اشغال کنم.

- رزومه شما جهت شرکت در مرحله مصاحبه علمی چه بود؟

– 2 مقاله بین المللی ISI در مرحله اصلاحات  (revision)
– 1 مقاله علمی پژوهشی ISC پذیرفته شده
– 1 مقاله کنفرانس خارجی  IEEE ارسال شده به کنگره
– تحصیل در دانشگاه‌های خوب کشور با رتبه بالا
– گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در همان دانشگاه و شناختی که اساتید حاضر در جلسه مصاحبه از من داشتند، در روند پذیرش بنده تأثیرگذار بود.

- در پایان ضمن تبریک مجدد به شما جهت کسب این موفقیت و تشکر از بابت گفتگو با سومانیوز، کلام آخرتان را با همراهان فرهیخته ما بفرمایید؟

بنده هم متقابلا از شما و همکارانتان که در جهت فراگیری خبرهای مهم استان سخت کوش، خلاق و پرتلاش هستید بسیار متشکرم. و اما به عنوان برادر کوچک به دوستانم توصیه میکنم در ابتدا هدف را به طور صحیح مشخص کنید و برای آن برنامه ریزی داشته باشید. اراده کنید و کارتان را آغاز کنید قطعا توانایی انجامش به دنبال می آید. برای دستیابی به آن تلاش و پشتکار داشته باشند، یادتان باشد که دشوارترین قدم همان قدم اول است پس همواره طی مسیر توکلتان به خدا باشد و نتیجه نهایی را هم به مصلحت او  واگذار کنید. و در پایان آرزوی سربلندی و عاقبت بخیری برای همه هم وطنانم بخصوص هم استانی های عزیزم دارم و از خداوند متعال، صحت جان و سلامت روح آن عزیزان را مسئلت دارم.

در انتها خالی از لطف نیست تا با هم سوابق نعیم یوسفی یکی از نخبگان شهر زیبایمان صومعه سرا را با هم مرور کنیم:
عنوان موفقیت: مصاحبه با رتبه برتر آزمون دکتری تخصصی 96 مهندسی مکانیک- دینامیک ارتعاشات و کنترل
سال قبولی:1396 
تاریخ آزمون کنکور: 06/12/1396
تاریخ مصاحبه مرحله اول: 11/04/1396
تاریخ مصاحبه مرحله دوم:  18/04/1396
رشته قبولی: مهندسی مکانیک دینامیک کنترل و ارتعاشات
دانشگاه قبولی: دانشگاه علم و صنعت ایران - تهران - روزانه
رشته کاردانی- رتبه - دانشگاه - سال قبولی: تکنولوژی مکانیک خودرو- رتبه 33 -  دانشگاه انقلاب تهران- 1387
رشته کارشناسی- رتبه - دانشگاه - سال قبولی: مهندسی مکانیک خودرو-  رتبه 6 - دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی- 1389
رشته کارشناسی ارشد - رتبه - دانشگاه - سال قبولی: مهندسی مکاترونیک- طراحی کاربردی- رتبه 401 - دانشگاه علم و صنعت ایران- 1392

ارسال نظر به عنوان مهمان

 • امین ت

  آفرین به پشتکار و انگیزه شما، امیدوارم در سال های آینده همچنان موفق پیروز باشید.

  پاسخ
 • نورالدین راد

  خیلی هم عالی استفاده کردیم با آرزوی موفقیت برای دکتر یوسفی عزیز

  پاسخ
 • طاهره

  سلام ،متشکرم از آقای یوسفی بابت مصاحبه جامع و کاملشون که برای داوطلبان کنکور در هر مقطعی میتونه موثر و کاربردی باشه .برای ایشون و خونوادشون آرزوی موفقیت و سلامت میکنم

  پاسخ
 • جعفري

  سلام
  ممنون از اطلاعاتي كه در اين مصاحبه در اختيار ديگران قرار داديد
  با آرزوي موفقيت در دوره دكتري براي آقاي مهندس يوسفي

  پاسخ

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 85 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم