سه شنبه, 01 مرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:2370
به قلم فاطمه عذرجو؛

بهبود محیط کسب و کار در ایران

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ این روزها موضوع بهبود محیط کسب و کار از چنان اهمیتی برخوردار است که گاهی از آن به عنوان مقدمه و یا حتی راهبرد جانشین خصوصی سازی یاد می‌شود.

پیشرفت اقتصادی در هر کشوری وابسته به گسترش فعالیت‌های اقتصادی در کلیه زمینه‌هاست و مستلزم آن است که بستر لازم برای این امر فراهم شود و به عبارت دیگر موانع موجود در سر راه این فعالیت‌ها از میان برود و زمینه‌های مناسب به این منظور تدارک دیده شود. دانستن بسترهای مناسب کارآفرینی برای ایجاد کسب و کار، باعث افزایش گرایش کارآفرینان و بوجود آمدن طیف وسیعی از کارآفرینان نوظهور می‌گردد و کارآفرینان با اطلاع از شرایط و بسترهای موجود و شناخت ریسک‌ها با دیدگاهی روشن، دست به ایجاد کسب و کار زده و همچنین با بررسی وضعیت این بسترها، موانع و نواقص موجود شناسایی خواهد شد.

در کشورهایی که محیط سرمایه گذاری و کسب و کار مناسبی دارند فقر، بیکاری، تورم، فساد اقتصادی و اقتصاد غیر رسمی کمتر است و مردم از سطوح استاندارد زندگی بالاتری برخوردارند. ایران در بین کشورهای منطقه از نظر مطلوبیت فضای کسب و کار به هیچ عنوان از شرایط مطلوبی برخوردار نمی‌باشد. این موضوع بی تردید آثار نامناسبی بر بازار کار و اقتصاد خواهد داشت. بر این اساس لازم است با تجدید نظر جدی در سیاست‌ها و برنامه ریزی‌های اقتصادی، شرایط لازم برای رفع موانع فراهم گردد. اگر طبق چشم انداز، ایران بخواهد به رتبه اول اقتصادی در منطقه دست یابد اول باید پلکان بهبود فضای کسب و کار را درنوردد.

اما یکی از چالش‌های بازار کار، فضای بسته، بدون تغییر و آزاد سازی نشده قوانین و مقررات ناظر بر این بازار می‌باشد که تقاضای بازار را غیر منعطف و با مشکل مواجه ساخته است.همین موضوع سبب شده است تا کشور در عرصه رقابت جهانی همه ساله جایگاه قبلی خود در فضای کسب و کار را از دست داده و با تنزل رتبه مواجه باشد. این در حالی است که می‌توان با رفع موانع تولید و سرمایه گذاری از طریق ساماندهی فضای کسب و کار در کشور، کاهش ریسک سرمایه گذاری از طریق فراهم نمودن امنیت اقتصادی و سیاسی و ایجاد هماهنگی بین نظام آموزشی و نیازهای بازار کار وضعیت بازار کار و اشتغال را ساماندهی و بهبود بخشید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 90 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم