دوشنبه, 06 خرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:2362
به قلم بنفشه بلالایی؛

بازیگر گیلانی، خود را دست کم نگیر لطفا ...!

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ گیلان سرزمینی است که  قدمت آن به حدود 3هزار سال می‌رسد و تا قرن هفتم پس از میلاد، حکومت‌های پی در پی را در خود جای داده است.

مردم گیلان زمین با غیرت و شجاعت مثال زدنی خود هرگز به هیچ قومی اجازه اشغال سرزمین‌شان را نداده و هیچ گاه نخواسته‌اند خود را جدا و مستقل از این آب و خاک بدانند و حتی تنها قومی هستند که به دلخواه (نه به اجبار) به دین اسلام گرویدند.

این مردمان در حالی که با حاکمان مناطق داخلی خود در حال جنگ بودند اما در مواقع لزوم و هجوم بیگانه، با یکدیگر متحد شده و نمی‌گذاشتند قدرت‌های خارجی بر آنان مسلط شوند. حال ما را چه شده که به کمترین‌ها بسنده می‌کنیم و با این ‌همه جسارت و مردانگی، باید در حیطه بازیگری، گاه و بیگاه شاهد آن باشیم که برخی بازیگران ما در اکثر فیلم‌های ساخته شده در خارج استان، نقش‌های زیر دست را ایفا کنند.

چرا بازیگران بزرگوار، نگران «شان و منزلت» گیلانی نیستند؟ چرا با وجود این همه استعداد علمی، ادبی، ورزشی، هنری و... باید هنرمندان توانمند ما به نقش‌های پایین رضایت دهند؟

این درست است که در ابتدا باید از نقش‌های کوچک شروع کرد، اما حتی آنانی که با داشتن سالها تجربه و حتی نقش‌های طولانی نیز ایفای نقش دارند اغلب نقش زیر دست را بازی می‌کنند و یا در بعضی فیلم‌ها و سریال‌ها نیز حتی برای طنز از گیلانی‌ها استفاده می‌کنند و یا چرا باید لهجه و گویش زیبای گیلکی را به صورت فارسی حرف بزنند و چرا مثل گویش‌های دیگر برایش زیر نویس نمی‌گذارند تا به حفظ این گویش زیبا کمک شود. اینجاست که به ما به عنوان یک «گیلانی» برمی‌خورد و در مقابل دیدگان تماشاگر، احساس خوبی به ما دست نمی‌دهد. وقتی گیلان سرزمین مفاخر و بزرگان زیادی است دیگر نباید حاضر باشیم به هر قیمتی و در هر نقشی در فیلم‌ها و سریال‌هایی که در خارج استان ساخته و پخش می‌شود نقش آفرینی کنیم. انتظار می‌رود هنرمندان عزیز سعی نمایند لااقل در انتخاب نقش‌های خود منزلت «یک گیلانی» را حفظ نموده و به راحتی هر نقشی را پذیرا نباشند، چون اندک بازیگری را دیده‌ایم که به هر نقشی رضایت نمی‌دهد.

لازم به ذکر است که همه قشرهای محترم و بزرگوار، وجودشان در جای خود مفید به فایده می‌باشند، اما در اینجا منظور این است آنانی که سالها سابقه بازیگری در فیلم‌ها و سریال‌های خارج از استان دارند، همیشه نقش‌های تکراری و در یک سطح، شاید صورت خوشی برای بیننده نداشته باشد، پس بهتر است عزیزان کمی در انتخاب نقش، تفکر و دقت نظر بیشتری داشته باشند.
در پایان، بیاییم خود را دست کم نگیریم و به گیلانی بودن خودمان بیشتر افتخار کنیم.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 121 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم