سه شنبه, 01 مرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:2327
به قلم بنفشه بلالایی؛

چرایی کسب رتبه دوم از آخر در حوزه گردشگری سال 97 توسط صومعه‌سرا

 • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ شلوغ‌ترین ماه گیلان سپری شد و خیل مردمی که بعد از یک سال کار و تلاش تصمیم به مسافرت گرفته بودند به گیلان سرسبزمان پناه آوردند تا بار دیگر برای خود خاطراتی زیبا و برای گیلانیان خاطراتی زشت از آلوده کردن طبیعت‌شان برجا بگذارند.

افسوس گیلانی که مهد تمدن و قدمت چندین هزار ساله بوده حالا به یکی از کثیف‌ترین استان‌های ایران تبدیل شده و برخی به علت تصاویری که از طبیعت تخریب شده‌اش می‌بینند مردمانش را که در فرهنگ و مهمان‌نوازی زبانزدند را در زمره بی‌فرهنگ‌ترین‌ها جای داده‌اند! اما این مردم هرگز اصل خود را از یاد نبرده و خصلت‌های نیکوی خود را از دست نداده‌اند بلکه برخی از این مسافران‌ هستند که با رفتارهایشان این ذهنیت را به وجود آورده‌اند.

و اما شهر من «سوماسرا» شهر نیلوفر و ابریشم، صنوبر و نیشکر ایران زمین، شهری که اجحاف زیادی در حق هفت دغنان، مناره بازار و گسکراتش شده، شهری که حمامی قدیمی در دل دهستان کسمایش پنهان گشته و شهری که تالاب زیبایش مامن پرندگان کمیابی چون خوتکا، گیلار، فیلوش و ... است، شهری که محل مبارزات بزرگ مردی چون میرزاکوچک بوده، اما آیا تاکنون کسی از این همه موهبت خبری داشته؟ چرا همه چیز در این شهر مسکوت به نظر می‌رسد؟ چرا کسی دلش به حال این همه نعمت خدادادی نمی‌سوزد؟ از شهری که هنوز برخی از مردمان و مسولانش وجه تسمیه نامش را اشتباه می‌گویند، چه انتظاری می‌توان داشت؟ وقتی به لیست مکان‌های تاریخی و گردشگری گیلان می‌نگرم، متاثر می‌شوم که چگونه هیچ نامی از شهرم نیست!؟ جای تاسف دارد که در میان شهرستان‌های گیلان از نظر جذب توریست در سال 97 شهر من رتبه دومی از آخر را نصیب خود کرده! تا کی باید بنشینیم و نظاره‌گر این باشیم که مسافران فقط از این شهر همچون گذرگاهی بگذرند!؟ تا کی باید تنها سوغات این شهر کلوچه فومن مونتاژ صومعه‌سرا باشد!؟ چرا این کلوچه از حلوای ضیابری و سیاه شکرمان معروف‌تر است!؟ یعنی تاکنون هیچ مسئولی به این فکر نیفتاده که این شهر باید یک نماد داشته باشد!؟ تا کی باید بشنویم که سیل عظیم مسافران فقط از سوماسرای زیبایمان عبور کنند و به شهرهایی که در چند قدمی‌اش هستند بروند ولی حتی اسم این همه جاذبه شهر من را نشنیده باشند!؟ نمی‌دانم دیگر چه بگویم اما هنوز ناامید نیستم، هنوز به همت مردان و زنان این دیار ایمان دارم که اگر بخواهند می‌توانند سوماسرایمان را به جایگاه اصلی‌اش برسانند تا شناسنامه گیلان زمین شود. به امید آن روز ...

ارسال نظر به عنوان مهمان

 • چه خبرا

  در شهرستان صومعه سرا هیچ تشکل یا انجمن گردشگری منسجم وجود ندارد، و اگر باشد توانایی و قدرت هدایت توریست پذیری ندارد .
  درخصوص شهر ابریشم، و هفت دغنان، مناره بازار، و حتی تالاب و پرندگان چون خوتکا، گیلار همه و همه مانند جزایز از هم دور هستند و هیچکس نیست که یک راهکاری جهت گردشگر پذیری پیدا کند.
  روستاهای تالاب هیچ تعصبات درخصوص نام شهرصومعه سرا ندارند و فقط اسم تالاب را به نام محل می خوانند.
  از شهر و محل مبارزات میرزاکوچک خان فقط نام و داستان مانده .

  پاسخ

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 103 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم