شنبه, 26 مرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3329

«زمستان نمایندگی» برای برخی مجلسی‌ها

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ طبق مصوبه دیروز مجلس برخی از وکلای ملت که سه دوره متوالی در خانه ملت حضور داشتند، دیگر نمی‌توانند در دوره بعدی حضور یابند.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۱۲ اسفند) طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی بررسی و مصوب کردند که کاندیداتوری افرادی که سه دوره متوالی نماینده مجلس باشند، برای دوره چهارم ممنوع شود.

حال باید دید با تصویب این لایحه کدام نمایندگان دیگر نمی‌توانند برای دور بعدی مجلس به ساختمان بهارستان بیایند؟
براساس تحقیقات اولیه، علی لاریجانی، علی مطهری، مسعود پزشکیان، علاءالدین بروجردی، محمدرضا تابش، سیدحسین نقوی حسینی، جواد کریمی قدوسی، محمد آشوری تازیان، اسفندیار اختیاری کسنویه یزد، حسین امیری خامکانی، عزیز اکبریان، مهرداد بائوج لاهوتی، یوناتن بت کلیا، کاظم جلالی، شهباز حسن پور بیگلری، حسن خسته‌بند، محمد دهقانی، محمدرضا رضایی کوچی، علیرضا سلیمی، حسینعلی شهریاری، هادی شوشتری، محمدقسیم عثمانی، محمدحسین فرهنگی، حمیدرضا فولادگر، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، نادر قاضی پور، هادی قوامی، حسن کامران دستجردی، جبار کوچکی‌نژاد، محمدمهدی مفتح، علیرضا محجوب، سیامک مره صدق، سیدناصر موسوی لارگانی و عزت الله یوسفیان ملا نمایندگانی هستند که دیگر نمی‌توانند در خانه ملت حضور یابند.

بر اساس این مصوبه قطعا مردم شهرهای قم، تهران (برخی از نمایندگان)، بروجرد، تبریز، اردکان، ورامین، مشهد، زرند و کوهبنان، کرج، لنگرود، سیرجان، بندر انزلی، چناران، جهرم، محلات، زاهدان، قوچان، بوکان، اصفهان، ارومیه، اسفراین، رشت، تویسرکان، فلاورجان و آمل باید برای انتخابات مجلس یازدهم به دنبال گزینه دیگری غیر از نماینده فعلی خود باشند.

تصویب این طرح در جلسه دیروز مجلس بی‌حاشیه هم نبود تا جایی که در جریان رسیدگی به مواد آن، سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده ورامین در زمان ارائه طرح، پیشنهاد خود با اشاره به مصوبه مجلس مبنی بر ممنوع شدن نمایندگی در مجلس بیش از سه دوره متوالی خطاب به لاریجانی رئیس گفت: «آقای لاریجانی این دوره، دوره آخر هست و دوره بعدی استراحت می‌کنید، ما هم پیشاپیش تبریک می‌گویم به اینکه نمایندگان به شما فرصتی دادند که به کارهای دیگری برسید!»
لاریجانی رئیس مجلس هم خطاب به این نماینده با مزاح گفت: «شما هم یک نفس راحتی می‌کشید».
نقوی حسینی هم در ادامه اظهارات خود خطاب به وکلای ملت اظهار کرد: «تشکر می‌کنیم از همکاران که اگر ملت ما را حذف نکردند، نمایندگان خودشان ما را حذف کردند و این نکته خیری هست که توسط همکاران حذف شدیم و تشکر می‌کنیم که نیروهای جوان‌تر و با انگیزه قوی‌تر به مجلس بیایند.»

گفتنی است شورای نگهبان طبق قانون اساسی باید این مصوبه مجلس را همچون سایر مصوبات بررسی و درباره آن اعلام نظر کند که در صورت موافقت، نمایندگانی که سه دوره متوالی نماینده مجلس باشند دیگر نمی‌توانند برای دوره چهارم کاندید شوند.

مصوبه مجلس و محرومیت افرادی مانند علی لاریجانی از کاندیداتوری دوباره برای انتخابات پارلمان، زمینه‌ها برای ‏جلوس محمدباقر قالیباف بر صندلی ریاست مجلس را بیش از پیش مهیا کرده است.
‏ نمایندگان پارلمان در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس تصویب کردند که ‌کاندیداتوری افرادی که ۳ دوره متوالی نماینده مجلس بودند، برای دوره چهارم ممنوع شود ؛ مصوبه ای که از نگاه برخی چهره های سیاسی، از جمله رسول منتجب نیا، مشکوک با هدف خاص توصیف شده است.
بر این اساس،۳۴ نماینده فعلی مجلس حق کاندیداتوری دوباره برای انتخابات سال ۹۸ را نخواهند داشت. شاخص‌ترین این ‌نمایندگان علی لاریجانی، رئیس و علی مطهری و مسعود پزشکیان، دو نایب رئیس مجلس هستند؛ بنابراین نتیجه اول و ملموس این ‌مصوبه، آن است که علی لاریجانی رئیس مجلس یازدهم نخواهد بود. /راه مردم

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 79 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم