پنج شنبه, 31 مرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:2831

چرا ترامپ طرح آمریکا در عراق برای نظارت بر ایران را لو داد؟!

  • انداز قلم

 به گزارش سوما؛ ترامپ با مصاحبه روز گذشته، عملا طرح آمریکا در عراق در برابر ایران را فاش کرده که بر اساس آن، حضور نیروهای آمریکایی در عراق برای تحت نظر قرار دادن ایران و فشار بر این کشور است.

حال ممکن است این پرسش مطرح شود که آیا ترامپ تعمدا طرح آمریکا در عراق برای تحت نظر قرار گرفتن ایران را لو داده یا اینکه افشای این طرح، ناخواسته بوده است؟

مصاحبه روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به شبکه «سی‌بی‌اس»، واکنش های زیادی به ویژه در عراق داشت.

در همین زمینه، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در مطلبی به مصاحبه ترامپ در مورد ایران پرداخت و نوشت، ترامپ با مصاحبه روز گذشته، عملا طرح آمریکا در عراق در برابر ایران را فاش کرده که براساس آن، حضور نیروهای آمریکایی در عراق برای تحت نظر قرار دادن ایران و فشار بر این کشور است.

ترامپ در بخشی از این مصاحبه با شبکه «سی‌بی‌اس»، با بیان اینکه قصد ندارد نیروهای نظامی آمریکا را از عراق خارج کند، گفت: «ما برای ساخت این پایگاه [در عراق] هزینه هنگفتی کرده‌ایم. می‌خواهیم آن را حفظ کنیم. یکی از دلایلی که می‌خواهم نگهش دارم، این است که می‌خواهم کمی حواسمان به ایران هم باشد، چون ایران یک مشکل واقعی است.»

او در پاسخ به این که آیا این به آن معناست که آمریکا قصد حمله به ایران را دارد، گفت: «نه. دلیلش این است که می‌خواهیم ایران را تحت نظر داشته باشیم. تنها چیزی که می‌خواهم، این است که بتوانیم ایران را زیر نظر داشته باشیم. ما در عراق یک پایگاه نظامی باورنکردنی و گران ساخته‌ایم؛ این پایگاه کامل برای اینکه بخش‌های مختلف آن خاورمیانه پر از دردسر را زیر نظر داشته باشیم، مناسب است. این چیزی است که خیلی‌ها درک نمی‌کنند. می‌خواهیم تحت نظر داشته باشیم و کاملا رصد کنیم که اگر دردسری درست شد و کسی سلاح اتمی یا چیزهای دیگر تولید کند، ما قبل از اینکه این کار را کنند، متوجه شویم.»

به گزارش مقامات آمریکای در هفته های اخیر از پایگاههای مختلف عراق بازدید کرده اند از جمله به گفته یک مقام کُرد عراقی، افسران آمریکایی از پایگاهی در نزدیکی مرز ایران بازدید کرده اند.

چرا ترامپ طرح آمریکا در عراق برای نظارت بر ایران را لو داد!؟

همان گونه که اشاره شد، ترامپ به سی بی اس گفته، اگر بخواهند در ایران کاری درباره سلاح هسته ای یا کارهای دیگر انجام دهند، قبل از اینکه کاری کنند ما مطلع می شویم و دست به کار خواهیم شد.

به نظر می رسد، ترامپ خواسته یا ناخواسته، طرح واشنگتن برای نظارت نزدیک بر فعالیت های هسته ای ایران را از خاک عراق فاش کرده است.

در همین راستا، فعالیت های جاسوسی، شنود و اطلاعاتی آمریکا از خاک عراق را باید جزو طرح دولت آمریکا برای تحت نظارت قرار دادن ایران در نظر گرفت.

این اظهارات ترامپ نگرانی هایی را در عراق به وجود آورده است، به طوری که در جدیدترین واکنش ها، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق می گوید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای «رصد ایران» از داخل خاک عراق از بغداد اجازه نگرفته است.

برهم صالح تأکید کرد، دولت عراق منتظر «شفاف سازی» در مورد تعداد نظامیان آمریکایی در کشورش و ماهیت مأموریت آنهاست.

حال شاید این پرسش مطرح شود که آیا ترامپ تعمدا طرح آمریکا در عراق برای تحت نظر قرار گرفتن ایران را لو داده یا اینکه افشای این طرح، ناخواسته بوده است؟

به نظر می رسد، ترامپ با افشای طرح نظارت بر ایران از خاک عراق به دنبال ارسال یک پیام برای تهران است که واشنگتن اقدامات ایران در زمینه هسته ای و نظامی را زیر نظر دارد و به همین جهت این مسأله را باید بخشی از سیاست ترامپ برای تحت فشار قرار دادن ایران در نظر گرفت./تابناک

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 84 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم