سه شنبه, 01 مرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:2472

بازنشسته‌ها با موسسات خصوصی فرهنگ را مدیریت خواهند کرد؟!

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ برخی مدیران بازنشسته حوزه‌های فرهنگی به دنبال فعال کردن موسسات وابسته به خود هستند تا پس از اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، بخش‌هایی از اموری که اکنون در اختیار دولت است، در پوشش اجرای سیاست تصدی‌گری دولت به آنها واگذار شود.

در همین راستا برای انتخابی مدیرانی همسو با خود در هفته‌های اخیر لابی می‌کنند؛ رویکردی که اگرچه ممکن است به صورت شکلی قانونی باشد اما به نوعی، تلاش برای تداوم حفظ بخشی از قدرت و منابع برخی از این مدیران است.

مهلت خروج بازنشستگان از بدنه نهادهای دولتی و غیردولتی وابسته به اعتبارات دولتی، سه هفته دیگر به پایان می‌رسد و آخرین کوشش‌ها برای تداوم حضور برخی مدیران در مناصب بعضاً علنی می‌شود. این تلاش‌ها صرفاً در سطح برخی چهره‌های موثر نظیر شهردار تهران نیست و از قضا، بسیاری از مدیران میانی نیز به دنبال مفری برای حفظ خود هستند. البته خوشبختانه تاکنون این مفرها به وجود نیامده و قانون گذاران نیز با اصلاح بر این قانون همراهی نکرده‌اند و بعید است پس از اجرای قانون نیز به سرعت شاهد اصلاحیه‌ای بر آن باشیم.

فرهنگ به معنای عام کلمه جزو عرصه‌هایی است که با سیل مدیران بازنشسته مواجه است و بنابراین، کوشش‌ها برای بقاء بیش از پیش بوده است. در این شرایط، برخی تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران فرهنگی که از حفظ خود ناامید شده‌اند، به دنبال جایگزینی اشخاص دیگری به جای خود هستند. یکی از رویکردهایی که در پیش گرفته شده، تلاش برای برون سپاری بخشی از تصدی‌گری دولتی را به موسسات خصوصی یا عمومی غیردولتی تحت مدیریت یا نفوذ خود واگذار نمایند و بدین ترتیب در این قالب برخی از اختیارات گذشته خود را داشته باشند.

بازنشسته‌ها با موسسات خصوصی فرهنگ را مدیریت خواهند کرد؟!

در همین راستا، برخی ناظران، لابی صورت پذیرفته توسط این مدیران برای جانشین‌هایشان را در همین راستا تلقی می‌کنند تا این جانشین در همراهی با آنها، زمینه لازم برای انتقال بخشی از ماموریت دستگاه‌های فرهنگی را به بخش خصوصی یا غیردولتی تحت مدیریت ایشان فراهم نماید. در واقع، پس از اتفاق، یک دوران گذار خواهیم داشت که این دوران گذار می‌تواند تاثیر چشمگیری بر نقش دستگاه‌های فرهنگی در سال‌های آینده داشته باشد.

با این اوصاف، دور از انتظار نیست که پس از این تغییر و تحولات، برخی از مسئولان پیشین و رسانه‌های همسو با آنها از لزوم کاهش تصدی گری نهادها و واگذاری این امور به بخش خصوصی سخن به میان آورند! این رویه می‌تواند شکل تازه‌ای از کنترل مدیریت کشور را برای بلندمدت رقم بزند که تغییر دولت نیز نتواند تاثیر چشمگیری بر تغییر معادلات طراحی شده بر آن داشته باشد.

البته جای تردیدی نیست که باید از کاهش تصدی گری دولت و سایر دستگاه‌ها استقبال کرد اما اگر قرار باشد این حرکت، صرفاً پوششی برای حفظ نفوذ برای چهره‌های بازنشسته فرهنگی باشد، قاعدتاً منطق ایجاب می‌کند با آن همراهی نشود. از این منظر باید نظارت کافی صورت پذیرد تا در مرحله اول به جای مدیران بازنشسته، عناصر وابسته به آنها که کاملاً تحت نفوذشان هستند، بر مستند ایشان ننشینند و در مرحله دوم، تصمیمات فرهنگی از جایی خارج از نهادهای مسئول گرفته نشود و مدیرانی که با این لابی‌ها بر سر کار می‌آیند، با ماشین امضای دیگران تبدیل نشوند.

به نظر می‌رسد هرچه به اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان نزدیک‌تر می‌شود، مباحث غریب‌تری مطرح می‌شود و به همین دلیل افکارعمومی باید با دقت بیشتری ناظر تغییرات باشد و به همان اندازه که پیگیر بازنشستگی مدیران است، انتصاب جانشین‌ها را نیز رصد کند تا اشخاص دارای شایستگی مدیریتی و اجرایی، به دور از فضای «نوچه پروری» امور را در حوزه‌های مختلف به ویژه فرهنگ در اختیار بگیرند./تابناک

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 95 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم