شنبه, 02 شهریور 1398

نوار کناری

شناسه خبر:1919
ناکامی ترامپ، بولتون و یاران در تحقق یک آرزو؛

بر خلاف پیش‌بینی آمریکا، ایران به ۴۰ سالگی رسید / اقدام معنادار اروپا در شب ۴۰ سالگی انقلاب!

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ «جان رابرت بولتون» دیپلمات آمریکایی و مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکاست که از اوایل آوریل سال ۲۰۱۸ کار خود را در دولت «دونالد ترامپ» آغاز کرده است.

او در دولت‌های مختلف جمهوری‌خواه آمریکا فعالیت داشته است. بولتون از سال ۲۰۰۵ تا دسامبر سال ۲۰۰۶ از سوی «جرج دابلیو بوش» به عنوان سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد مشغول به کار بود. او چهره ای تندرو در آمریکاست که همواره با اخذ مبالغ دلاری هنگفت در نشست های سازمان منافقین حاضر شده و بی توجه به جنایات آنها علیه مردم سرزمینشان، علیه جمهوری اسلامی ایران سخن گفته است.

«تابناک»؛ یکی از مهمترین اظهارنظرهای «جان بولتون» علیه جمهوری اسلامی ایران سخنان او در نشست تیرماه سال 96 منافقین در پاریس بود که احتمالا با توجه به برخی نظریه های غربی در خصوص فراز و فرود انقلاب ها در دنیا گفته بود که «نباید بگذاریم انقلاب اسلامی ایران به چهل سالگی برسد!»؛ موضوعی که هرچند تلاش زیادی از سوی آمریکایی ها با همراهی برخی کشورهای متمول عربی منطقه برایش صورت گرفت، دیروز رسما ناکامی و نادرستی آن مشخص شد.

دیروز در حالی جمهوری اسلامی ایران مراسم چهل سالگی انقلاب همزمان با سالروز ورود امام خمینی (ره) به کشور در دوازدهم بهمن ماه سال 1357 را جشن گرفت که تیر ماه سال 1396 "جان بولتون" این سیاستمدار تندروی آمریکایی در نشست گروهک (منافقین) در پاریس گفته بود: نتیجه بازنگری دولت ترامپ در سیاست آمریکا در قبال ایران باید این باشد که انقلاب اسلامی آیت الله خمینی تا دو سال آینده دوام نیاورده و جشن چهلمین سالگردش را نبیند.

این دیپلمات سابق که رابطه نزدیکی با دیدگاه های دولت ترامپ در قبال ایران دارد، گفته بود: برای نخستین بار در هشت سال گذشته با تغییرات صورت گرفته در کاخ سفید من می توانم با اطمینان بگویم که ما رئیس جمهوری داریم که به طور مطلق مخالف رژیم حاکم بر ایران است. این سیاستمدار تندرو آمریکایی در ادامه سخنرانی خود که با سوت و کف ممتد حاضران در نشست قطع می شد، مدعی شده بود: کنترل حکومت ایران بر اوضاع تضعیف شده و به همین خاطر، تغییر کادر رهبری آمریکا پس از دوران هشت ساله دولت اوباما بسیار مهم است.

بولتون در ادامه عنوان کرده بود: سیاست قطعی و اعلامی ایالات متحده آمریکا پس از این باید سرنگونی حکومت ایران و تغییر رژیم در این کشور باشد. او تأکید کرده بود که رفتار و اهداف حکومت ایران به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد و به همین دلیل، تنها راهکار موجود تغییر خود رژیم است ... امیدواریم در سال 2019 چنین اتفاقی را در تهران جشن بگیریم!

شاید بتوان او (جان بولتون)، دیدگاه ها و نظراتش در مورد جمهوری اسلامی ایران را یکی از عوامل اصلی و تأثیرگذار در شکل گیری اندیشه های «دونالد ترامپ» درباره ایران دانست. به همین جهت به فاصله کمی پس از اضافه شدن او به تیم ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفت که از قرارداد بین المللی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که به امضای 1+5 به اضافه ایران رسیده و مورد تصویب شورای امنیت سازمان ملل نیز قرار گرفته، خارج شود.

ترامپ و تیمش که به خیال خودشان قصد دارند با اعمال سخت ترین تحریم های تاریخ علیه جمهوری اسلامی ایران، کشور ما را به زانو درآورند، انگار در جریان نیستند که در چهل ساله گذشته پس از انقلاب اسلامی، ایران همواره تحت شدیدترین تحریم های ظالمانه از سوی آمریکایی ها قرار داشته اند و تکرار این راه، هرچند قطعا موجب فشار بر مردم ایران خواهد شد، چیزی را عوض نخواهد کرد.

رئیس جمهور آمریکا بر اساس همین مشاوره های چهره های تندرویی نظیر بولتون دست به پیش بینی آینده جمهوری اسلامی زده و حدود پنج ماه پیش خطاب به برخی سران کشورهای اروپایی و برای همراه کردن آنها با سیاست های آمریکا علیه جمهوری اسلامی گفته بود که «صبر کنید تا دو سه ماه آینده جمهوری اسلامی به پایان کار خود خواهد رسید.»؛ موضوعی که هرچند تحقق نیافت، با پاسخ محکم رهبر انقلاب نیز مواجه شد.

دوازدهم مهر ماه امسال حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی برای سخنرانی در اجتماع جهادگران بسیجی در استادیوم آزادی حاضر شدند. ایشان در پاسخ به این پیش بینی متوهمانه «دونالد ترامپ» گفته بودند: شنیدم رئیس جمهور آمریکا به برخی گفته صبر کنید، در دو سه ماه ماه آینده جمهوری اسلامی کلکش کنده خواهد شد!

ایشان در رزمایش سراسری اقتدار عاشورایی بسیج سپاهیان محمد رسول الله (ص) درباره وعده رئیس جمهور آمریکا به همتایان اروپایی‌اش برای نابودی جمهوری اسلامی عنوان کرده بودند: «این حرف‌ها مرا یاد شعر عامیانه می‌اندازد که شتر در خواب بیند پنه دانه، گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه.»

این پاسخ های جمهوری اسلامی آمریکایی ها را به تکاپو انداخته بود که با تشکیل اتاق های جنگ روانی در برخی کشورهای منطقه علیه ایران و همچنین انجام هزینه های گزاف از جیب برخی کشورهای متمول منطقه هر راهی را برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی بیازماید، اما هر بار هر کدام از نقشه ها نقش بر آب می شد و تیر آنها نیز به سنگ می خورد تا اینکه دیروز همه جهان جشن 40 سالگی انقلاب را بر خلاف همه تلاش ها و پیش بینی های آمریکایی ها به نظاره نشست.

21 آذر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار جمعی از خانواده‌های شهیدان دفاع مقدس و مدافع حرم و دفاع از مرزها و امنیت کشور به ابعاد دیگری از پیش بینی ها و تلاش های دشمنان علیه ایران اسلامی اشاره کردند و با اشاره به اینکه امام بزرگوار، آمریکا را «شیطان بزرگ» خواندند، افزودند: امام (رحمه‌الله) با این نام‌گذاری، در واقع همه‌ی موحدان و ملت‌های باانصاف جهان را در مقابل آمریکا بسیج کردند و توفیقات زیادی هم در این راه به دست آمده و بیشتر هم خواهد شد؛ اما دشمن تلاش دارد تا ملت ایران را از مسیر پیشرفت و ایستادگی در مقابل قدرت‌ها منصرف کند.

ایشان با اشاره به تحرکات و اقدامات دو سال اخیر آمریکایی‌ها به‌ ویژه وضع تحریم‌های همه‌جانبه و کمک به دشمنان گوناگون ایران، نقشه‌های آن‌ها را لورفته خواندند و تأکید کردند: هدف آن‌ها این بود که به‌ وسیله‌ی تحریم و اقدامات ضد امنیتی، در کشور، دودستگی، اختلاف و جنگ گروه‌ها به وجود آورند و عده‌ای را به خیابان‌ها بکشانند و نام آن را هم «تابستان داغ» گذاشته بودند؛ اما به کوری چشم دشمنان، تابستان امسال یکی از بهترین تابستان‌ها بود.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی «چهل سالگی» خود را نخواهد دید، گفتند: ملت ایران با استحکام تمام ایستاده است و به توفیق الهی در ۲۲ بهمن، چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را با شکوه بسیار بیشتر از سال‌های قبل برگزار خواهد کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به بیداری ملت ایران، مسئولان را به تلاش بیشتر توصیه کردند و افزودند: هرچند نقشه‌ی دشمن لو رفته است، همه باید هشیاری خود را حفظ کنند زیرا آمریکا، دشمنی خبیث و حیله‌گر است و شاید قصد فریب داشته باشد تا برای سال ۹۷، جنجال کند اما مثلاً برای سال ۹۸ نقشه‌ای بکشد.

ایشان، صهیونیست‌ها و مرتجعین منطقه را شریک آمریکا در توطئه و دشمنی با ملت ایران دانستند و تأکید کردند: البته ما قوی‌تر از آن‌ها هستیم، زیرا تاکنون نتوانسته‌اند در مقابل جمهوری اسلامی هیچ غلطی بکنند و از این پس هم نخواهند توانست.

یکی از افتخارات غربی ها و به خصوص آمریکایی ها پیش بینی های شان از آینده و همچنین تلاش آنها برای محقق ساختن این پیش بینی هاست که در بسیاری از موضوعات مبتنی بر منافع خود دست به آینده نگری می زنند. آنها در خصوص جمهوری اسلامی طی چهل سال اخیر پیش بینی های زیادی کرده اند که علیرغم فشارهای بسیاری که برای تحقق آن آورده اند تا کنون هیچ یک از آنها محقق نشده و همچنان جمهوری اسلامی ایران بر خلاف خواست و نظر آنها راه خود را ادامه می دهد.

آخرین پیش بینی آنها «نابودی جمهوری اسلامی» قبل از آغاز جشن چهل سالگی اش بود که در این راه از تمام ظرفیت های ممکن بهره بردند، آنها منافقین را پای کار آوردند، سلطنت طلبان را به کار گرفتند، اتاق های فکر علیه ایران در منطقه به راه انداختند، رسانه های زیادی را ایجاد کردند و برخی کشورهای عربی متمول را به گفته خودشان دوشیدند تا بتوانند پیش بینی شان را محقق کنند، اما دیروز «ایران» بار دیگر مقابل آنها ایستاد و جشن چهل سالگی اش را به تمام جهان مخابره کرد.

امروز چیزی جز اینکه جمهوری اسلامی قدرت دفاعی اول منطقه است، با تمام کم و کاستی های داخلی که بخش اعظمی از آن ناشی از فشارهای خارجی است و بخشی نتیجه سوء مدیریت داخلی، نمی توان گفت. ایران امروز در منطقه نقش آفرین و روی پای خود ایستاده است. اروپایی ها خیلی خوب به این نقش ایران واقف شده اند و علیرغم خروج آمریکا از برجام و تهدید برای جلوگیری از اقدامی که تحریم های آنها را نقض کند، حاضر شده اند ساز و کار مالی را پیرو برجام با ایران ایجاد کنند. ایران هیچ گاه مقابل زورگویی سر خم نخواهد کرد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 110 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم