شنبه, 29 تیر 1398

نوار کناری

شناسه خبر:2322
به قلم افروز مبرهن کسمایی / کارشناس حقوق؛

حقوق و تکالیف زوجین در خصوص مسکن و اشتغال

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ به طور معمول زوج‌های جوان در اوایل زندگی مشترک خود در مورد مسکن و شغل با خودشان و یا خانواده زوج یا زوجه دچار مشکل می‌شوند که چنانچه به حقوق و تکالیف خود آگاه باشند می‌تواند از بروز اختلافات عمیق جلوگیری بعمل ‌آورد.

اما آنچه که باید در مورد سکونت زوجین و اشتغال آنها بدانیم:
در مورد مسکن در قانون آمده که تهیه مسکن برای زن یکی از وظایف شوهر در زندگی مشترک می‌باشد و مسکن باید متناسب با شئونات، موقعیت خانوادگی و اجتماعی زن باشد و طبق قانون زن باید در منزلی که شوهر تعیین می‌کند سکونت کند مگر آنکه اختیار تعیین منزل، ضمن عقد ازدواج یا بعد از وقوع عقد به زن داده شده باشد در غیر این صورت در صورت امتناع زن از سکونت در منزلِ شوهر، به اصطلاح قانونی زن ناشزه محسوب و حق دریافت نفقه از شوهر را ندارد.
حال ممکن است این سوال پیش بیاید زنی که در عقد نکاح اجازه اختیار مسکن را از شوهر گرفته می‌تواند وی را اجبار به سکونت در منزل پدر و مادرش یا سکونت در خارج از کشور نماید؟ که پاسخ این سئوال منفی است زیرا هیچ کس نمی‌تواند استفاده از حق خود را وسیله ضرر دیگری قرار دهد.
البته خلاف این موضوع نیز صدق می‌کند یعنی شوهر نیز نمی‌تواند زن را مجبور به سکونت در منزل پدر و مادر خود نماید و زوجه می‌تواند با اثبات عدم تناسب آن مسکن با وضعیتش از تمکین خودداری نماید.
اما در مورد اشتغال باید گفت که شوهر (زوج) می‌تواند زن خود را از حرفه یا صنعتی که مخالف مصالح خانوادگی یا حیثیات خود (مرد) یا زن باشد منع کند. حتی در حالتی که شوهر به وضع اشتغال زن قبل از ازدواج آگاه بوده و با رضایت کامل نسبت به این موضوع ازدواج کرده می‌تواند بعدها خواستار عدم اشتغال او باشد، یعنی صرف اطلاع و آگاهی مرد (زوج) مانع از اعمال این حق نمی‌گردد البته شوهر باید این موضوع را در دادگاه اثبات نماید و خودسرانه نمی‌تواند مانع اشتغال زن (زوجه) گردد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 99 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم