شنبه, 02 شهریور 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3225
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب سازمان جنگل‌ها:

یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب در کل کشور سیل‌گیر است

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها گفت: یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب در کل کشور سیل‌گیر است.

ابوالقاسم حسین‌پور دوشنبه شب در گردهمایی معاونین آبخیزداری منطقه 3 که در مرکز آموزش منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران واقع در کلارآباد برگزار شد با اشاره به اینکه سیلابی که امسال آمد اهمیت آبخیزداری کشور را بیش از پیش نشان داده است، اظهار کرد: با وجود محدودیت در کشور به این موضوع خوب توجه شد و اجرای مدل جدید آبخیزداری امسال در سازمان‌های جنگل‌ها رخ داده است. وی با بیان اینکه اعتبارات موتور محرکه سازمان از محل صندوق ملی بوده است، افزود: هم جایگاه سازمان ارتقاء یافت و هم بخش‌ها فعال شدند و در استان‌ها و شهرستان‌ها نیز در قالب سند آبخیزداری شدند.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها گفت: تحولات خوبی در ابعاد مختلف مردمی و اطلاع‌رسانی آن پررنگ شد و اگر اعتبارات سال 97 و 98 افزایش چشمگیری پیدا کند بخش خوبی از عملکرد و انعکاس مناسب این فعالیت‌ها بوده است. وی مشارکت مؤثر مردم در عرصه‌های منابع طبیعی را از دیگر اتفاقات خوب دانست و عنوان کرد: کارهای خوبی با کمک تسهیلگران تسری پیدا کرده در بخش آبخیزداری و آبخوان‌داری بوده و کشور هم سیل‌خیز و کم آب بوده است و حلقه آبخیزداری و آبخوان‌داری نیاز است تا فرصت سیلاب را برای آبخیزداری و آبخوان‌داری بهره‌برداری کند.

حسین‌پور تصریح کرد: خسارت‌های سیل مهرماه نشان می‌دهد اگر یک ریال برای آبخیزداری هزینه شود چقدر اثربخشی دارد که می‌تواند در جلوگیری از خسارت‌ها اثربخش باشد و آن مکان‌هایی که شبکه سرشاخه گیر بوده میزان خسارت‌های سیل به حدود 50 درصد رسید در حالی که در جاهای دیگر 100درصد بوده است. وی اظهار کرد: یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب در کل کشور سیل‌گیر است و آنچه به واسطه آبخیزداری و آبخوان‌داری کنترل شد حدود 280 میلیون متر مکعب یعنی حدود 20 درصد است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها افزود: بیش از نیمی از دشت‌های کشور دشت‌هایی هستند که از 609 دشت 370 دشت ممنوع و 78 دشت ممنوعه فرونشست زمین است و بنابراین اهمیت پرداختن به مباحث آبخوان‌داری در کشور روز به‌روز بیشتر می‌شود. وی با تأکید بر اینکه منابع سیلابی و بارانی در دل زمین باید حفظ شود، بیان کرد: باید با همکاری دولت و عنایت رهبری که توجه دارد مسؤولیت این سازمان را بیشتر کرده است.

حسین‌پور با اشاره به اینکه سالانه 5 درصد خدمت کشور به آبخیزداری در قانون برنامه ششم توسعه است، بیان کرد: تنها منابع آن قنات است و حدود 40 هزار و 800 قنات دارد که بیش از 32 هزار رشته آن دایر و مورد بهره برداری قرار دارد. وی با بیان اینکه باید اثربخشی این کارها توجه بیشتری شود، گفت: در بخش مستند سازی و اثربخشی خیلی جای کار داریم و انسجام سازمان در سال‌های جاری به آن رسیده است تا بتوانیم تقویت کنیم نقاط مثبت در سال آینده داشته باشیم./ایسنا

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 96 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم