چهارشنبه, 26 تیر 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3398

«کوارتت زهی» در ساری اجرا می‌شود

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ شهرستان ساری بزودی میزبان اجرای کوارتت زهی با همین عنوان است.

کوارتت زهی ساری" متشکل از کی کاووس افسری و حسین مظلومی نوازندگان ویولن، پدرام علیزاده فروتن نوازنده ویولا(ویولن آلتو) و ایمن قنبری نوازنده ویولنسل، نخستین کوارتتی است که در استان مازندران شکل گرفت.

کی کاووس افسری نوازنده ویولن کوارتت زهی ساری در گفت‌وگویی زمان و مکان اجرای این کنسرت را 24 اسفند ماه سال جاری در آموزشگاه "آوای دوست" شهرستان ساری اعلام کرد و افزود: در این برنامه قطعاتی از آمادئوس موتزارت، فرانز شوبرت، کومیتاس واردایت و نیز قطعاتی از موسیقی فولک مازندران شامل "ربابه جان" با تنظیم ایمن قنبری و "گلنسا" از ساخته‌های عماد رام و تنظیم علیزاده فروتن به اجرا در می‌آید.

افسری به حضور پیشکسوتان موسیقی در این برنامه تاکید و هدف از تشکیل کوارتت زهی را آشنایی علاقه‌مندان و مخاطبان موسیقی با این تشکل موسیقایی اعلام کرد و گفت: برای پیشبرد اهداف فرهنگی هنری از قابلیت همه موسیقی‌دانان بهره خواهیم جست. وی با اعلام اینکه کوارتت زهی ساری پیشتر در شهرستان‌های جویبار، قائمشهر و بابل بروی صحنه رفت، یاد آور شد: اجرا در سایر استان‌های کشور از برنامه‌های آتی این کوارتت است.

کوارتت زهی که یکی از متداول‌ترین گروه‌های مجلسی موسیقی کلاسیک است شامل قطعاتی است که به لحاظ وسعت صدایی در سه بخش زیر، متوسط و بم نوشته شده و توسط دو ویولن، ویولا و ویولن سل اجرا می شود. رویکرد به کوارتت زهی از قرن هجدهم میلادی آغاز شد و بیشتر آهنگسازان صاحب‌نام آثار فراوانی را در این زمینه از خود به یادگار گذاشتند که همواره توسط کوارتت‌های زهی در سالن‌های کنسرت اجرا می‌شود./فارس

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 90 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم