شنبه, 26 مرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3038
نماینده مردم قائمشهر در مجلس:

استانی شدن انتخابات، مشارکت مردم را افزایش و هزینه ها را کاهش می دهد

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ نماینده مردم قائمشهر در مجلس گفت: استانی شدن انتخابات مشارکت مردم را افزایش می دهد و باعث کاهش هزینه های انتخاباتی می شود.

سیدعلی ادیانی از طراحان طرح استانی شدن انتخابات، روز پنجشنبه استانی شدن انتخابات را از طرح های مثبتی دانست که از مجلس هشتم پیگیری های جدی برای تصویب آن صورت گرفته است. وی اضافه کرد: مخالفان این طرح معتقد هستند که این طرح باعث کاهش مشارکت مردم، کاهش سطح ارتباط مستقیم نمایندگان با مردم حوزه انتخابیه، پیوستن کاندیدا به کانون های قدرت می شود در حالی که این طور نیست.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس با بیان این که طرح استانی شدن در چهارچوب قانون اساسی است، گفت: این بدان معناست که قانون اساسی ما محدوده حوزه انتخابیه را تعیین می کند از این رو استانی شدن منطبق با قانون اساسی است. وی اظهار داشت: اگر قرار است نماینده ای به وظایف و اختیاراتش در چهارچوب قانون اساسی به درستی عمل کند حداقل باید تراز استانی و ملی داشته باشد، با استانی شدن انتخابات، کمیت و کیفیت کاری در مجلس ارتقا می یابد و نماینده فرصت پیدا می کند که به مسائل ملی و استانی که حوزه انتخابیه اش است بیشتر برسد.

ادیانی افزود: ما امروز با استانداردهای دو گانه رو به رو هستیم در برخی مناطق انتخابات به صورت استانی انجام می شود، انتخابات در شهر تهران شبهه استانی است، اگر استانی شدن بد است چرا در تهران و برخی کلان شهرها این عمل انجام می شود. وی اظهار داشت: استانی شدن، نظام انتخاباتی فعلی را که در آن انتخابات با نظام دو گانه انتخابات صورت می گیرد را از بین می برد، همچنین هزینه ها هم کاهش می یابد.

نماینده مردم قائمشهر با بیان این که استانی شدن مشارکت مردم در انتخابات را نه تنها کم بلکه افزایش می دهد، گفت: نماینده ای که هم اکنون با پنج هزار رای وارد می شود آن زمان با صد هزار یا دویست هزار رای وارد مجلس می شود از این رو این آرا می تواند پشتوانه قوی برای یک نماینده باشد. وی با تاکید بر این که استانی شدن، باعث تقویت و پاسخگویی احزاب در کشور می شود گفت: برای مثال بالغ بر صد و پنجاه نفر از نمایندگان فعلی با لیست امید به مجلس آمدند ولی شاهد بودیم زنبیل هایشان را در جناح های مختلف گذاشتند دلیل آن این است که حزب ریشه دار نیست و به همین دلیل لیستی مثل امید فقط برای انتخابات وارد می شود و به اردوگاه جناح های دیگر می رود.

نماینده مردم قائمشهر تصریح کرد: با استانی شدن انتخابات، افراد با تجربه با سوابق بالا به مجلس راه می یابند که این نکته مثبتی است./ایرنا

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 98 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم