شنبه, 02 شهریور 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3189
یک اقلیم شناس گفت:

نباریدن برف در جلگه پدیده عجیبی نیست

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ یک اقلیم‌شناس گفت: نباریدن برف در جلگه مازندران در سال جاری پدیده عجیبی نیست.

کم‌بارشی پاییزی در آسمان مازندران مردم به‌ویژه کشاورزان استان را برای روزهای گرم سال نگران کرده بود ولی بارش‌های خوب زمستانی توانست بخشی از نگرانی را جبران کند. بارش‌ها نسبت به سال گذشته وضعیت خوبی داشت و توانست بخشی از نگرانی‌های کم‌آبی و تنش آبی را برطرف کند اما تأخیر در بارش‌های زمستانی که مردم بسیار نگران بودند به‌طوری‌که با گذشت بیش از چند دهه از زمستان بارش برف در ارتفاعات استان در حد روکش سفید بود ولی با باریدن برف طی هفته‌های اخیر بخشی از نگرانی‌ها جبران شد اما به‌طور کامل از بین نرفت بلکه مهم‌ترین موضوع توجه به بحث مدیریت مصرف است.

یک اقلیم‌شناس در این‌باره گفت: سواحل جنوبی دریای خزر شامل استان‌های مازندران و گیلان به‌دلیل ماهیت معتدل و مرطوب بودن خود، بیشتر نزولات جوی را به صورت بارش باران تجربه می‌کنند و بارش برف در این نواحی به ندرت اتفاق می‌افتد.

آزیتا امیری افزود: طی سال‌های اخیر نیز تنها در دی ماه سال 86 ، بهمن ماه سال 92 و آذر ماه سال 95 در بخش وسیعی از مناطق ساحلی و جلگه‌ای استان شاهد بارش چشمگیر برف بودیم. وی با بیان اینکه نباریدن برف در جلگه مازندران در سال جاری پدیده عجیبی نیست، تصریح کرد: زمستان امسال نسبت به سال گذشته شروع بارش برف با کمی تأخیر همراه بود که این امر مربوط به تغییرات زمانی عبور سامانه های سرد و بارشی از منطقه  است؛ اما میزان برف دریافتی در نواحی کوهستانی استان نرمال و مناسب بوده است، در حالی‌که در سال گذشته بارش برف نواحی کوهستانی کمتر از نرمال بود.

این اقلیم‌شناس خاطرنشان کرد: به‌دلیل گرمایش و افزایش میانگین دمای هوا در فصل زمستان در سال‌های اخیر شکل بارش‌ها در کلان شهرهایی نظیر تهران و اصفهان از برف به باران تغییر کرده است اما در مازندران معمولا بارش برف در نواحی جلگه‌ای و ساحلی مورد انتظار نیست./فارس

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 95 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم