پنج شنبه, 27 دی 1397
شناسه خبر:2297
به قلم احمدرضا روح اله زاد؛

اجلاس ترسوها در فاصله 1200 کیلومتری از یمن

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ اجلاس سران عرب در ظهران در شرق عربستان با حضور 17 نفر از رهبران و مسئولان کشورهای عربی برگزار شد.

در این اجلاس نمایندگان برخی کشورها مانند سوریه حضور نداشتند و کشورهایی مانند الجزایر و امارات و قطر و عمان هم در سطح پایینی شرکت داشتند. در باره این اجلاس نکاتی چند مطرح می شود:

1- تحلیلگران با توجه به تعداد و ترکیب شرکت کنندگان ، بیست و نهمین اجلاس سران عرب را ضعیف ترین اجلاس در تاریخ اتحادیه عرب می دانند.

2- این اجلاس در دورترین نقطه نسبت به یمن برگزار شد. ظهران در شمال شرق عربستان است. انتخاب این شهر عمدتا به دلیل ترس از موشک های ارتش و انقلابیون یمن بوده و برخی از رهبران و مسئولین عربی با توجه به احتمال حمله موشکی یمن، حاضر به شرکت در چنین اجلاسی در شهر ریاض نبودند. هر چند برخی از تحلیلگران سعودی تلاش کردند این ترس را با نمایش شجاعت خود در برگزاری آن در 200 کیلومتری با ایران پنهان کنند!!

3- این اجلاس اندکی پس از حمله موشکی امریکا و فرانسه و انگلیس به سوریه برگزار شد اما هیچ واکنشی نسبت به این تجاوز به یک کشور عربی از خود نشان نداد. حال آنکه بر پایه معاهده امنیت عرب، حمله به یک کشور عربی مستلزم واکنش همه کشورهای عربی است اما از آنجا که این اجلاس در عربستان برگزار شد و رژیم حاکم بر این کشور از این حمله هم در ابعاد سیاسی و هم با تامین هزینه های آن حمایت کرده است، این معاهده به طور کامل نادیده گرفته و زیرپا گذاشته شد.

4- در بیانیه پایانی این اجلاس کشورهای عربی بر پایه معاهده امنیت عرب از عربستان و بحرین حمایت کامل کردند!! این در حالی است که عربستان یک جنگ علیه کشور دیگر عربی (یمن) براه انداخته و از حمله به یک کشور دیگر عربی (سوریه) قویا حمایت کرده است!!

5- نطق عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر در این اجلاس جلب توجه کرد. السیسی بدون توجه به ادبیات حاکم بر این اجلاس در ارتباط با دخالت ایران در جهان عرب، به ویژه یمن، اعلام کرد هرگونه دخالت در یمن باید متوقف شود و بحران یمن باید بر اساس خواست مردم یمن و بدون دخالت هر کشور دیگری حل و فصل شود. این موضع در تعارض کامل با سیاست های جنگ افروزانه عربستان و امارات متحده عربی درباره یمن است.

6- در این اجلاس سلمان، رئیس رژیم حاکم بر عربستان، اعلام کرد از راه حل سیاسی برای حل بحران فلسطین حمایت می کند. این در حالی است که امریکا بیت المقدس را به رژیم صهیونیستی بخشیده است و قرار است سفارت خود را از تل آویو به این شهر مقدس اسلامی منتقل کند! این موضع سلمان به معنی نفی هر گونه مقاومت علیه رژیم صهیونیستی و زمینه ساز ساش با این رژیم است. موضوعی که پیشتر پسرش در مصاحبه با رسانه های امریکایی بر آن تاکید کرده بود.

7- در این اجلاس عربستان تلاش داشت کشور ایران را تهدیدی برای جهان عرب مطرح کند و بحران های موجود در منطقه را به ایران منتسب سازد. اما واقعیت آن است اگر جنگی در یمن جریان دارد از طرف عربستان شروع شده و استمرار دارد و اگر بحرانی در سوریه است به دلیل حمایت عربستان و امارات از گروه های تروریستی تکفیری است و ایران تنها پس از سه سال از آغاز بحران در سوریه و به درخواست رسمی دولت سوریه در ائتلاف علیه تروریسم تکفیری به سوریه و عراق کمک کرده است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

تبلیغ طلایی

تبلیغ نقره ای

تبلیغ برنزی

تبلیغات سوما

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 113 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم