دوشنبه, 05 فروردين 1398

نوار کناری

شناسه خبر:2268
به قلم احمدرضا روح اله زاد؛

ضرورت مقابله با توطئه غربی، عبری و عربی با استفاده از ظرفیت جوامع

 • انداز قلم

اختصاصی سوما نیوز - به قلم احمدرضا روح اله زاد / مدیرمسئول؛ روند یکسره سازی مساله فلسطین به نفع رژیم صهیونیستی با روی کارآمدن نئو محافظه کاران در امریکا شتاب گرفته است.

ریگان و بعد جرج بوش های پدر و پسر و اینک دونالد ترامپ، تهدید و تهاجم را در سیاست خارجی امریکا در ارتباط با مساله فلسطین نهادینه کرده اند. نئو محافظه کاران در واقع از آبشخور ایدئولوژیکی نئو انگلیکن ها ارتزاق می کنند. جریانی که از مذهب برای اهداف تهاجمی خود بهره می برند. این جریان که از آن با عنوان "صهیونیسم مسیحی" و یا "مسیحیان صهیونیسم" نیز یاد می کنند، تلاش دارد تا جنگ افروزی های خود در سطح جهان خصوصا در ارتباط با فلسطین را یک رسالت تاریخی و دینی معرفی کند که بر عهده مردم امریکا نهاده شده است. 

در واقع این عده با استفاده از ظرفیت های رسانه ای تلاش دارند سیاست های جنگ افروزانه خود را خواست فراگیر نئوانجلیست ها معرفی کنند؛ حال آنکه بسیاری از نئواینجلیست ها با این نوع سیاست ها نه تنها همراه نیستند بلکه بشدت مخالف آن نیز بشمار می آیند. آقای استیفان سایزر، کشیش کلیسای نئوکان انگلیس از جمله کسانی است که علیه مسیحت صهیونیسم فعال بوده و صاحب تالیف نیز است. باید ظرفیت های درونی نئوکان ها مورد شناسایی قرار گیرد و بر اساس آن طرح هایی برای مبارزه از درون این مذهب تعریف کرد. یعنی ظرفیت های درون مذهبی نئوکان ها را علیه این جریان انحرافی فعال ساخت.

روند سیاسی نئوکان ها از زمان ریگان تاکنون باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد و بر اساس این شناخت، اقدامات نوین سیاسی برای مقابله با آنها باید تعریف شود.
پدیده تحریم اسرائیل که در غرب از آن با عنوان بایکوت اسرائیل استقبال خوبی شده است یک فرصت تاریخی محسوب می شود. مسئولین رژیم صهیونیستی بشدت از گسترش این پدیده اظهار نگرانی کرده و مبالغ زیادی را برای مقابله با آن اختصاص داده اند.گسترش و تعمیق پدیده تحریم در سطح جهان تا اینکه به صورت یک فرهنگ عمومی جهانی تبدیل شود می تواند علاوه بر افزایش هزینه های رژیم صهیونیستی، طرح های خطرناک علیه فلسطین، قدس و جهان اسلام را که در دستور کار امریکا و اسرائیل قرار دارد؛ تا حد زیادی با چالش روبرو سازد.

تسلط جریان صهیونیسم،اعم از صهیونیسم یهودی، مسیحی و اسلامی (عربی) بر مدیریت افکار عمومی در تسهیل و تسریع سیاست های تهاجمی آنها در سطح منطقه و جهان اسلام بسیار موثر بوده است. مقابله با این سلطه رسانه ای یک ضرورت است. شناخت ظرفیت های رسانه ای مستقل و تعریف ظرفیت های جدید برای مقابله با این جریان و شکستن انحصار حاکم با نوآوری در عرصه تولید و انتشار خبر بایسته است. استفاده از ظرفیت شبکه های رسانه ای در شکستن انحصار رسانه ای صهیونیسم و خنثی سازی توطئه های آن بسیار اهمیت دارد. سرمایه گذاری در این حوزه و ورود خلاقانه و حضور همیشه پویا در این شبکه های اجتماعی باید در دستور کار قرار گیرد.

برخی رژیم های عربی در سال های اخیر خیانت های خود به جهان اسلام و مساله فلسطین را آشکارساخته اند. این جسارت در این رژیم از آنجا حاصل شده است که جوامع عربی در قبال اقدامات آنها منفعل بوده اند. اگر این جوامع از انفعال خارج شوند، این رژیم ها جرات خیانت به آرمان های جهان اسلام را نخواهند داشت. بر این اساس شناخت ظرفیت های درون جوامع عرب و تعریف راهکارهای افزایش هزینه رژیم های عربی می تواند تا حد زیادی برای این رژیم ها جهت مشارکت در توطئه های صهیونیست ها و امریکا مشکل آفرین بوده و بر همکاری های آنها محدودیت ایجاد کند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

 • کرامت سلیمی

  یک خبر بسیار بی معنا

  اعلام حمایت اتحادیه آفریقا از برجام

  رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا با صدور بیانیه‌ای، ضمن اعلام حمایت این اتحادیه از برجام، از تصمیم یکجانبه دولت آمریکا برای خروج از این توافق و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران عمیقا ابراز نگرانی کرد.

  پاسخ:

  اتحادیه افریقا چگونه می خواهد از برجام حمایت کند.

  افریقاییها نه قدرت نظامی دارند و نه قدرت اقتصادی.

  دولتهایشان هم با کودتا و تحت حمایت غرب بر سر کار امده اند و جز کشتار مردم بی دفاع افریقایی کاری بلد نیستند.

  فکر نمی کنید حمایت اتحادیه افریقا از برجام یک حرف بی معناست.

  پاسخ

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 73 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم